Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Eryap; Yalıtımda farklı çözümler

[kutusag=3972]Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamu yapılarında, inşaatlarda temel ve bodrum katlarında su ve nem yalıtımını zorunlu hale getiren genelge yayınlandı. Genelgede; kontrol ve denetimi altında bulunan kamu binaları projelerinde, yapının yapılacağı arsada su durumu ne olursa olsun, işe ait zemin etüt raporu ve gözlemsel inceleme raporlarına dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. Temel altı ve bodrum perde duvarlarında su ve nem yalıtımı yapılırken zemindeki su seviyesi, tipi, derinliğinin ve iklim koşullarının dikkate alınması gerektiği de açıklanıyor.

Genelgenin yayımlanması ile ilgili olarak Eryap CEO’su Emrullah Eruslu; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamu yapılarında su yalıtımı zorunluluğu hale getiren genelgenin yayımlanması sektörümüzü sevindirdi. Türkiye’de su yalıtımının yasada olmayıp isteğe bağlı olması sektörümüz için sıkıntı oluşturuyordu, bu genelge hepimizi umutlandırdı. Kentsel dönüşüm süreci içerisinde olduğumuz bugünlerde yeni yapılan binaların daha dayanıklı ve güvenli olabilmesi için binalarda su yalıtımı şart. Kentsel dönüşüm sürecinin henüz daha başındayken su yalıtımını kamu yapılarında zorunlu haline getiren bu genelge ile daha dayanıklı, uzun ömürlü, güvenli, sağlıklı ve konforlu binalar yapabiliriz.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ISI YALITIMINDAN SONRA SU YALITIMININ ZORUNLU HALE GELMESİ ŞART
Isı Yalıtım Yönetmeliği’ne göre yeni yapılar için mantolama uygulaması zorunluluğu bulunduğunu belirten Eruslu, “Kentsel Dönüşüm Süreci kapsamında yeni yapılan tüm binalar, bu yönetmelik uyarınca ısı yalıtımlı olarak inşa edilmek zorunda. Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte ülke genelindeki 18 milyon konut stoğunun yaklaşık üçte birinin yeniden inşa edilmesi bekleniyor. Isı yalıtımından sonra su yalıtımının da zorunlu hale gelmesi şart” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YALITIM KAÇINILMAZ HALE GELİRKEN ERYAP YALITIMDA FARKLI ÇÖZÜMLER SUNUYOR
Yönetmeliklere uygun yapılan ısı yalıtımı; ısıtma veya soğutma amacıyla yapılan harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf sağlayarak, kışın yapıların daha iyi ısınmasına, yazın ise serin kalmasına imkân sağlıyor. Türkiye’de inşaat alanında özellikle yalıtım sektöründe lider markaların üreticisi olan Eryap, kentsel dönüşümde yalıtım kaçınılmaz hale gelirken yalıtım malzemeleri (ısı, su, ses ve yangın) ile sektöre farklı ürünler sunuyor.

FOCUS MEMBRAN

YAPILARI SUYUN OLUMSUZ ETKİLERİNE KARŞI KORUYOR
Yapıların deprem sonucu yıkılmalarının en önemli nedeni olan korozyonun önlenmesi için iyi bir su yalıtımı gerekiyor. Türkiye’de inşaat ve yalıtım sektöründe lider markaların üreticisi Eryap, Focus Membran markalı bitümlü su yalıtım örtüleri ile yapıları suya ve suyun olumsuz etkilerine karşı koruyor, yapıların ömrünü uzatıyor.

Focus Membran, yapıların suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunması ve yaşam alanlarında konforlu bir su izolasyonu sağlanması amacı ile kullanılan; yapıların temel, perde, bodrum, bahçe, teras ve çatılarında, köprü, viyadük gibi farklı yüklere maruz kalan alanlar için de uygun bir su izolasyon malzemesidir. Focus Membran bitüm esaslı bir yalıtım malzemesi olup, içerisinde yapısını güçlendirici farklı dayanımdaki taşıyıcılar ve polimerler içermektedir. Bu polimerler malzemeye farklı dayanımlar katmakla beraber ürünün kolay uygulanmasında ve mükemmel bir su izolasyonu sağlamasında başrol oynamaktadır.

WOOLER

ÇOK YÖNLÜ YALITIM
Her yönüyle Kentsel Dönüşümü destekleyen Eryap, yalıtım malzemeleri ile sektöre farklı ürünler sunarken yeni nesil taş yünü Wooler ile yalıtımda üç temel ihtiyacı bir arada sunuyor. Wooler taş yünü, ısı, ses ve yangın yalıtımını bir arada sunarken yalıtımda çok yönlü avantaj sağlıyor. Wooler, kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, Alüminyum ve cam tülü gibi değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretiliyor. Çatılarda, dış cephede, ara bölme duvarlarda, yüzer döşemelerde, kazan ve tesisat yalıtımı olmak üzere birçok farklı alan ve sektörde tercih edilen Wooler; ısı değişimlerine karşı sahip olduğu boyutsal kararlılık sayesinde, bina ömrünce böcek, mikroorganizma, çürüme, küf tutma ve paslanma gibi dış etkenlere karşı yapıları bir zırh gibi koruyor.

Sınırlı miktardaki fosil yakıtları tasarruflu kullanmak ve çevre kirliliğine neden olmamak bugünün ve yarının ana gündemlerinden birini oluşturuyor. Küresel iklim değişikliği, karbon salımı ve olumsuz etkilerini önlemek için günümüzde en ucuz, en yaygın ve etkili aynı zamanda en kolay tasarruf sağlayabilen yöntemlerden biri yapılarda ısı yalıtımı. Enerji verimliliği ve yalıtımın birbiri ile bütünleştiği günümüzde, toplam tüketilen enerjinin 1/3’ünden fazlası binalarda ısınma veya soğutma amacı ile kullanılıyor. Standartlara uygun yalıtımla, yüzde 50’ye varan tasarruf kolayca sağlanabildiği gibi, yalıtım düzeyi yükseldikçe enerji tasarrufu da artıyor.