Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Üsküdar Sultantepe’ye örnek ortaokul

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İSMEP kapsamında Üsküdar’da yıkılıp yeniden yaptırılan, Sultantepe Ortaokulu törenle hizmete girdi.

Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İl Genel Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Sultantepe Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan törende konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul genelinde 540 okulun depreme karşı güçlendirme ve onarımının yapıldığını, 175 okulun ise yıkılıp yeniden yapıldığını ve toplamda 715 okulun depreme karşı dayanıklı hale getirildiğini söyledi.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ise Üsküdar’a yapılan eğitim yatırımlarından dolayı duyduğu memnuniyete değinerek, “Üsküdar’da 28 okulumuz depreme karşı güçlendirildi. 10 okulumuz ise yıkılıp yeniden yapıldı. Üsküdar’a yaptıkları bu büyük katkıdan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik eğitimi öncelikli sektör olarak kabul ettiklerini ifade ederek, “İdaremiz, bütçesinin yüzde 50’den fazlasını eğitime yapılan yatırımlara ayırıyor. 10 yıl içerisinde yaklaşık 35 bin 187 dersliği eğitim-öğretimin hizmetine sunduk” diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara açılışı yapılan Sultantepe Ortaokulu’nun yeni okul anlayışı ve mimarisi ile örnek teşkil edeceğini belirtti. 
Yaklaşık 6.5 milyon TL bedelle yaptırılan yeni okulun derslik sayısı 13’den 27’e çıkarıldı. Okulda ayrıca 2 fen bilgisi Laboratuvarı, 2 bilgisayar, 1 resim, 1 müzik ve 1 iş teknik dersliği yer alıyor. 6 bin 913 metrekare alanda kurulan okulda bin 616 öğrenci eğitim görecek.  

2006 yılında hayata geçirilen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, muhtemel afetlere karşı İstanbul’da başta okullar, hastaneler olmak üzere kamu binaları, tarihi eserler, haberleşme ve tüm altyapı sistemleri yenileniyor.