Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un konuk ülkesi Güney Kore

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 37 yıldır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 6 – 10 Mayıs 2014 (Salı-Cumartesi) tarihleri arasında Tüyap -Büyükçekmece’de düzenlenecek.  Her geçen yıl büyüyerek sektöre olan katkısını artıran fuarda bu yıl da; binlerce ürün çeşidi, yeni teknoloji ve hizmet yer alacak. Fuar 81.000 m2’lik 12 salon ve açık alanda, 1.150 katılımcı firma ve 111.000’i aşkın ziyaretçiyi buluşturacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı” olma özelliğini taşıyor. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu, çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Platform bu yıl faaliyetlerini; “Konuk Ülke Güney Kore Projesi” ve “5. Avrasya Yapı Forumu” olmak üzere iki ana başlıkta sürdürüyor.
KONUK ÜLKE GÜNEY KORE PROJESİ
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen “Konuk Ülke Projesi”nde, ülke odaklı yeni işbirlikleri ve etkin stratejilerin oluşturulması, böylelikle Türkiye yapı sektörünün uluslararası alandaki etkinliğinin artırılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Üç yıldır başarıyla sürdürülen, 2011 yılında Rusya Federasyonu ile başlayıp sonrasında sırasıyla Almanya ve Azerbaycan Cumhuriyeti’yle devam eden “Konuk Ülke Projesi”nde 2014 yılında Güney Kore ağırlanacak.  İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir platform yaratacak proje kapsamında, fuar öncesinde ve sırasında düzenlenecek etkinliklerde Türkiye ve Güney Kore’den konunun üst düzey yetkilileri bir araya gelecek.

Güney Kore,  son dönemde Türkiye’deki inşaat ve yapı malzemeleri alanlarında ve yatırım işbirliği üzerine kurdukları ortaklıklarla ve Ortadoğu-Orta Asya’da yaptığı projelerle de dikkatleri üzerine çekiyor.  Türkiye ile Kore arasındaki dış ticaret rakamlarına bakıldığında ihracat 500 milyon dolar ve ithalat 6 milyar dolar civarlarında görülüyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de 200’ün üzerinde Kore sermayeli şirket faaliyet göstermektedir.

İki taraflı yatırımların arttırılması ve üçüncü ülkelerde ortak projelere katkıda bulunması amacıyla Mayıs ayında yürürlüğe giren STA- Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin bir üst düzeye çıkarılması ve mevcut ortaklıkların devamı hedefinin yanı sıra Türkiye’deki Kore yatırımlarının artması da hedeflenmektedir. STA- Serbest Ticaret Anlaşması ile beraber iki ülke firmalarının bir araya gelerek Güney ve Güneydoğu Asya’da, Orta Doğuda, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde büyük projelere imza atabilecekleri öngörülmektedir. Türkiye’deki Güney Kore yatırımlarının desteklenmesi konusunda sadece büyük sanayi yatırımları değil aralarında yapı malzemeleri sektörünün de bulunduğu pek çok alanda Güney Kore sermayesinin teşvik edilmesine yönelik olarak girişimlerde bulunulması büyük önem taşımaktadır. Bundan ötürü Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında gerçekleşecek Konuk Ülke Güney Kore Projesi’nde iki ülke şirketlerinin geliştirdiği ve sahip olduğu üretim yöntemleri teknolojisi, satış teknikleri veya işletme yönetimiyle ilgili bilgi birikimi ve teknolojilerini paylaşması ile üçüncü ülkelerde işbirliği alanlarının genişletilmesi hedeflemektedir.

Dünya müteahhitlik pazarında söz sahibi firmalardan Hyundai, Samsung, Daewoo, SK, Daelim, GS, POSCO, Ssangyong ve Pyunghwa gibi firmaların Güney ve Güneydoğu Asya’da, Orta Doğuda, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde yürüttüğü projelerde Türk Müteahhitleri ile yapacağı işbirliği, Türk yapı malzemesinin yurtdışı projelerde daha yoğun olarak kullanılmasını sağlayacaktır.
Proje, Şubat ayında gerçekleşecek; iki ülke devlet yetkilileriyle, ilgili ticari kurum ve kuruluşların üst düzey yetkililerinin bilgilendirme yapacağı tanıtım toplantısıyla başlayacak. İkinci ayağını ise; fuar sırasında gerçekleştirilecek ticari heyet ziyareti ve ikili iş görüşmeleri izleyecek.

5. AVRASYA YAPI FORUMU
Türk yapı malzemesinin ihracat yaptığı ülkelerden gelen heyetlerle Türk yapı malzemesi üreticilerini bir araya getirecek olan 5. Avrasya Yapı Forumu, 6 – 10 Mayıs 2014’te, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da gerçekleştirilecek. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında, her yıl T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde OAİB ile birlikte organize edilen “Yurt dışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri bu yıl 40’a yakın ülke katılımıyla gerçekleştirilecek. Birçok ülkeden katılacak firma yetkilileri, Türk yapı sektörü malzeme üreticileriyle karşılıklı iş görüşmelerinde bir araya getirilecek.

‘’Yurt dışı Alım Heyetleri İkili İş Görüşmeleri’’nin yanı sıra, ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen “Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı” da fuarda başarıyla devam ettirilen çalışmalar arasında yer alıyor. Türkiye genelinden Meslek Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, İş Adamları Birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler YEM Fuarcılık organizasyonu ile davetli olarak Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’a katılım sağlayacak.

FUAR KAPSAMINDA VERİLECEK ÖDÜLLER
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve Türk yapı sektöründe yılın en iyi malzemesini belirleyen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak. Ayrıca Yapı Fuarları – Turkeybuild’in Geleneksel “Altın Mıknatıs” stand tasarım ödülleri de fuar sırasında sahiplerini bulacak.