Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rockwool yalıtım pazarını taş yünü ile büyütmeyi hedefliyor

[kutusag=3973]Dünya taş yünü pazarının lideri ROCKWOOL, 2013’te girdiği Türkiye yalıtım pazarını büyütme yolunda emin adımlarla ilerliyor. ROCKWOOL’un Türkiye ofisini açmasının ardından kısa süre içinde önemli projelerde yer aldığını belirten ROCKWOOL Türkiye Direktörü Taner S. Şahin, Türkiye’ye kalıcı olarak geldiklerini, taş yünü pazarı büyütmeye odaklandıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Son olarak Amerika ve Çin’e yatırım yapan ROCKWOOL’un global büyüme stratejisi kapsamında Türkiye, yatırım hedeflenen ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa’nın hacim olarak en büyük mantolama pazarı olan Türkiye, global olarak da çok ciddi bir pazar konumunda. Isı yalıtım pazarının hacim olarak büyüklüğü zaten göz ardı edilemez bir boyutta. İnşaat sektörü de aynı şekilde. Kentsel dönüşüm beraberinde ciddi bir potansiyeli getiriyor. Şimdilik kentsel dönüşüm kapsamına giren bölge ve yapılarda mantolama erteleniyor. Ancak bu bölgelerde inşaat aşamasına geçilmesiyle birlikte kentsel dönüşüm, mantolama pazarı açısından ciddi bir potansiyel oluşturuyor olacak.”
ŞAHİN: “TEK DÜŞÜNCEMİZ PAZARI BÜYÜTMEK”
Türkiye’de yalıtım konusuna ısı kaybı ve enerji verimliliği açısından yaklaşıldığını, yalıtım konusunun içeriği ısı yalıtımından daha kapsamlı bir çerçeveye taşınarak ısı-ses yalıtımı ve yangın güvenliği noktasına getirileceğine inandıklarını belirten Şahin; “Önemli olan; tamamen doğal bir malzeme olan taş yünüyle yapılan yalıtımın “iyi bir yatırım” olduğu gerçeğini anlatabilmek. Taş yünü, yalıtımda ısı yalıtımına ek olarak, ses yalıtımı ve yangın güvenliği açısından da vazgeçilmez bir unsur. Doğal malzemeler kullanılarak üretilen taş yününün faydaları hakkında insanların bilgi sahibi olması çok önemli. Bunun için pazarda ne kadar oyuncu varsa, o kadar pozitif şeyler olacağı kanaatindeyiz. Taş yününün mucidi ROCKWOOL olarak, biz de bu büyüme evresinde ipi göğüsleyen markalardan biri olacağız. Türkiye’deki mevcut taş yünü pazarıyla ilgili tek bir düşüncemiz var, o da pazarı büyütmek. ROCKWOOL Türkiye olarak öncelikli hedefimiz, taş yününü daha iyi anlatabilmek ve yalıtım sektöründe taş yününün pazar payını hak ettiği düzeye getirilmesi olacak.” dedi.
Dünyada Empire States, Guggenheim Müzesi, Heathrow Havalimanı ve Eyfel Kulesi gibi önemli yapıların yalıtımında kullanılan Rockwool ürünleri, İstanbul’da bu yıl çok büyük çaplı 10’a yakın projede kullanıldı. Sinpaş Eviya Egeboyu, Özderici GYO Nuvo Dragos,  Çukurova Tower, Özak GYO Hayattepe, Yorum İstanbul, Sinpaş Ottomare, Rönesans Tower, İnanlar İnşaat Terrace Tema, Mostar Yapı Statüpark gibi Türkiye’nin en büyük konut projelerinden biri olan Ankara Sinpaş Altınoran projesinin mantolamasında tercih edildi.
Hayattepe, Ege Boyu, Çukurova Towers ve SİNPAŞ Altın Oran dışında anlaşma sağlanan birkaç proje de dahil edildiğinde 2014’te Türkiye proje pazarının %25-30’una sahip olmayı planladıklarını belirten Şahin; “Yalıtım sektöründe inşaat artışlarına bağlı organik büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Bunun yanında yangın ve ses izolasyonu konusunda artan bilinçlenmenin taş yünü yalıtımını, mantolama ve diğer segmentlerde daha yüksek bir pazar payına taşıyacağını düşünüyoruz. Türkiye stratejimiz ve yatırımlarımız bu yönde satış hacmini artırmak ve pazarın gelişimine katkıda bulunmak noktasında olacak” dedi.

BAŞLICA ROCKWOOL ÜRÜNLERİ
Dünyanın lider taş yünü markası ROCKWOOL, yalıtımda en yüksek standartlara ulaşmak üzere 3 farklı alanda kullanılabilecek 3 yenilikçi ürün sunuyor.

Multirock
Bölme duvarlarda, asma tavanlarda ve çatı aralarında ısı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği sağlamak için kullanılan Multirock; hafif ve esnektir. Kolay kesilme özelliğiyle uygulaması kolaydır, kendini salmaz ve stabilitesini korur. Su itici özelliğiyle daha sağlıklı yalıtım sağlar. Lifli yapısıyla sesi mükemmel yalıtır, binanın nefes almasını sağlar. Slimpack paketleme teknolojisiyle %60 daha fazla taş yünü levha sunar.

Frontrock Max E
Cephe mantolama sistemlerinde ısı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği sağlamak için kullanılan Frontrock Max E çift yoğunluklu olarak üretilen taş yünü levhadır. Yüksek yoğunluktaki üst katmanı mekanik direnci artırarak uygulama kolaylığı sağlayan Frontrock Max E’nin daha düşük yoğunluktaki alt katmanı mükemmel ısı yalıtımı sağlar. Sesi iyi yalıtır. Tamamen su iticidir ve binanın nefes almasını sağlar.

Ventirock Duo
Havalandırmalı cephe ve giydirme cephe sistemlerinde ısı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği sağlamak için kullanılan Ventirock Duo mükemmel ısı yalıtımı sağlar. Lifli yapısıyla sesi iyi yalıtır. Lifleri havalandırmalı cephe kanalındaki akıma göre özel olarak tasarlanan Ventirock Duo’nun yüksek yoğunluktaki üst katmanı mekanik direnci artırır, uygulama kolaylığı sağlar. Daha düşük yoğunluktaki alt katmanı mükemmel ısı yalıtımı sağlar. Tamamen su iticidir ve binanın nefes almasını sağlar.