Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza

[kutusag=3993]2013 yılı hem sektörümüz hem de şirketimiz açısından olumlu bir yıl oldu. Kurulduğumuz günden beri sürdürdüğümüz istikrarlı büyümemizi 2013 yılında da devam ettirdiğimizi söyleyebilirim. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak yıllık 250.000 ton plastik, 650.000 metreküp yalıtım malzemesi, günlük 1000 adet kompozit oda kapısı üretim kapasitemiz, 750’yi aşkın uzman çalışanımız ve 1500’e yakın bayimiz ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2013 yılında alt yapı yatırımlarımızı tamamladık ve mevcut üretim gücümüzü artırdık. İstikrarlı büyümemizin bir sonucu olarak, çalışan sayımız da yüzde18’in üzerinde arttı. Aynı zamanda yeni ürün geliştirme çalışmalarımıza ağırlık verdik. 2013 yılında özellikle altyapı boruları, yalıtım ve kapı alanında büyüdük. Yalıtım sektörünün gelişmesine bağlı olarak EPS satışlarında yüzde 10 artış gerçekleşirken, XPS satışları ise kapasite oranında gerçekleşti. Pakpen olarak 2013 yılında da ihracat hamlemize devam ettik ve yeni pazarlara açıldık. Türkiye’de ilk defa Pakplast markamızla, yerden ısıtma sistemleri için en uygun boru tipi PE-RT üretimine başladık.
Bunların dışında 2013 yılında önemli başarılarımız arasına da yenilerini ekledik. Sektörün öncü derneklerinden biri olan İZODER tarafından ürünlerimizin kalitesi bir kez daha onaylandı. Pakpen çatısı altında üretim yapan Pakboard XPS ürünümüz ‘Kalite Onay Sertifikası’nı aldı. Ayrıca bu yıl katıldığımız PIPEXPO Fuarı kapsamında Tesisat İnşaat Malzemeciler Derneği tarafından düzenlenen ‘2013 Boru Sektörü Özel Ödülü’ne layık görüldük. Bunun yanı sıra Türkiye’nin markalarının belirlendiği SuperBrands Ödülünü 3. kez aldık.
Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile beraber yürüttüğümüz HCFC ‘Umbrella’ projesini başarıyla tamamladık. Üretimde ozon etkisinin azaltılmasının amaçlandığı proje kapsamında gaz dönüşümünü gerçekleştirebilmek için gerekli tüm makine-teçhizat yatırımlarımızı tamamlayarak, Ar-Ge çalışmalarını hayata geçiren ilk firma olduk. 2.4 milyon dolar bütçesi olan projenin yüzde 55’ini karşıladık.

Üretimde ve malzemede kalite prensibimizi farklı platformlarda anlattık. Bunlardan biri de Türkiye’nin 33 ilinde eşzamanlı olarak başlayan ‘Kentsel Dönüşüm’ seferberliğinin öneminin kamuoyunda daha iyi kavranması amacıyla düzenlenen ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi oldu. 30-40 yıl sonra tekrar aynı süreci yaşamamak için kullanılan malzemede kaliteye önem verilmesi gerektiğini aktardığımız zirvelere verdiğimiz desteğe devam edeceğiz.

2014’TE ‘11 YILDA 27 KAT BÜYÜME’ HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ UMUYORUZ
Bugüne kadar fabrikalarımızda genç teknolojileri kullanarak üretim kapasitemizi artırdık. Artık gerçek bir sıçrama getirecek katma değeri yüksek işlere odaklanacağız. Şüphesiz ki mevcut işlerimizi de büyütmeye devam edeceğiz. Bu süreçte planlarımız arasında, Konya’daki alt yapı boru yatırımlarına devam etmek, limana yakın lokasyonlarda yatırımlar gerçekleştirmek ve pazara yakın olmak amacıyla farklı bölgelerde de yalıtım üretim tesisleri kurmak bulunuyor.

Bir yandan bulunduğumuz pazarlardaki etkinliğimizi artırırken, diğer yandan yeni pazar arayışlarımız da devam edecek. Yatırımlarımıza devam edip istikrarlı büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Mevcut durumumuz, 11 yılda gösterdiğimiz 27 kat büyüme oranımız ve üretim kapasitemiz bu hedefi gerçekleştirmek için müsait durumda.

Kurulduğumuz günden bu yana Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını aralıksız sürdürürerek pazara yenilikçi ürünler sunmamız, kaliteyi en önemli önceliğimiz olarak belirlememiz bizi sektörümüzün önde gelen oyuncularından biri haline getirdi. Kentsel dönüşüm sürecinde de bu iddiamızı sürdürerek her türlü platformda kaliteli malzeme olgusunu anlatmaya devam edeceğiz. Kaliteli malzemelerimizle kentsel dönüşüm projelerinde yer alarak, binaların kapı, pencere, yalıtım ve altyapı ihtiyaçlarında Pakpen olarak tek bir marka çatısı altında hizmet vermeyi hedefliyoruz.