Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AE Arma-Elektropanç İş Geliştirme Müdürü Burak Kızılhan

[kutusag=3986]Son on yılda meydana gelen teknolojik gelişmeler ışığında ortaya çıkan yeşil bina, akıllı bina gibi çevreye duyarlı teknoloji dostu yeni konseptler ve jeolojik yapısı bakımından faal bir hat üzerinde bulunan ülkelerin depreme dayanıklı ve uzun ömürlü bina ihtiyaçları sektöre hareketlendirme getirdi. Şu an görüyoruz ki bu teknolojiler artık yapıların ayrılmaz bir parçası durumunda ve bina maliyetlerini arttırıyor olsa da uzun vadede geri dönüşleri ile kazanımları çok oluyor.

Türkiye’de teknik müteahhitlik alanında belli büyüklük ve kaliteye ulaşmış 20’ye yakın firma mevcut. Bu firmaların 5’i bazı yurt dışı coğrafyalarda zaman zaman önemli işlere imza atıyor. Türk inşaat sektörü, özellikle geçmişte edindiği tecrübeler ve yurt dışında uluslararası projelerde elde ettiği deneyimler ile, sektörün ve alt sektörlerin gelişimini son yıllarda dinamik ve teknolojik bir alt yapıya oturtma imkanı buldu. Önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün büyümesine bağlı olarak teknik müteahhitlik sektörü de büyüyecektir.

AE ARMA-ELEKTROPANÇ 2014 YILINDA IRAK VE İRAN’DA YAPILANACAK
AE Arma-Elektropanç olarak dünyanın 8 ülkesinde önemli projelere imza atıyoruz. Türkiye dışında Rusya, Dubai, Katar, Lübnan, Cezayir  iştiraklerimiz ve Azerbaycan, Abu Dhabi, Moskova şubelerimiz ile eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Her yıl kontrat büyüklüğümüz yüzde 15-20 büyüyor. Ciromuzun yüzde 92’sini yurt dışı, yüzde 8’inin ise Türkiye’de yaptığımız işler oluşturuyor.

Faaliyet gösterdiğimiz 8 ayrı ülkenin yanına yeni ülkeler eklemeyi planlıyoruz. Kazakistan, Türkmenistan, Kuveyt ve Suudi Arabistan aktif olmayı düşündüğümüz ülkeler arasında yer alıyor. Ayrıca orta vadede ise Afrika’ya  çok daha farklı ve güçlü şekilde odaklanacağız. 2014 yılında Irak ve İran’da yapılanmayı düşünüyoruz.