Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Neydi ne oldu?

İlk havalimanı tasarımı Purlay Way tarafından inşa edilir. 1928’de hizmete giren komplekste Croydon Havalimanı’yla birlikte hangar ve yolcuların konaklayabilecekleri bir otel yer alır.

I. Dünya Savaşı döneminde,  İngiliz Kraliyet Akademisi  Alman uçaklarının hava saldırısını önlemek için Hounslow Heath adlı kırsal bölgeyi eğitim ve uçuş üssü olarak kullanmaya başlar.

İngilizler Croydon Hava Meydanı’nın kıtasal uçuşlar için daha uygun bir konuma sahip olduğuna karar verir. Hounslow Heath statüsünü kaybeder ve Croydon Hava Meydanı 1920’de resmi olarak Londra ‘da dünyanın ilk havalimanı olarak açılır. Askeri havacılık yerini sivil havacılığa bırakarak yolcu, posta ve kargo taşımacılığı öne çıkar.

Croydon Havalimanından ilk seferler Paris, Brüksel, Amsterdam, Rotterdam ve Berlin’e Imperial Havayolları ile başlar.

Savaş zamanında pilotlar güzergahlarını yeryüzü şekillerinden ve çalıların üzerine yazılmış bölge isimlerinden takip ederler. Croydon Havalimanı’yla birlikte bu yöntemlerin dışında bir yönlendirmeye ihtiyaç duyulur ve ilk hava kulesi de bu şekilde inşa edilir.

Havalimanları tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Dünyaca ünlü mimarlar havalimanı tasarlamakta adeta yarış halinde. Olimpiyatlar için özel olarak Norman Foster tarafından tasarlanan ejderha formundaki Pekin Havalimanı ikonik havalimanları arasında en ilham verici yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

2010 yılında Chartsbin tarafından yapılmış araştırmaya göre dünyada toplam 43,982 havalimanı bulunuyor.

Aynı araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri, 15,079 havalimanıyla en çok havalimanına sahip ülke. Amerika’yı 4,072 havalimanıyla Brezilya ve 1,819 havalimanıyla Meksika takip ediyor.

Yolcu sayısı dikkate alındığında dünyanın en büyük havalimanı yılda 88 milyon yolcusuyla Atlanta Havalimanı. İkinci en büyük havalimanı 66 milyon yolcuyla Londra’da bulunan Heatrow Havalimanı. Üçüncülük ise yılda 65 milyon yolcuya sahip olan Pekin Havalimanı’nda.