Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Pelit Çayyolu Konutları

* Bu proje H.Yaman Pamukçu ve Erkan Eraslan’ın da ortağı olduğu dönemde Lejant Proje Yapı End. Ve Dan. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmiştir.

Alışılagelmiş tipolojinin dışına çıkan Pelit Konutları; Ankara, Çayyolu’nda 24.000 m² lik bir alan üzerinde konumlanıyor. Temel hedefin bahçeli ev ve teraslı ev konseptini bir arada sunmak olduğu proje, 14 adet bloktan oluşuyor. Yapının formu dairelerin başlangıçta belirlenen genel yapısına göre projelendirilmiş. Proje 28 adet teraslı dubleks, 20 adet bahçeli dubleks ve 8 adet bahçeli tripleks daire tiplerinden oluşuyor. Yapının kütlesel formunun yarattığı sert etki blokların cephesinde thermowood ahşap malzeme kullanımı ile yok edilmiş. Diğer tarafta, cephede yaygın şekilde yüksek cam kullanımı ile dış alanla ilişkisini kesmeyen konutlar oluşturulmuş.
Konutlar, aynı zamanda kullanıcıya zaman kaybettiren ya da normal koşullarda kullanıcı tarafından yapılması mümkün olmayan işlemlerin akıllı ev sistemi tarafından yerine getirilmesi fikri üzerine yapılandırılmış. Dairelerde kullanılan malzemeler ise yüksek kaliteli markalar arasından seçilmiş.

Projede açık alanların en iyi şekilde değerlendirilmesi öncelikler arasında yer alıyor. Yürüyüş yolları, çocuklar için spor alanları, yüzme havuzu gibi ihtiyaçlar ev sahiplerinin yaşam kalitesini yükseltecek şekilde tasarlanmış.

Proje Yeri: Çayyolu, Ankara
Proje Tarihi: 2010
Yapım Tarihi: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 18.000 m²
İşveren: H. Pelit İnşaat
Ana Yüklenici: H. Pelit İnşaat
Fotoğrafları Çeken: Fethi Mağara