Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Knauf[guard]ex® ile estetik ve uzun ömürlü yapılar

Knauf Teknolojisi ile geliştirilen Knauf[GUARD]EX®, kuru yapı ısı yalıtımı sistemlerinde, mantolama plakası olarak ısı yalıtım plakalarının altında veya cephe kaplama plakası olarak havalandırmalı cephelerde kullanılabilir. Knauf[GUARD]EX®, hem iç hem de dış cephe plakası olarak sağladığı yüksek performans değerleri ile kusursuz bir alt zemin oluşturarak, yapıları estetik ve uzun ömürlü kılıyor.
Uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen Knauf[GUARD]EX®, nefes alma özelliği, suya dayanımı, antimikrobiyal olması, yangına dayanımı gibi özellikleri ile fark yaratıyor.

Buhar geçirgenliği sayesinde “nefes alan” bir plaka olan Knauf[GUARD]EX®, bu sayede mekan içerisindeki nemin hapsolmasını engelliyor. Aynı zamanda, malzemenin ömrünü ve performansını uzatan ürün, konforlu yaşam alanlarının oluşmasına da katkı sağlıyor.

Knauf[GUARD]EX® “suya dayanım” sayesinde, yüzeye temas eden suyu itiyor ve su buharı geçirgenliğini kaybetmiyor. Diğer bir ifade ile, toplam su emilim değeri yüzde 3’ten daha düşük olan [GUARD]EX®, teneffüs edebilme özelliği sayesinde plakayı gelecek zararlara karşı koruyor. Ayrıca, [GUARD]EX®’in şilte yüzeyi, polistiren veya mineral yün levhalar için muntazam bir alt zemin oluşturuyor. [GUARD]EX® neme ve suya karşı dirençli alçı esaslı çekirdeği ve her iki yüzeyi özel olarak tasarlanmış cam elyaftan mamul şiltesi sayesinde tarif edildiği şekilde uygulandığında doğal hava koşullarında, UV ışınları, yağmur, kar ve rüzgara karşı dayanıklılık sağlıyor. Ani ısı ve nem değişikliklerinde boyutsal kararlığını koruyor ve genleşmiyor. Ayrıca, iç mekanda yapılacak uygulamaların her mevsimde yapılabilmesine olanak tanıyor ve yapılan uygulamaları dış hava koşullarından korunmasını sağlıyor.

Knauf[GUARD]EX®, “Antimikrobiyal” olması özelliği ile küf ve mantar oluşumunu engelliyor. Bu bağlamda [GUARD]EX® koyu mavi inorganik ve selüloz içermeyen cam elyaf şiltesi ve alçı esaslı çekirdeği sayesinde sadece yüksek neme dayanıklılık kazandırmakla kalmıyor.

Knauf[GUARD]EX®, “A1 yanmaz yapı malzemesi” sınıfında yer alması sayesinde,  yanmaz malzeme kullanılması öngörülen tüm alanlarda ve yangın dayanımı gerektiren tüm tasarımlarda uygulanabilir.

Kolay uygulama özelliği, hafifliği, mekanlarda bulunması gereken gürültü düzeylerine karşı performans gösterecek şekilde tasarlanmış olması (ses yalıtımı) Knauf[GUARD]EX®’in diğer özellikleri arasında yer alıyor. Tüm bunların yanısıra Knauf, doğaya verdiği değeri geri dönüştürülebilir malzemelerden imal edilen ve yeşil bina sertifikalama sistemlerinde kullanılan LEED® deklorasyonuna sahip [GUARD]EX® ile bir kez daha ispatlıyor.