Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Alacahırka Parkı istinat duvarı çözümü İstanbul Teknik’ten

Osmangazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından müteahhitliği Maça İnşaat’a verilen Osmangazi Belediyesi Alacahırka Parkı İstinat Duvar Yapı Sistemi İşi’nin yapılacağı yerin zemini düşük bir taşıma gücüne sahipti. Buradaki taşıma gücü zemin için istinat yapıları ile güçlendirme çalışmalarının yapılması gerekmekteydi. Bunun yanı sıra parkta alan kazanmak ve eğimli araziyi kullanışlı hale getirmek çözülmesi gereken diğer sorundu.

İSTANBUL TEKNİK’İN ÇÖZÜMÜ
Alacahırka Parkı’ndaki problemin çözümü için İstanbul Teknik’in konusunda uzman mühendisleri, Osmangazi Belediyesi peyzaj mimarları ve Maça İnşaat yetkilileri bir durum tespit toplantısı gerçekleştirdi. Müteahhit firmadan alınan brifinge istinaden İstanbul Teknik, projeye en uygun mühendislik çözümü için çalışmalara başladı. Projenin en kısa zamanda ve en düşük maliyetle nasıl uygulanacağına dair implementasyon planı çıkarıldıktan sonra Osmangazi Belediyesi Alacahırka Parkı İstinat Duvarı Yapı Sistemi işinin uygulanmasına, İstanbul Teknik’in saha personeli tarafından başlandı.
Taşıma gücü düşük olan zeminin güçlendirilmesi için yüksek istinat yapıları gerekliydi. Projedeki zayıf zeminin ıslahı; ForTex Tek Yönlü Geogridleri ile çözüldü. İç duvarlarda bloklar ile dik duvarlar yapıldı. Dış duvarlarda peyzaja uygun şekilde tohumlandırılmış çuvallarla geogrid bohçalama yöntemiyle uygulandı. Bu uygulama sayesinde dolgu ve zeminde gerekli mukavemet sağlanırken estetik bir yapı oluşturuldu. İstanbul Teknik’in projeye has çözümleri sayesinde; parkta alan kazanılıp, eğimli arazi kullanışlı hale getirilirken, çevre düzenlemesine yönelik yemyeşil bir görüntü elde edildi.

YAŞAMI İYİLEŞTİRMEK İÇİN
İstanbul Teknik, birbiri ardına hayata geçirdiği projeler ile yalnızca inşaat sektörüne yönelik çözümler sunmanın değil, vatandaşlara da hizmet etmenin peşindedir. Alacahırka Parkı’ndaki mühendislik çözümleri ile yüzlerce çocuğun güven içinde keyifli vakit geçirebilecekleri bir projeye katkıda bulunmak yaşamı iyileştirme gayesindeki İstanbul Teknik için büyük anlam ifade etmektedir.