Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ACO Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay

[kutusag=3997]Josef-Severin Ahlmann tarafından 1946’da kurulan ACO, 2006’dan beri Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Bu süreç içinde ACO Türkiye olarak birçok önemli projede yer aldık. Kafkaslar ve Orta Asya ülkelerinin yönetimi de yine Türkiye’den yapıldığı için bu bölgelerde de önemli projelere imzamızı attık.

2013’TE DEVLET HARCAMALARI YÜZDE 79 ARTTI
İnşaat sektörünün 2013 yılı büyümesi ilk 6 ayda yüzde 6,8 olup, yılı toplamda yüzde 6’nın üzerinde bir büyüme ile kapatacağını düşünüyorum. Türkiye’de inşaat sektörü devlet harcamaları ile büyümeye devam ediyor. 2013 yılında devlet harcamaları yüzde 79 artarken, özel sektör harcamaları yüzde 13 düştü.

Yapı sektörüne malzeme tedarik eden firmalarda büyüme oranları genellikle inşaat sektörünün büyümesinin 3 katı olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla yapı malzemeleri sektörünün yüzde 18 – 20 civarında büyüdüğünü söyleyebiliriz.

2014’TE YAPI MALZEMELERİ TEDARİKÇİLERİ İÇİN KRİTİK KONU NAKİT AKIŞI OLACAK
Özel sektör harcamalarının kısılmasının sektörde nakit ihtiyacının artmasına yol açacağını düşünüyorum. 2014 yılında tüm yapı malzemeleri tedarikçilerini bekleyen kritik konu ise nakit akışlarını yönetmek olacaktır. Nakit akışını yönetemeyen firmaların 2014 yılı sonundan itibaren diğer firmalar ile konsolide olacağını öngörüyorum.

2014’TE ACO YÜZDE 30 BÜYÜYECEK
 Biz ACO Türkiye olarak yüzde 50’ye yakın bir büyüme gerçekleştirdik. Ciromuzun yüzde 96’sını özel sektör yatırımlarında ve yüzde 30’unu Türkiye dışındaki komşu ülkelerde gerçekleştirdik. 2014 yılında da yüzde 30 civarından büyüyeceğimizi öngörüyoruz.