Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Uptown İncek Konutları Satış Ofisi

* Bu proje H.Yaman Pamukçu ve Erkan Eraslan’ın da ortağı olduğu dönemde Lejant Proje Yapı End. Ve Dan. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmiştir.

Uptown İncek Konutları Satış Ofisi Ankara, İncek’te, bölgenin en yüksek kota sahip arazisi üzerinde konumlanıyor. Yatay ve dikey yaşam tarzları günümüz konut mimarisinde birbirine alternatif konseptler olarak düşünülürken, bu iki yaklaşım, projede birbiri ile bütünleştiriliyor.

Prefabrik betonarmeden oluşturulan satış ofisi; giriş katında ofis bölümleri, birinci ve ikinci katlarında ise örnek daireler yer alacak şekilde, üç katlı olarak tasarlanmış.

Yapının ön ve arka cephelerinde cam kullanılarak güneşin mekân içerisindeki hâkimiyetinin ziyaretçilere en iyi şekilde yansıtılması hedefleniyor. Cephelerin cam ile şeffaflaştırılmasının diğer bir nedeni ise yapının bakış açısını ve manzaraya hâkimiyetini sergilemek. Gece olduğunda ise bu şeffaflık içmekân aydınlatmaları ile bütünleşerek yapıyı bulunduğu alan içerisinde ön plana çıkarıyor.

Satış ofisinin giriş katı örnek dairelere oranla daha yüksek tavanlı olacak şekilde tasarlanmış. Böylelikle, yatay yapı içerisinde dikey bir etki yaratılmış. Aynı etki giriş bölümünde yer alan ahşap seperatörlerin tavanda bulunan yatay ışık hattı ile kesişmesiyle sürdürülmüş. Bu etki altında ziyaretçilerin ilgisi seperatörlerin ikiye böldüğü alanın arkasında yer alan proje maketine yönlendiriliyor. Proje maketi gün ışığına en yakın görünüşü sağlayacak şekilde, özel olarak tasarlanan bir aydınlatma elemanı ile ışıklandırılıyor. Mekânın şeffaflığı ile sağlanan manzara hâkimiyeti, maketin derinlik hissini de artırıyor.

Yapı içerisinde yer alan ve örnek dairelere çıkışı sağlayan asansörler, asansör holleri ve örnek daireler; proje ile birebir örtüşecek şekilde uygulanmış. Yapıda kullanılan tüm malzemeler, ürün verimliliği ve doğal malzeme ilkesi göz önünde bulundurularak tasarım ve kalite anlamında kendini kanıtlamış, uluslararası markalardan seçilerek düzenlenmiş.

Proje Yeri: İncek, Ankara
İşveren: Lema İnşaat
Proje Tarihi: 2012
Yapım Tarihi: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 1.200 m²
Mimari Proje: İki Derece Mimarlık
İç Mimari Proje: İki Derece Mimarlık
Ana Yüklenici: Lema İnşaat
Aydınlatma Projesi: İki Derece Mimarlık
Fotoğraflar: Fethi Mağara