Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık

[kutusag=3978]Yaklaşık 9 milyar lira ciroya sahip olan hazır beton sektörü, inşaat sektörünün en temel kollarından birini oluşturmaktadır. Türkiye’nin, büyüme performansıyla, beton üretiminde Avrupa birinciliğini üst üste dört yıldır korumaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü en büyük hazır beton üreticisiyiz.

2013’TE HAZIR BETON SEKTÖRÜ HEDEFLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ
Hazır beton sektörü 2013 yılında yüzde 10 büyüme gösterdi. Bu rakamlar ile hedeflerimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Sektörün büyümesinde en önemli payı kamu projeleri oluşturdu. 2013 yılında özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve 2B Yasası’nın hazır beton sektörüne canlılık getirdiğini belirtmek gerekiyor. Sadece hazır beton sektöründe 30 binden fazla kişi istihdam edilmektedir. Sektörün istihdamı yan sanayi ile birlikte 60 bini buluyor.

Bu yıl 25. yılımızı kutladık ve bu vesileyle ayrı bir heyecan ve gurur yaşıyoruz. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak bu yıl, İstanbul’da çevresel sürdürülebilirliğin artırılmasını ve doğal kaynakların korunmasını sağlamak amacıyla “Kentsel Dönüşüm Projeleri Kapsamında Oluşan İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Hazır Beton Sektöründe Yeniden Kullanım Potansiyelinin Araştırılması Ar-Ge Projesi”ni hayata geçirdik. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen projemiz, binaların yıkılması sonucu ortaya çıkacak inşaat yıkıntı atıklarının hazır beton üretiminde hammadde olarak yeniden kullanımını teşvik ediyor. Ar-Ge projemiz ile dönüşümden elde edilen tüm çıktılar çevreye zarar veren atıklar olmak yerine, başka projelerde kullanılacak yapı malzemesine dönüştürülüyor. Böylece, milyonlarca ton ağırlığındaki atık yine kendi içinde eritilerek yeniden kazanılıyor.

Çeyrek asırdır ülkemizde kaliteli betonun üretilmesi ve kullanılması için özveriyle çalışıyoruz. Birliğimiz üyesi tüm hazır beton tesislerinde, AB standartlarına uygun üretim yapılmaktadır. Üyelerimizin tesisleri, standartlara uygun üretim yapılması için KGS – Kalite Güvence Sistemi tarafından sürekli denetlenmektedir. Birliğimizin uyguladığı kriterler, hazır beton sektöründe kalitenin çıtasını yükseltmiştir.
2014’TE HAZIR BETON SEKTÖRÜNDE YÜZDE 10’A YAKIN BİR BÜYÜME BEKLİYORUZ
2014 yılında da sektörümüzün canlı olmasını hedeflerimizin yükselen bir grafik sergilemesini bekliyoruz. Kentsel Dönüşüm ile yenilenmesi planlanan bölgelerde kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Bu çerçevede 8 milyon konutun yenileneceği ve bunun için de yaklaşık 600 milyar gerekeceği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle yeni yapılarda KGS belgeli beton kullanımı Türkiye yapı stoğunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır.

Bunun yanında 3. köprü için 1,5 milyon metreküp beton ihtiyacı olduğu açıklandı. 3. Havaalanı ve bağlantı yollarında 1 milyon metreküpün üstünde betona ihtiyaç duyulacaktır. Bu projelerin yanı sıra devam eden yüksek hızlı tren projeleri ve baraj projeleri de sektörümüze canlılık getirecektir. Hazır beton tarafında toplamda 300 milyon metreküp, yıllık 30 milyon metreküp hazır betona ihtiyaç var. Yıllık 140 milyon metreküplük kapasiteyle bu ihtiyacı rahatlıkla karşılarız. Bu başarı çıtasının daha da yukarılara çıkarılacağını umut ediyoruz. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel Hazır Beton sektörü de canlanır. 2014 yılında da yüzde 10’a yakın bir büyüme bekliyoruz.

2014 yılında yapı laboratuvarlarımızda, tüm beton, çimento, agrega, su, uçucu kül ve kimyasal katkı deneylerini yapmaya ve kalibrasyon hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokent’ine taşıdığımız laboratuvarımızda da kentsel dönüşüm atıklarının geri dönüşümü Ar-Ge çalışmalarımızı ve 3. köprü gibi büyük projelerin deneylerini yapmayı sürdüreceğiz.

