Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Emlak GYO’nun ikincil halka arzı gerçekleşti

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinden Emlak Konut GYO’nun ikincil halka arzı nedeniyle 13 Kasım 2013’te Borsa İstanbul’da gong töreni düzenlendi. Toplam büyüklüğü 1,6 milyar dolara ulaşan Emlak Konut GYO’nun ikincil halka arzı, Türkiye’nin yanısıra Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde sermaye artırımı şeklinde yapılan yılın en büyük halka arzı oldu.

20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yabancı yatırımcının talep gösterdiği şirketin ikincil halka arzı için Borsa İstanbul’da gerçekleşen gong törenine, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kelezoğlu katıldı. 

Borsa İstanbul Genel Müdürü Yardımcısı Aydın Seyman, yaklaşık 10 milyar TL’lik bir gayrimenkul portföyüne sahip Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin ikincil halka arzını gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, “Emlak Konut’un paylarının ikincil halka arzı, halka arz edilen payların piyasa değeri açısından Türkiye Sermaye Piyasalarında gerçekleşen, TL bazında en büyük ikinci, dolar bazında en büyük beşinci, sadece sermaye artırımı yoluyla sağlanan kaynak bazında ise en büyük halka arz niteliğini taşıyor” dedi.

Aydın Seyman, 2013 yılında 7’si Pay Piyasası’nda 7’si Gelişen İşletmeler Piyasası’nda olmak üzere 14 şirketin birincil halka arz, 1 şirketin de ikincil halka arz yoluyla (Emlak Konut GYO)  paylarının halka arz edildiğini ve yaklaşık 4,5 milyar milyar lira hasılat toplandığını belirtti. Hâlihazırda Pay Piyasası’nda 9 ve GİP’te 8 şirketin işlem görmek amacıyla başvuru yaptığını kaydeden Seyman, Emlak Konut GYO ile birlikte payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 418’e ulaştığını bildirdi.

Yabancı yatırımcıdan 2,5 milyar dolarlık talep alan ve yerli yatırımcılara ayrılan 320 milyon dolarlık kısma da tahsis edilenin 3,8 katı kadar talep gelen Emlak Konut GYO, Borsa İstanbul Kurumsal Ürünler Pazarı’nda EKGYO kodu ve 2,77 TL baz fiyat ile işlem görmeye başladı.