Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Elektriğin Zirvesi İzmir’de buluştu

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından, III. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi, Nexans’ın içerisinde yer aldığı 50 ulusal ve uluslararası ölçekli firmanın katılımıyla 21-24 Kasım 2013 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleştirildi.

Avrupa’nın yeni Yapı Malzemeleri Yönetmeliği olan CPR Yönetmeliğinin, 2011 yılında AB Resmi Gazetesi’nde, ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanması sonrasında bütün yapı malzemesi üreticileri ve ithalatçılarını ilgilendiren önemli değişiklikler meydana geldi. Kongre kapsamındaki, Güç ve Enerji Sistemleri Sempozyumu içerisinde 22 Kasım 2013 Cuma günü 14:00-15:30 saatleri arasında gerçekleştirilen “305/2011 (CPR) Yeni Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve İlişkili Güncel Standartlar Doğrultusunda Kablolar ve Yangın Güvenliği” konusunda, Nexans Avrupa Yangın Güvenliği Ürünleri Müdürü Giordani’nin katılımıyla gerçekleşen oturumda, Yeni Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ile ilgili bu önemli gelişmelere değinildi. Ürünlerin üzerinde, örneğin yapım aşamasında ya da kullanım sürecinde ortaya çıkabilecek olası tehlikeli içerikler gibi konularda açık, eksiksiz ve güvenilir bilgi sunmak gibi yükümlülükleri gündeme getiren yönetmelik, elektrik sektöründe özellikle kablo üreticilerini doğrudan ilgilendiriyor. Sektörün bilinçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu oturumda Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin yasal kapsamı, CE Markalama süreci, Euroclass sınıflandırmaları, gelecek dönemde uygulanacak standartlar ve uygunluk onay sürecinin nasıl işleyeceğine dair bilgiler paylaşılmakla beraber katılımcıların soruları da yanıtlandı.