Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kale Kilit 60. yılını yeni ürün teknolojileriyle kutluyor

Türkiye’nin lider kilit üreticilerinden Kale Kilit, kuruluşunun 60. yılını kutluyor. Güvenlik alanında entegre hizmet anlayışıyla Türkiye’de her üç evden birinin tercihi olan “Kale Kilit”, dünyada 100’ün üzerinde ülkeye ulaşıyor. 2012 yılında yaptığı 60,7 milyon dolarlık ihracatıyla metal eşya kategorisinde 7 kez üst üste ihracat şampiyonu olan Kale Kilit’in hedefi, Türkiye’deki liderliğini global pazara taşırken bir dünya markası haline gelmek. 


40 m2 ATÖLYEDEN  35 BİN m2 ENTEGRE TESİSE
Kale Kilit’in 60. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, “1953 yılında, 40 m2 atölyede başlayan Kale Kilit yolculuğumuz bugün 35 bin m2’ye yayılan Türkiye’nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikasında devam ediyor. 2 bin çalışanımızla, günde 100 binin üzerinde kilit ve silindir üretim kapasitemizle faaliyet göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
DÜNYA MARKASI HEDEFİNE 35 MİLYON DOLAR YATIRIM
Dünya çapında bir marka olma hedefi doğrultusunda son üç yılda 35 milyon dolar yatırım yaptıklarını açıklayan Özgür, buna paralel olarak üretim kapasitesini de yüzde 30 artırdıklarını belirtti. Kale Kilit’in bu yılki ciro beklentisinin yaklaşık 250 milyon dolar olduğunu ifade eden Özgür, “Önümüzdeki yıl ise entegre güvenlik anlayışına paralel yeni ürünler ve yeni makine yatırımlarıyla üretim kapasitemizi yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz” dedi.
KALE KİLİT KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERLE AVRUPA’YI FETHEDİYOR
Hedefleri doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlediklerini belirten ,Sedat Özgür, satışlarının yüzde 60-65’ini iç pazara, yüzde 35-40’ını ise yurt dışı pazarına yaptıklarını belirtti. Burkina Faso’dan, Kolombiya’ya kadar 100’den fazla ülkeye ihracat yaptıkları anlatan Özgür, Türkiye’nin kilit ihracatının yüzde 70’ini Kale Kilit’in gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

Yurt dışında Çin-Şangay’da ve Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai’de ofis açtıklarını belirten Özgür, 10 yıl öncesine kadar Uzak Doğu ve Afrika ülkelerine ihracat yaptıklarını ancak son dönemde Avrupa ülkelerine yoğunlaştıklarını belirtti. Katma değerli ürünlerle birlikte Avrupa’da tercih edilen marka haline geldiklerini vurgulayan Özgür, “Kale Kilit, pek çok Avrupa ülkesinde kalitesinden dolayı tercih edilen İtalyan ürünleriyle yarışır hale geldi. Kilit sektöründe dünyanın en büyüğü İtalya’nın hakim olduğu pazarlarda onlara rakip olmaya başladık. Yurtdışı pazarına yönelik ürünlerimizin yüzde 99’unu da Kale Kilit markasıyla üretiyoruz” dedi. Kale Kilit’in ihracat yaptığı ülkeler arasında Çin’in de bulunduğuna dikkat çeken Sedat Özgür, tüm dünya Çin’den ürün alırken bu ülkeye ihracat yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 
“TÜRKİYE’DE UYGULANAN EN ÜST GÜVENLİK SEVİYESI KALE KİLİT’TE”
Sedat Özgür’ün ardından söz alan Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kenan Kızıltan ise Kale Kilit’in geleceğin teknolojilerini müşterileriyle buluşturmaya devam edeceğini belirterek inovatif ürünlerle ilgili bilgi verdi. Türkiye’de üretilen Kale Kilit ürünlerinde uygulanan en üst güvenlik seviyesinin Kale Kilit’te olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Kısa bir süre önce başladığımız elektronik ile mekaniğin bir arada olduğu ürünlerinin üretimini gelecek dönem artırmayı hedefliyoruz. Göz okuyan ürünler, sese duyarlı güvenlik önlemleri gibi yeni teknolojileri ülkemize kazandıracağız.  Bu ürünlerle ilgili hedefimizde gelişmekte olan ülkeler var. Yatırımlarımızı sürdürerek farklı ülkelerde büyümeye ve ihracatımızı daha da geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. 

60. YILINDA “KALE ALARM SİLİNDİRİ” İLE DÜNYADA BİR İLKE İMZA ATTI
Entegre güvenlik sistemleri anlayışıyla müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerinin her zaman önünden gitmeyi hedeflediklerini belirten Kızıltan, Kale Kilit’in 60. yılında da yeni ürünlerini piyasaya sunacağını belirtti. En yeni ürünün ‘Kale Alarm Silindiri’ olduğunu belirten Kızıltan “Kale Alarm Silindiri sadece Türkiye’de değil dünyada da bir ilk” dedi. Kızıltan, en çok kullanılan hırsızlık yöntemlerinden biri olan silindirin kırılmasıyla gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına karşı geliştirilen kilidin, içindeki aktivasyon çubuğunun kırılmasıyla alarm devresini tetikleyerek yüksek güvenlik sağladığını anlattı.

RAKAMLARLA KALE KİLİT
• Türkiye’de her 3 evden 1’i Kale Kilit güvencesinde
• Ürünleri dünyada 100’ün üzerinde ülkede tercih ediliyor
• Kale Kilit’in 2013 cirosu yaklaşık 250 milyon dolar
• 2013’de toplam 36 milyon kilit üretti
• 2014 yılında üretimini yüzde 20 artıracak.
• 1953 yılında 40 metrekarelik atölyede başlayan yolculuğu bugün 35 bin metrekarelik bir alana yayılan Türkiye’nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikasında devam ediyor.
• 2 bin kişilik çalışan ordusuyla günde 100 bin adedin üzerinde kilit ve silindir üretim kapasitesiyle faaliyet gösteriyor.
• 35 milyon dolar yatırım yaparak, üretim kapasitesini yüzde 30 artırdı
• Türkiye’de 2 binden fazla otelle iş ortağı
• Satışların yüzde 60-65’ini iç pazara, yüzde 35-40’ı yurtdışı pazarına yapılıyor
• Kalite testleri: Kilitler, kalite testi aşamasında sürgüler 50 bin, silindirlerde 100 bin ve mandallar 200 bin kez açılıp kapanıyor.
• Şifreleme bölümünde kilide verilen şifrenin tam 100 bin kombinasyonu mevcut.
• Türkiye’de üretilen ve güvenlik seviyesi 6.seviye olan yüksek güvenlikli kilitler sadece Kale Kilit’e aittir.
• Kale Kilit, son 7 yıldır İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) “Metal Eşya” kategorisinde en çok ihracat gerçekleştiren firma ödülünü alıyor.