BETON 2014 FUARI VE ERMCO 2015 KONGRESİ
Bununla birlikte 2014 yılında düzenleyeceğimiz Beton 2014 Fuarı’nın çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Beton 2014 Fuarı’nı, 17 – 19 Nisan 2014 tarihleri arasında Congresium Ankara’da gerçekleştireceğiz. Fuar’da, inşaat, hazır beton, agrega sektörleri ile ilgili son teknolojik ürünler, araç, makine ve ekipmanlar, hizmet ve donanımlar sergilenecek. Fuar’ın hazır beton sektörüyle ilgili her kesimin buluşacağı bir platform olacağını bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz.

Birlik olarak, yürüttüğümüz yoğun çalışmalar neticesinde, Avrupa Hazır Beton Birliği 2015 Kongresi’ni Türkiye’ye kazandırdık. Tarafımızdan düzenlenecek olan ERMCO 2015 (Avrupa Hazır Beton Birliği) Kongresi’nin hazırlıklarına da başladık. Kongreye Avrupa hazır beton sektörünün temsilcilerinin katılmasını bekliyoruz. Bu noktada 1995 yılında ERMCO’nun 11. kongresini İstanbul’da başarılı bir organizasyon ile gerçekleştirdiğimiz hatırlatmak isterim. Birliğimizin, ERMCO 2015 Kongresi’ne de başarıyla ev sahipliği yaparak, ülkemizi ve sektörümüzü en iyi şekilde temsil edeceğinden eminiz.

HAZIR BETON ARAÇLARI İÇİN TRAFİK SAATİ DÜZENLEMESİ GEREKLİ
Sektörün gelişimi için gerekli olan bir diğer düzenleme ise, hazır beton sektöründeki araçların trafik saatleri uygulamasıdır. Uzun ömürlü ve depreme dayanıklı yapı üretimi için, betonun inşaatlarda zamanında işlenmesi gerekmektedir. Kolon, kiriş gibi taşıyıcı yapı elemanlarının beton dökümlerinin bir seferde yapılması gerektiğinden araçların trafiğe çıkış saatleri Avrupa ülkelerinde olduğu gibi düzenlenmeli. Biz bu noktada çalışmalarımızı sürdüreceğiz. THBB olarak, sektörümüzde bilinçlendirme ve alanında uzman, kalifiye personel yetiştirilmesine özellikle önem veriyoruz. Bu kapsamda eğitim, seminer, etkinlik programları düzenliyoruz. Bu eğitim ve etkinliklerimiz 2014’de de artarak devam edecek.

2013 yılında kendi sektörünüz dahilinde denetim sağlıklı bir yapıya kavuştu mu? 2014 yılına dair denetim konusundaki beklentileriniz ve programınız nedir?

Son yıllarda inşaat yapımlarının da artması sonucu hazır betona olan talep de artmıştır. Bu hızlı büyüme ve talep artışı tabi ki önemli sorunları da beraberinde getirmiştir. Sektöre beton konusunda fazla bilgisi olmayan birçok kişi girmiş ve bu firmalar hiçbir denetime tabi tutulmadan üretime başlamış ve sektöre girişte teknik yeterlilik istenilmemiştir.

Kalitesiz ve merdiven altı üretimi engellemek için beton üreticilerinin sürekli denetlenerek ürettikleri betonun kalitesini belirli bir standart altına almak gerekiyor. THBB olarak, üyelerimizi Kalite Güvence Sistemi denetimlerine tabi tutup, standartlara uygun hazır beton üretilmesini sağlıyoruz, standart dışı beton üretenleri cezalandırıyoruz. Ancak üyemiz olmayan üreticiler KGS tarafından denetlenmiyor ve kontrolsüz hazır beton üretiyor. Ülkemizde beton üretiminde tek etkin denetim KGS tarafından yapılmaktadır. Bu denetimlerde, beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra habersiz ürün denetimleri de yapılmaktadır. Hazır betonda kaliteli üretim için KGS’nin uyguladığı denetim sistemi esas alınarak tüm tesisler ciddi bir şekilde denetlenmelidir, denetim için KGS’ye yetki verilmelidir.

Ayrıca Birlik olarak hazır betonun denetlenmesi ve kaliteli üretilmesi için beton kullanıcılarına yönelik seminerler düzenliyor, bilgilendirici broşürler basıp dağıtıyoruz. İki ayda bir yayınladığımız dergimizde konu ile ilgili makaleler ve haberlere yer veriyoruz. Birlik olarak yetersiz denetimin kaliteye etki etmemesi için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.