Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bina soğutmasında buzla termal enerji depolama

Mekanik soğutma cihazlarının olmadığı zamanlarda kuzey buz denizinden buz kütleleri gemilere yüklenir ve bu sayede soğutma ihtiyaçları karşılanırdı. Günümüzde Calmac’ın geliştirip birçok prestijli binada kullanılan Buz Depolama Sistemleri bina soğutmasında yeni bir çığır açıyor.
Bu sistemde gündüz bina soğutması için gerekli soğutma enerjisi gece boyunca buz olarak depolama tanklarında depolanıyor. Tanklardaki özel eşanjör sayesinde uygulamada sürekli bir su kullanımı sözkonusu değil, tanklar bir sefer dolduruluyor. Gün içinde binada soğutma ihtiyacı oluştuğunda bu tanklardaki buz olarak depolanmış soğutma enerjisi kullanılıyor, bu sayede chillerler (soğutma grupları) bazen tamamen devreden çıkarılabiliyor bazen de en verimli noktasında sabitlenerek maksimum enerji verimliliği elde edilebiliyor. Buz Depolama Sistemleri bina pik elektrik güç talebinin traşlanması ve çoklu elektrik tarifeleri sayesinde enerji bedellerinden ciddi tasarruf yapma imkanı sunmasıyla pek çok yatırımcı tarafından tercih ediliyor.

Buz Depolama Sistemleri ofis, AVM, hastane, otel, konferans ve gösteri merkezleri, fuar salonları, eğitim kampüsleri gibi pek çok ticari ölçekli yeni bina ve restorasyon projelerinde fark yaratmak isteyenlere cazip bir seçenek oluyor.

LEED platin sertifikalı Bank of America Tower, Rockefeller Center, Arizona Üniversitesi gibi önemli referansları bulunan Calmac Buz Depolama Sistemleri ABD dışında 35’i aşkın ülkede uygulamaları bulunuyor.