Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök

[kutusag=3983]İnşaat domino etkisi yaratan sektörlerden biri ve 200’den fazla alt sektörü besleyen, istihdam yaratan bir sektör olarak ekonomik büyümeye katkısı büyük. Arz-talep dengesine bağlı olarak sektörün 2015’e kadar rahat ilerleyeceğini düşünüyoruz. Konut stoğu açısından dikkat edilmeli ancak konut satışlarında bir balon söz konusu değil.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI
Kentsel dönüşüm altyapı, ulaşım, çevre, sosyal yaşam, ekonomik ve fiziksel planlamayla bir bütün olarak ele alınmalı. Binaların yenilenmesi ya da yeni hayata geçirilecek nitelikli projeler, bulunduğu lokasyonun da değerini artırıyor. Ancak İstanbul’un sınırları çok genişledi. Bu yeni yaşam alanlarında konut üretiminin yanı sıra bölgedeki ulaşım ve altyapı çalışmalarının da çözümlenmesi gerekiyor. Bağlantı yollarının yapılması, metro gibi hızlı ulaşım imkanı sağlayan raylı sistemlerin çoğaltılması gibi ulaşım olanaklarının devreye sokulması bölgeye değer katacağı gibi yaşam kalitesini de üst seviyeye taşıyacaktır. Bu yönde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin attığı olumlu adımlar var. Sektör temsilcilerinin de şehrin marka değerini artıracak projeler üreterek İstanbul’u cazibe merkezi kılması kaçınılmaz.

DOLARDAKİ ARTIŞ FİYATLARA YANSIMAZ
Arazi geliştirici firmaların önemi artıyor, sektörde finansmanı kuvvetli, tüketici beklentilerine cevap verebilen, nitelikli konut üreten şirketler kalıcı olabilecek. Konutta fiyatlamayı talep belirliyor. Esas maliyet kalemlerinin işçilik ve servis olmasından ötürü dolardaki yükselişin maliyet rakamlarını çok fazla etkilediğini söyleyemeyiz.
TÜRKİYE YATIRIM YAPILABİLİR BİR ÜLKE
2013 yılında yabancı yatırımcıya 3 milyara yakın bir satış gerçekleşti ancak bu rakam sektör içerisinde yüzde 4-5 oranına tekabül ediyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğu algısını oluşturmalıyız. Bu yönde gerçekleştirilecek düzenlemelerle önümüzdeki dönemde yabancıya satış artacak ve ekonomi için bir girdi oluşturacaktır.

YENİ ÜRETİM TRENDİ KARMA PROJELER
Ürünü farklılaştırmak adına firmalar konutun yanı sıra ofis, AVM ya da otel birimlerinin de dahil edildiği karma projelere yöneliyor. İstanbul’da hala otel açığı var. Bu anlamda inşaat ve turizm sektörünün dayanışması söz konusu. İçerisinde otelin de yer aldığı bir proje hayata geçirileceği zaman otelcilikte deneyim sahibi, hizmetinden yararlanılacak bir markayla yola çıkmak önemli. Konut ve otel markaları birbirini güçlendirdiği gibi tüketicinin de alacağı hizmeti üst seviyeye taşımış oluyorsunuz. Biz Divan Grubu ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinde alanında uzman bir markayla çalışıyor olmanın rahatlığını yaşıyoruz.

YENİ PROJELER GÜNEŞLİ VE BODRUM’DA
Mar Yapı’nın 2014 yılında Güneşli bölgesinde iki yeni projeyi hayata geçirecek. Konut satışlarının tamamlandığı Divan Residence at G Plus’ı bitirme noktasına geldik, bir-iki ay içerisinde yaşam başlayacak. Bayramoğlu’nda hayata geçirdiğimiz G Marin managed by Divan projesinde de ilk etap inşaatı tamamlandı, tapu teslimlerine hazırlanıyoruz. İkinci etabı da 2014 yıl sonunda teslim edeceğiz. Ayrıca Güneşli bölgesinde üzerinde çalıştığımız iki yeni projemiz var. Yatırım yapacağımız başka bir bölge ise Bodrum. Bu yıl aldığımız 3 arazide Bodrum’un doğasıyla bütünleşen konutlar üreteceğiz.