Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik

[kutusag=3981]2013 yılı, inşaat sektörü için biraz inişli çıkışlı geçti. Sinpaş olarak 2012 yılı hedeflerimizi tutturduk. Ancak Türkiye ekonomisinin hareketliliği, dünyadaki global krizin etkilerinin henüz geçmemesi ve ülkemizde yaşanan bir takım olayların etkisini konut sektöründe oldukça hissettik. Eğer bir ülkede istikrar varsa ve insanlar bir güven duygusu hissediyorsa o zaman gidip alışveriş yapıyorlar. Bu perakende sektör için de geçerlidir. Tüketicinin güven endeksi ne kadar yüksek olursa o kadar iş adamı yatırım yapıyor. Yatırım yapılınca insanlar alışveriş yapıyor, konut alıyor. Öncelikleri bu noktalara gelebiliyor. Genel olarak son dönemde de birçok firma yeniden kampanyalara başladı. Bizim de kampanyalarımız var. 2013 son hedeflerimizi tutturmak için çabalıyoruz. İnşallah 2014’e iyi bir şekilde gireceğiz.

2013’TE İSTANBUL’DA KONUTLARIN YÜZDE 5’İ YABANCIYA SATILDI
Kentsel dönüşüm bu yıl hızlı bir şekilde başladı. Buna ek olarak yapılan KDV gibi düzenlemeler var. Tümünün etkisini 2014’te göreceğiz. Faizlerin 2012’de yükselmesi, daha sonra düşmesi, döviz kurlarının artması gibi  etkenler sebebiyle inşaat malzeme fiyatlarının yükselmesinin etkilerini de yine 2014’te göreceğiz. Mütekabiliyet Yasası çıktı. Bu yasa kapsamında satış yapıyoruz. Bizim dışımızda birçok firma da satış yapıyor. Yapılan satışlar şu an için yeterli gelmiyor olmayabilir ama bu yasanın geçmesi gerçekten çok olumlu oldu. Sonuçta bunu da Türkiye’de kalan bir ihracat olarak değerlendirmek gerekiyor. Yabancı, ürünü götüremiyor olabilir ama parasını getiriyor. Ayrıca burada yaşadığı zaman ürünün işletme giderlerini karşılıyor. Gelmek zorunda hissediyor kendini. Geldiği zaman para harcıyor. Bunlar ekonomimize olumlu katkılar sağlıyor. Yanlış hatırlamıyorsam; 2013 yılında şu zamana kadar satılan konutlarda yabancıya satışta yalnızca İstanbul için yüzde 5 gibi bir orandan söz ediliyor.
SİNPAŞ 40. YILINI KUTLUYOR!
Bunların yanında 2014 yılı seçim yılı… Kamunun da alt yapı ve üst yapı yatırımları hızlı bir şekilde devam ediyor. Birçok belediye kalan projelerini tamamlamak için çaba sarf ediyor. Gelecek dönem için de hızlı tren ve köprü projeleri gibi ciddi yatırımlar var. Bunlar yapıldığı zaman konutta ciddi bir arz oluyor. Malzeme fiyatları, ara girdiler ve işçilik fiyatları da artıyor. Bunlar konut fiyatlarına da yansıyacaktır. 2014 yılı biraz da yurtdışı piyasalarına bağlı. Artık Türkiye de küresel ekonominin içinde. Yurtdışında olumlu ya da olumsuz yaşanan her şey bize de yansıyor. Biz 2014 yılından umutluyuz.
Sinpaş olarak da 40. yılımıza giriyoruz. 40 yıldır bu sektörün içindeyiz. Gayrimenkul geliştirme işini 40 yıldır yapıyoruz. Ben de Sinpaş’ta 26 yıldır görev yapıyorum. Bu süre zarfında ülkemizde birçok dönem oldu. Bizim sektörümüz sanayi gibi değil, uzun soluklu bir sektör. Sanayide yatırımı yaparsınız, malı üretip satarsınız, tüketiciye ulaştıktan sonra işiniz biter. Konut böyle değildir. Her bir proje bir fabrika gibi ayrı bir yatırımdır. Araziyi satın alıyorsunuz, aldığınız araziye göre bir konsept oluşturuyorsunuz. İdari ve izin süreçleri oluyor.  Projelendirme çalışmaları başlıyor ve hemen bitmiyor. Bazen bir yıl sürüyor projenin tamamlanması. Piyasa araştırmanızı yapıyorsunuz, hedef kitlenizi tespit ediyorsunuz. Tek değil, birçok konsept proje yapıyorsunuz. En doğrusunu hayata geçiriyorsunuz. Ruhsatını alıp satışlara başlıyorsunuz.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ UZUN SOLUKLU BİR SEKTÖR
Sinpaş olarak 40 yıldır ruhsatını almadığımız hiçbir projeye başlamadık. Yeni çıkan Tüketici Yasası’nda böyle bir madde koydular. İnşaat 24 aydan önce bitmiyor. Daha sonra teslime başlıyorsunuz. Teslimden sonra bir süre geçiyor, hayat başlıyor. Satarken müşterilerinize bir yaşam alanı taahhüt ediyorsunuz. O yaşam alanında onları yaşatmalısınız. Bir de bu konular üzerinde uğraşıyorsunuz. Bir projeyi tamamen bitiriyor olmanız bazen 10 yılı buluyor. En erken biten projemiz 4-5 yıldan önce bitmiyor. Gayrimenkul sektörü çok uzun soluklu bir sektör. Proje sürecindeyken dünyada ya da ülkede sektörü etkileyecek gelişmeler olabilir. Yatırımcının bunu düşünüp önlemlerini alması gerekiyor. Bizim de iniş çıkışlardan etkilenmemek için deneyimimiz ve bilgi birikimimizin olması lazım. Sinpaş olarak şu ana kadar beklettiğimiz ya da durdurduğumuz projemiz olmadı. Ana işimiz olduğu için devam ediyoruz. 2014’te başlayacak olan, devam eden ve teslim edeceğimiz projelerimiz var.

KONUT SEKTÖRÜ YÜZDE 6–7 ORANINDA BÜYÜYECEK
Türkiye stabil bir ülke olmadığı için yıllara göre kesin bir tahmin yapmak çok zor. Şu anda konut peşin parayla değil, banka kredileriyle alınıyor. İnsanların böyle bir borca girebilmesi için geleceğe yönelik kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor. 2014’te umarım olumsuz bir şey olmaz. Olumsuz bir gelişme olmadığı zaman zaten konut Türkiye’nin parlayan yıldızı. İnşaat sektörü de ülkemizin lokomotif sektörlerinden bir tanesi. 150 tane yan sektör bu sektöre mal ve hizmet üretiyor. Sadece konut diye bakmamak gerekiyor. Üç bine yakın malzeme kullanıyoruz. Niteliksiz iş gücünü en fazla istihdam eden sektör inşaat sektörü. O yüzden bu sektörle ilgili olumsuz hiçbir şey olmamalı.

Önümüzdeki dönemde ruhsatını aldığımız projelerimiz var. Yolumuza devam edeceğiz. 2014’te özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde KDV düzenlemelerinin etkisini ve kentsel dönüşümün hareketlendiğini göreceğiz. Ancak arazi fiyatlarında da ciddi artışlar var. Bunlar konut fiyatlarına yansıyacaktır. Bir yandan da Türkiye’de her yıl 700 bin konuta ihtiyaç var. Gelir seviyesinin ve nüfusun artışı, kentlere göç bu ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Konut talebinin 10 yıl daha bu ivmede süreceğini düşünüyoruz. Benim tahminime göre ülkenin ekonomisi yüzde 3 artmış olacak. Konut sektörü de yüzde 6–7 gibi bir büyüme gösterecek.