Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Baumit Türkiye Genel Müdürü Batuhan Besler

[kutusag=3992]İnşaat sektörü rakamlarına bakıldığında sektörün bir önceki yıla göre daha iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. İlk üç çeyrekte ortalama büyüme rakamı yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. İnşaat sektörünün bu büyümesinin ardındaki en büyük etmen kamu yatırımları oldu. Buna karşılık 2013’ün üçüncü çeyreğine kadar özel yatırımlarda daralma gözlendi. Bizim de içinde bulunduğumuz ısı yalıtım sektörü açısından baktığımızda özel sektör yatırımlarının büyümüyor olması bizi etkiliyor. Buna rağmen hem tonaj hem de ciro bazında bu yılı 2012 yılının yüzde 20 üzerinde bitirmeyi hedefliyoruz.

YALITIM KONUSUNDA BİLİNCİN ARTMASI SEKTÖR GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Özellikle bizim de içinde bulunduğumuz ısı yalıtım sektörü Türkiye’nin şu anda inşaat sektörünün gelişen alanlarından biri… Bununla beraber, yalıtım gerçekten de Türkiye’nin çok büyük ve aslında elzem bir ihtiyacı. Zira Türkiye’deki mevcut binaların halen yüzde 85’inde yalıtım bulunmuyor. Yalıtımsız konutlarda duvarlardan, çatıdan, pencereden enerji kayıpları yaşanır. Enerji maliyetleri düşünüldüğünde konutlarda harcanan enerjiden tasarruf edilmesi ve yaşanan enerji kayıplarının en aza indirilmesi büyük bir önem kazanmaktadır. Her ne kadar enerji tasarrufu dendiğinde akla düşük enerji tüketen elektronik eşyalar ve tasarruflu aydınlatmalar gelse de, dış cephe ısı yalıtımı konutlarda enerji tasarrufu yapabilmek için alınacak önlemlerin başında geliyor. Dış cephe ısı yalıtımı enerji tasarrufunun yanı sıra daha konforlu ve sağlıklı yaşam alanı yaratmaya da imkan veriyor. Bu konuda bilincin artırılması ve mevcut binalar için yalıtım yatırımına çeşitli destekler sunulması sektör gelişimi için çok önemli. Biz bilincin artırılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Hem kendi bünyemizde hem de İZODER bünyesinde bilinçlendirme çalışmaları, eğitim faaliyetleri yürütüyoruz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİYLE 2014 HAREKETLİ OLACAK
2014 yılında inşaat sektörü için büyümenin yüzde 4-5 olmasını bekliyoruz. Sektörümüzde de hareketliliğin ve büyümenin, özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesiyle beraber devam edeceğini öngörüyoruz. Öte yandan yenileme pazarı da sektörümüze katkı sağlayan bir alan. Mevcut binaların mantolama ihtiyaçları da toplumda gelişen bilinç ile daha da açığa çıkacaktır. Ancak kullanıcıların doğru sistemlere ve doğru ürünlere yönlendirilmesi de çok önemli. Gelişen ve büyüyen yalıtım pazarı birçok marka ve ürünün pazara girmesine etken oluyor. Bununla beraber pazardaki her ürünün aynı kalite düzeyinde olmadığını biliyoruz. Pazarda belgesiz veya herhangi bir standarda göre üretilmemiş ürünlere rastlamak mümkün. Baumit Isı Yalıtım Sistemleri Avrupa Teknik Onayı ETAG 004 için yürürlükteki yönergenin şartlarına uygundurlar, CE işareti taşırlar ve tüm sistem için kalite güvencesi olarak teknik onayları belgelenmiştir. ETAG 004, Avrupa Teknik Onay Komisyonu EOTA tarafından verilen Avrupa Teknik Onay normudur. Sistem kavramı önemlidir, çünkü sistemin bütünü, dayanıklılığı, darbe dayanımı, alt yüzeye yapışma niteliği, katmanların arasındaki bağlar, dona karşı dayanıklılık ve yangına tepki sınıfı gibi birçok önemli parametre açısından test edilmektedir. Ayrıca belgelendirilen ürünlerin de piyasa denetim ve gözetiminin düzenli olarak yapılması gerektiğine inanıyoruz. Zira vaad edilen standart değerleri ile gerçek ürün değerlerinin birbirinin aynı olması tüketicilerin de ödedikleri paranın karşılığını aldıklarından emin olmaları için çok önemlidir. Zira Baumit ürünlerinin standart değerleri düzenli olarak yapılan laboratuvar testleri ile denetlenmekte ve aynı kalitenin korunması sağlanmaktadır.

BAUMİT OLARAK HEDEFİMİZ ÇİFT HANELİ BÜYÜME RAKAMLARINA ULAŞMAK
Biz kendimizi “Isı yalıtım uzmanı” olarak konumlandırıyoruz. Bunun için de sadece pazarlama karmasını değil inovasyonu da kullanıyoruz. Ürün geliştirmede inovasyon, başarı açısından önemli bir itici güç. Bu çalışmaları İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştiriyoruz. Bu üstün nitelikli Ar-Ge merkezi, tüm Baumit tesisleri için yeni ürünlerin ve ürün bileşimlerinin yaratılması ve halihazırda mevcut ürünlerin geliştirilmesi için çalışıyor. Bu, cepheler için daha çok inovasyon, sağlıklı bir mekan iklimi için daha iyi sıva ve kaplama ürünleri ve her yönüyle çok daha fazla dayanıklılık anlamına geliyor. Yarattığımız yenilikçi ürünler ve profesyonellere yönelik geliştirdiğimiz sistemler ile hem konut hem de ticari bina projeleri için ürünler sunuyoruz. Bu çalışmalar ile 2013 yılında da, önceki yıllarda olduğu gibi büyük projelerde yer aldık. Isı yalıtım grubundaki uzmanlığımız, ürün kalitemiz, ETAG 004 ve CE gibi sahip olduğumuz belgeler ile projelerin tercih ettiği bir marka haline geldiğimize inanıyoruz. Aynı etkinliği renovasyonda da yakalamayı hedefliyoruz. 2014 yılının kolay bir yıl olmayacağını biliyoruz, ancak hedefimiz bu yıl olduğu gibi, 2014 yılında da çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmaktır.