Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Karmod CEO’su Mehmet Çankaya: “Şantiyelere kalıcı projeler üretiyoruz”

Karmod markasından bahseder misiniz?
[kutusol=3974]Karmod, Türkiye’deki hazır yapı denince akla gelen öncü firmalardan biri. Bu alanda çeyrek asırlık bir tecrübe ile yolumuza devam ediyoruz. Konteyner ve prefabrik şantiye yapıları, tek ve çok katlı prefabrik konut ve villalar, ağırlıklı çalışma başlıklarımız. Şantiye yapılarında yaptığımız projeler ile inşaat sektörüne çözüm ortağı oluyoruz.

İHRACAT ODAKLI BÜYÜDÜK
Karmod olarak büyümemizi, ürün gamımızı genişletmemizin yanısıra esasen dış pazarlara açılmakla sağladık. Bugüne kadar 74 ülkede 500’den fazla proje tamamladık. Projelerimizle inşaat ve enerji ağırlıklı olmak üzere birçok sektöre önemli katma değerler ürettik. 

Çözüm ortağı olduğunuz projeler hangileri?
İlk olarak yurt dışı projelerimizden biri olan BP’ye yaptığımız doğalgaz arama şantiyesinden bahsedeyim. Bu şantiye projemiz BP-AZFEN ortaklığının üstlendiği ve Azerbaycan’dan Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya taşınacak doğalgaz boru hattının inşası boyunca, uzun vadeli kullanılacak bir şantiye oldu. 2018 yılına kadar sürecek proje boyunca yapmış olduğumuz şantiye üniteleri ile tüm personele rahat bir çalışma imkânı sağlamış oluyoruz. BP’nin üstlendiği bu proje Şahdeniz 2 olarak adlandırılıyor. Şahdeniz 1 ise Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı olarak biliniyor.

Diğer bir projemiz ise Irak’ta kurmuş olduğumuz ‘Prefabrik Kent’. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşam alanı, 1184 konuttan ve birçok sosyal tesisten oluşan kenti profesyonel kadrolarımızla sadece yedi ay gibi kısa bir sürede inşa ettik. Bu özelliğiyle proje dünyanın en büyük prefabrik projesi oldu.
YÜKSEK ÜRETİM KAPASİTESİ, HIZLI TESLİMAT
Sektörde büyük çaplı işler yapabilmek için yüksek bir üretim kapasitesi gerekiyor. Biz bunu hızlı teslimat ile birleştirdik. Çünkü proje ürettiğimiz müşteriler de zamanla yarışıyor, belli teslim süreleri ve belli zorunlulukları var. Biz bu hassasiyetleri biliyoruz. Üretim yapımız buna uygun ve ekiplerimizi bu motivasyonla harekete geçiriyoruz. Dolayısıyla paydaşlarımıza iyi bir çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyorum. İşlerimizi genelde refere edilerek almamız bunu gösteriyor.

Yeni nesil sandviç panel konteyner geliştirme süreciniz nasıl oldu?
Sektörümüz inşaat sektörüyle paralel büyüyen dinamik bir sektör. Çözümlerimiz ağırlıklı olarak bu sektörün büyük oyuncularına yönelik oluyor. Dolayısıyla hizmet modellerimiz ve geliştirdiğimiz ürünler, rekabetin yoğun olduğu, sürekli değişim ve gelişim arayan bu paydaşlarımızın taleplerine paralel gelişiyor. Sektörün bizden beklentisi uzun ömürlü, dayanıklı, ergonomik ürünler geliştirmek ve sunmak. Ayrıca bu ürünleri bir maliyet avantajıyla da sunmanız gerekiyor.

DEĞİŞEN TEKNOLOJİ VE ŞANTİYE TALEPLERİ ROTAMIZ OLDU
Müşteri ve teknoloji odaklı dinamik süreç bizi hiçbir rakibimizde olmayan özelliklerle donanmış bir şantiye çözümü “Yeni Nesil Sandviç Panel Konteyner” üretmeye teşvik etti.  Yani şantiye şartları neyi gerektiriyorsa biz bu şartlara uygun en modern ve ürünü ürettik diyebilirim.

Yeni nesil sandviç panelin farklılıkları nelerdir?
Öncelikle şunu ifade edeyim; bu ürün şimdiye kadar yapılan benzerlerinden çok farklı. Kaliteli ve kullanım ömrü çok yüksek. Yalıtımı yüksek, bakım gerekmiyor. Tüm bu noktalar bir araya gelince aynı zamanda ekonomik ve tasarruflu bir ürün olarak da öne çıkıyor.
Biraz detay vermek gerekirse; ilk defa 60 mm iç ve dış duvar panellerini biz yapıyoruz. 120 mm kalınlığında özel kenet sistem tavan ve çatı uygulaması yaptık. Böylece tüm ürünlerimizde yüzde 100 sızdırmazlık garantisi veriyoruz. Yine çatılarda gerekli olan mukavemeti sektörün çok uzak olduğu sınırlara taşıdık. Böylece tavan yük kapasitesi m2’de 150 kg oldu. Isı köprüsünü engelleyici özel kapama panellerimizle yine sıcak ve soğuk havalar için özel yalıtım imkânını yeni nesil konteynerimizle sunmuş olduk. Bir diğer farklılık ise; şase içi gizli su tahliye sistemini kurmuş olmamız.
Çatıda sandviç panel bu ürünümüzde en çok dikkat çeken unsurların başında geliyor. Çünkü sektörde sandviç panel uygulaması sadece duvar panelleri için yapılan bir durum. Ancak biz, Ar-Ge ekiplerimizin projelendirmesiyle çatıda da sandviç panel uygulayarak bir ilki gerçekleştirdik. Aldığımız izlenimler ve müşteri memnuniyetimiz ise bu emek ve çabalarımızın tam karşılığını bulduğunu gösteriyor.

SADECE KARMOD YENİ NESİL KONTEYNER’DA BULUNAN ÖZELLİKLER
• 60 mm iç ve dış cephe panelleri
• 120 mm kalınlığında özel kenet sistem tavan ve çatı uygulaması
• Tavan yük kapasitesi m2’de 150 kg
• Isı köprüsünü engelleyici özel kapama panelleri
• Özel kenet sistem ile sızdırmazlık garantisi
• Şase içi gizli su tahliye sistemi