Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

JCB kazıcı-yükleyicisi 60 yaşında

STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye’de distribütörü olduğu iş makinaları üreticisi devi JCB’nin ikonik kazıcı-yükleyicisi 60’ıncı yaşını kutluyor. JCB’nin ilk olarak 60 yıl önce ürettiği kazıcı-yükleyicisinin dünyayı şekillendirmesinin elmas yılı kutlanırken, şirket tarafından yapılan açıklamada çok daha heyecan verici yeniliklerin yakında tüketicilere sunulacağının müjdesi verildi.

DÜNYAYI ŞEKİLLENDİREN BİR İŞ MAKİNASI YARATMAK İÇİN YOLA ÇIKILDI
Joseph Cyril Bamford, dünyayı şekillendiren bir iş makinası yaratmak için ilk kez 1953’te yükleyici kepçeli bir traktör ile kazıcı kolunu birleştirdi. 1956’da Hydra-Digger’ın ve 1960’ta daha ağır ve güçlü olan JCB 4’ün piyasaya sunulmasıyla, JCB MK1’in konsepti ilk zamanlarına göre hızla gelişti. Son 60 yıl boyunca yeni ve rekabetçi ürünlerin sürekli gelişimine rağmen, bugün kazıcı-yükleyiciler hala dünyada inşaat ekipmanı satışı açısından dördüncü en popüler iş makinesi konumunda yer alıyor.

JCB, EN ÇOK SATAN KAZICI-YÜKLEYİCİ MARKASI OLDU
JCB kazıcı-yükleyici, dünyada en çok satılan marka olarak, yarattığı pazarda art arda 13 yıl lider olmayı başardı. İlk 20 yıl içerisinde 50.000 kazıcı-yükleyici adedine ulaşan JCB, Lord Bamford liderliğinde, İngiltere, Hindistan ve Brezilya’da iş makinası üretmeye devam ediyor. 1953 yılından başlayarak JCB, sürekli olarak kazıcı-yükleyici konseptini geliştirip, daha da iyileştirdi. Ve geçtiğimiz yıl sonunda, 500.000 kazıcı-yükleyici adedine ulaştı.

JCB’nin Yenilikçilik ve Büyümeden Sorumlu Başkanı Tim Burnhope yaptığı açıklamada, “JCB kazıcı-yükleyici, bugün 60 yaşında ama daha çok genç. İş makinaları alanında iz bırakan JCB kazıcı-yükleyici, yolculuğuna daha yeni başladı diyebiliriz. JCB kazıcı-yükleyici, gelişip büyümeye devam edecek. Önümüzdeki birkaç sene içerisinde kazıcı-yükleyicilerin hızlı bir şekilde güçlü ve çok yönlü bir malzeme taşıyıcısı olarak geliştiğini hep birlikte göreceğiz. Çok yönlülüğünden dolayı, bir kazıcı-yükleyici yalnızca bir kazıcıdan çok daha fazlasıdır. Müşterilerimiz bu makinaları malzeme taşıyıcısı olarak da kullanabileceklerini dikkate alarak kazıcı-yükleyicilere yeniden yatırım yapmaya başladı. Sektör, yakıt fiyatlarının artmasıyla, daha da zorlu bir hale geliyor. Bu noktada kazıcı-yükleyiciler, yüksek ikinci el satış değerleri ve çok işlevli özelliklerinden dolayı, pek çok fırsat sunuyor. Kazıcı-yükleyicilerin, sektörün tanımladığı, ileriye dönük bir ürün haline geleceğini öngörüyoruz”

SEKTÖRE ÖZEL ÇÖZÜMLER
Tim Burnhope, JCB kazıcı-yükleyicinin geleceğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede sözlerine şöyle devam etti: “JCB kazıcı-yükleyici için heyecan verici günler yaşıyoruz ve daha birçok gelişme yakında bizleri bekliyor. JCB olarak, ataşmanlara ve farklı sektörlere yönelik özel çözümler sunacak olan kazıcı-yükleyicilere odaklandık.”

Taleplerin ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini açıklayan Burnhope, “Örneğin bazı ülke pazarları küçük ve çok yönlü JCB 1CX’i daha yeni keşfediyor. JCB 1CX, bir mini ekskavatör ile nokta dönüşlü bir mini yükleyicinin birleşimi. Kazıcı-yükleyicilerin önümüzdeki 60 yılın sonunda geleceği noktayı merakla bekliyoruz. JCB’nin İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalara dayanarak, gelecekte çok şey değişecek diyebiliriz. Güç aktarma organının dikey entegrasyonu ve eksiksiz ataşman birleşimi ile JCB kazıcı-yükleyici, bizi olağanüstü bir noktada konumlandırıyor”