Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çatıder 2013 yılında 792 mimarlık öğrencisine eğitim verdi

Çatı sektörünün gelişmesi ve büyümesi için faaliyet gösteren ve sektörün tek uzman başvuru mercii olan Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ÇATIDER) her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Uygulamalı Çatı Kaplama Malzemeleri ve Çatı Sistemleri Eğitimleri” 2013 yılında toplam 7 üniversitede, 25 eğitim ile 792 mimarlık öğrencisine verildi. Böylece ÇATIDER 2004 yılından bugüne kadar 10 yılda 22 okulda düzenlediği 47 eğitim ile 3 bin 592 öğrenciye, 80’in üzerinde akademisyen ve öğretmene ulaşmış oldu. Uygulamalı çatı eğitimleri 2014 yılı bahar döneminde de Türkiye genelindeki farklı üniversitelerde devam edecek.

Geçtiğimiz yılın son eğitimleri 20 – 27 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Yerleşkesi’nde, 4-5 Aralık 2013 tarihlerinde Maltepe Üniversitesi’nde ve 18 Aralık 2013’te Uludağ Üniversitesi’ndeki uygulamalarla tamamlandı.

ÇATIDER’in 2013 yılında düzenlediği son üç eğitime İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 180, Maltepe Üniversitesi’nde 140 ve Uludağ Üniversitesi’nde 80 mimarlık fakültesi öğrencisi katıldı. ÇATIDER üyelerinden Atermit, Braas, Multiplan, Onduline Avrasya, Rheinzink Türkiye ve Ytong tarafından verilen eğitimlerde, soruları birebir yanıtlanan mimar adaylarının uygulama izleme imkânları oldu. ÇATIDER üyesi firmaların eğitmenleri, büyük boy uygulama maketleri üzerinde çatı kaplama malzemeleri ve çatı sistemleri ile ilgili uygulamalı eğitimler verdiler. Eğitim kapsamında öğrenciler çatı kaplama malzemeleri, malzemelerin sistem olarak uygulanması, uygulama teknikleri, gerekli alet, edevat ve çatı ustasının özellikleri hakkında bilgi sahibi oldu. Eğitim programında sektörün en önemli gündem maddelerinden biri olan iş güvenliği konusuna da geniş yer verildi.

Çatı sektörünü geliştirmek adına önemli adımlar atan ÇATIDER, eğitime öncelik vererek sempozyumlar, çeşitli eğitim ve kurslar organize ediyor. Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri içeren “Uygulamalı Çatı Kaplama Malzemeleri ve Çatı Sistemleri Eğitimleri” ile ÇATIDER, çatı sektörünün sağlıklı büyümesi ve hak ettiği konuma ulaşması için geleceğin mimarlarına yatırım yapmanın önemine dikkat çekiyor.