Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun

[kutusag=3999]2013 yılı içerisinde inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak klima sektörünün de %10’lar civarında büyüdüğünü düşünüyoruz. Klima pazarındaki en dikkat çeken gelişme ise VRF cihazlarının pazardaki payını arttırması oldu. Genel olarak VRF konusunda yüzde 20’leri aşan bir büyüme gerçekleştiğini öngörüyoruz. 2016 yılına kadar da tüm merkezi sistem pazarının yüzde 50’sini VRF cihazlarının oluşturacağını tahmin ediyoruz. Mitsubishi Heavy Industries gibi piyasanın en güçlü markalarından birinin Türkiye distribütörü olmamız nedeniyle bu durumun bize ciddi bir büyüme olarak yansıyacağını düşünüyoruz.   

Merkezi sistemlerde de ısı pompası ürünlerindeki hacim artmaya devam etti. Bu konuda 2013 yılı içerisinde birçok yeni ve büyük referansımız oluştu. Merkezi iklimlendirme konusunda da her geçen sene piyasa payımızı arttırarak yolumuza devam ediyoruz.
2014’TE FOTOVOLTAİK PROJELERE İLGİ ARTACAK
Faaliyet gösterdiğimiz diğer bir sektör olan yenilenebilir enerji ve fotovoltaik konusunda uzun zamandır beklenen kanun taslakları çıktı. Fotovoltaik ürünlerin fiyatları da son iki yılda ciddi miktarda düştü. Böylece çok daha makul seviyelere gelen yeni fiyatlar, fotovoltaik projelere olan ilginin artmasına sebep oldu. 2013 yılında 1 kW’lik anahtar teslim fotovoltaik sistem kurulumunun fiyatı paket olarak 1,200 Euro’ların altına inmiş vaziyette (50 kWh üstü uygulamalar için). Bu rakamlar hem küçük hem de büyük yatırımcılara çok daha makul geliyor. Ağırlıklı olarak ticari binalar, tesisler, fabrikalar ve yeşil binalarda talep artışı yaşanıyor.

Üretim tarafımızda ise Ankara’daki tesisimizi İzmir Pancar’da modern ve uluslararası standartlarda inşa edilen yeni fabrikamıza taşıdık. 2014’te de itibariyle de 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrikamızda kendi imalatımız olan evaporatif soğutma üniteleri, Sunvia günışığı aydınlatma sistemleri ve Solair sıcak hava paneli üretimimiz devam edecek.

FORM GRUP OLARAK 2014 YILI BÜYÜME PLANIMIZ YÜZDE 10
2014 yılında sektör genelinde yüzde 5 civarında bir büyüme beklentimiz var. Yenilenebilir enerji konusunda ise 2013 yılındaki düzenlemelerin sonucunda güneşten elektrik elde etme ve fotovoltaik sistemlerin kullanımında ciddi olarak artış olacağı inancındayız. Form Şirketler Grubu olarak 2014 yılı içerisinde de merkezi klima ürünlerimiz, VRF sistemleri, kendi imalatımız olan evaporatif soğutma üniteleri, Sunvia günışığı aydınlatma sistemleri ve Solair sıcak hava paneli, temiz enerji konusunda fotovoltaik panellerdeki ürün çeşitliliğimiz ile tüm müşterilerimize daha geniş bir ürün yelpazesiyle  kaliteli, verimli ve ekonomik çözümler sunmaya devam edeceğiz. Form olarak 2014 yılında  yüzde 10’luk büyüme planladık.