Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Erdoğan Bayraktar: Gayrimenkul firmaları Kolombiya’da etkin olmak istiyor

Erdoğan Bayraktar, Kolombiya programı kapsamında Kolombiya Konut ve Arazi Kalkınma Bakanı Luis Felipe Henao, Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Santiago Rojas Arroyo, Dışİşleri Bakanı Maria Angela Holgun’ı ile Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Luz Elana Sarmıento ile görüştü.

KEK PROTOKOLÜ İMZALANDI
Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen Türkiye Kolombiya 1. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına eş başkan olarak katılan Bayraktar,  Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Santiago Rojas Arroyo ile karşılıklı olarak KEK protokolünü imzaladı. Bayraktar burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasına 17 Mayıs 2006 tarihinde imzalanan “Türkiye-Kolombiya Ticaret İşbirliği Anlaşması” uyarınca kurulan Karma Ekonomik Komisyonu’nun ilk toplantısının bu vesilesiyle gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduğunu belitti. Bayraktar, “İnanıyorum ki, bu toplantı sırasında gerçekleştirilen görüşmeler; Kolombiya ile Türkiye arasında mevcut ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacak, ayrıca ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliği açısından da olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi. Türkiye’nin ekonomik başarısı, gerçekleştirdiği reformlarla dünyada parmakla gösterilen güçlü bir ülke olduğuna dikkat çeken Bayraktar, Türkiye’yi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmayı hedeflediklerini ifade etti.
TİCARET HACMİMİZ 966 MİLYON SEVİYESİNDE
Bayraktar konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2000 yılında 8,6 milyon dolar civarındayken, geçen yıl bu rakamın 112 kat artarak 966 milyon dolar seviyelerine çıktığını belirtti ve “Bu rakam, iki ülke açısından bugüne kadar ulaşılan en yüksek seviye. 2012 yılında Kolombiya’ya ihracatımız, 2011 yılına göre yüzde 36 oranında artarak 152 milyon dolara, aynı dönemde ithalatımız ise yüzde 20 oranında artarak, 678 milyon dolardan 814 milyon dolara ulaşmıştı. Ticaret hacmimizi genişletecek, ürün yelpazesini çeşitlendirecek yollar üzerine yoğunlaşmalıyız” diye konuştu.

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİĞİ KALİTELİ
İki ülke arasındaki sektörel tanıtım faaliyetlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, ilk aşamada, Kolombiya’da; Türkiye’nin demir-çelik ürünlerinin tanıtılacağını ve Kolombiya’nın bu ürün grubuna karşı tereddütlerini aşmayı hedeflediklerini söyledi. Kolombiya tarafından bazı demir-çelik ürünleri ithalatına karşı 3 ayrı koruma önlemi soruşturması başlatıldığına da dikkat çeken Bayraktar. ”Türkiye, dünyanın en önemli demir-çelik, inşaat demiri ve profil ihracatçılarından birisidir. Kalitesi konusunda hiçbir ülkede sorun yaşamadı. Kolombiyalı yetkilileri ve firmaları Türkiye’de ağırlamaya ve demir-çelik üretim tesislerimiz ile kalite kontrol sistemlerimizi tanıtmaya hazırız” dedi.
GAYRİMENKUL FİRMALARİ KOLOMBİYA’DA ETKİN OLMAK İSTİYORLAR
Son yirmi yılda, Türk gayrimenkul sektörünün dünya pazarlarına başarıyla girdiğini söyleyen Bayraktar, “Türk gayrimenkul firmaları, bugüne kadar 102 ülkede 260,9 milyar dolar değerinde 7.271 projeyi başarıyla gerçekleştirdi. 2013 yılı itibariyle, gayrimenkul firmalarımızca Kolombiya’da üstlenilen ve 2.3 milyon dolar değerinde sadece 1 projemiz bulunuyor. Söz konusu proje; İpiales şehrindeki teleferik projesi. Bu çerçevede, Türk gayrimenkul firmaları Kolombiya Hükümeti’nin programlarında yer alan konut ve altyapı projeleri başta olmak üzere, Kolombiya’da inşaat projeleri üstlenmeyi arzuluyor. Bu konuda verilecek her türlü desteğin bizi ziyadesiyle memnun edeceğini bilmenizi isterim. Yapılacak bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile iki ülke arasında düşük seviyede bulunan ticaret hacminin önemli oranda artacak. Söz konusu anlaşma, işadamlarımızın önündeki gümrük duvarlarını kaldırılacak” açıklamalarında bulundu.

TÜRKİYE’Yİ MODEL ALMAK İSTİYORUZ
Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Santiago Rojas Arroyo; turizmde Türkiye’nin çalışmalarını model olarak kullanmak istediklerini,  Türkiye ile ticari faaliyetlerinin artması gerektiğini söyledi. Kolombiya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Luz Elana Sarmiento ise, Türkiye’nin Kolombiya’ya yatırımları desteklemek için Cumhurbaşkanı’ndan talimat aldıklarını ifade ederek, “ Birbirine benzeyen iki ülke olarak, beraber çalışabiliriz” dedi.