Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği, sektörde birlik çağrısı yaptı

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği, 28 Kasım 2013 Perşembe Günü Wyndhams Hotel’de düzenlediği “Sektörle Buluşma Yemeği”nde sektörün öncülerini bir araya getirdi. MTMD Yönetim Kurulu Başkanı Mürşit Çelikkol; toplantıda sektörün bugünkü sorunlarını, derneğin yeni yapılanmasını ve planladıkları projeleri anlattı. İZODER, DOSİDER, ISKAV, İSKİD, TTMD ve ESSİAD gibi sektörün öncü derneklerinin yöneticilerinin katıldığı mekanik tesisat sektörünün dev markalarını buluşturan organizasyon oldukça ilgi gördü.

Sektörün önde gelen yöneticileri sektörün sorunlarını, fırsatlarını ve 2014 beklentilerini Mürşit Çelikkol’dan dinledi. Çelikkol yaptığı konuşmada, “MTMD olarak, inşaat sektörünün çok önemli bir parçasını temsil etmekten duyduğumuz gururu sizlerle paylaşmak isterim. Halen dünyada 5 kıtada, 32 ülkedeki dev projelerin mekanik tesisatını gerçekleştiren 36 önemli şirketi temsil etmekteyiz. Mekanik tesisat sektörü bugün 2 Milyar dolarlık büyüklüktedir. Üyelerimiz ise şuan yurtiçi pazarda yaklaşık 310 Milyon dolar, yurtdışı pazarda ise 825 milyon dolarlık ekonomik büyüklüğü temsil ediyor. Ancak bu önemli ve büyük sektörün temsilcileri olarak, sektörümüzün genelindeki sorunları görmek ve elbette çözüm için katkı sağlamak en öncelikli görevimiz. Yeni dönemimizde bir öncelikli hedefimiz de, sektörümüzdeki diğer şirketleri derneğimiz bünyesine katmak ve birlikte hareket etmek üzere ortak karar almak” açıklamasında bulundu.
Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği’nin hedeflerini açıklayan Çelikkol; “Birlikten kuvvet doğar anlayışıyla; finansal ve mesleki deneyimleri, insan kaynaklarını paylaşacak yapılanmalar ile birlikte, işveren gözünde daha olumlu bir görüntü verecek işbirliklerini geliştirerek, özellikle yurt dışında ve hatta yabancı müteahhit firmalarla geniş kapsamlı projelerde çalışacak bir oluşumu hayata geçirmeliyiz. Türkiye genelinde mekanik tesisat konusunda uzmanlaşan firmaları dernek çatımız altında toplayarak, hem güç birliği oluşturacağız hem de sektörümüzdeki birçok sorunu birlikte aşma konusunda kritik bir adım atmış olacağız.” dedi.

SEKTÖRDEKİ HAKSIZ REKABETİ IGP İLE DÜNYA STANDARTLARINA ULAŞTIRACAĞIZ
Sektörün önde gelen 36 şirketini bünyesinde barındırdıklarını ve sektörün temsili açısından derneğin önemli bir konumda olduğunu belirten Çelikkol konuşmasında sektörün sorunlarını şöyle dile getirdi, “Gelişen sektörümüzdeki en büyük sorunumuz yasal standartların tam olarak uygulanmaması, yönetmeliklerdeki eksiklikler ve bu nedenlerle yaşadığımız sıkıntılar. Bu sıkıntıları aşmak için öncelikle birlikte hareket ettiğimiz sivil toplum kuruluşları ile güç birliği oluşturacağız. Sektörel dernekler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sektör komiteleri gibi önemli paydaşlarımızla ortak hareket ederek, yönetmelikler, standartlar, hukuksal altyapı oluşturulması için çalışma başlatacağız. Sektörümüzde belli bir standardın belgelenmesi ve güvence sağlanması için MTMD olarak İSKAV ile işbirliği içinde İklimlendirme Güvence Platformu kurulması için harekete geçtik. İklimlendirme güvence platformu, İGP: sektörün içindeki iş kalitesini ve güvenliği derecelendirici kuruluş olarak sektörden hizmet almayan firmalara doğru bilgi verme amacıyla oluşturulmuş bir platformdur. İGP ile iklimlendirme sektörü içerisinde etik değerler ve teknik yetkinlerin rekabetin temelini oluşturması için denetim ve derecelendirme sistemi kurmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz Türk İklimlendirme sektörünün dünya çapında imajını yükseltmek, sektörde kaliteyi artırmak ve kaliteli sektör firmaları için rekabette avantaj sağlamak”.

2015 sonunda tamamlanması planlanan İGP ile sektörün ölçülebilir, değerlendirilebilir ve geliştirilebilir hale gelmesini sağlayarak haksız rekabeti ortadan kaldırmayı planladıklarını açıklayan Çelikkol, “İGP Belgesi alacak firmalar için MTMD bir sigorta ve güvence mekanizması da olacak. Yani İGP Belgesi alan firmaların yapacağı tüm işler dünya standardında kalite güvencesine sahip olacak. Çünkü İGP Belgesi IRCA (The International Register of Certificated Auditors) onaylı Uluslararası Denetçi Sertifikasına sahip denetçiler tarafından denetlenen bir kalite güvence sistemi olacak. Bu belgeye sahip olacak firmalar ürün kalitesi, ürün yeterliliği, satış sonrası hizmetlerin yeterliliği sektör içerisinde kıyaslanabilme, MTMD, TTMD, gibi kuruluşlar tarafından tercih edilen firma olma avantajını elde edecek. İGP aynı zamanda denetimin ve denetim sonrasının, ürün ve süreçlerde iyileştirme için de kılavuz olacak” dedi.