Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Viaport Venezia İstanbul – Evde Venedik romantizmi

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Via Properties & Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından hayata geçirilecek olan Viaport Venezia projesi, İstanbullulara göz kırpmaya başladı. Kaba inşaatının neredeyse tamamlanmak üzere olduğu ve yaklaşık 2 bin konutun yer alacağı projede, Venedik’e ait dar sokaklar, kanalların içerisinde gondollar, meşhur Venedik restoranları, alışveriş merkezi, otel ve sosyal donatılar yer alacak. Venedik’in meşhur “palazzo”larından esinlenerek tasarlanan Venedik Sarayları etabı ise yaklaşık bin aileye saray dairesinde yaşama olanağı sunacak. Via Properties & Gürsoy Grup Yönetim Eş Başkanı Coşkun Bayraktar, projede hayalleri gerçekleştireceklerini söyledi. Türkiye’nin en büyük ilk 5 gayrimenkul yatırımından birini hayata geçirdiklerini kaydeden Bayraktar, “Venezia projesinde gayrimenkul projesinden çok ufak bir şehir kuruyoruz. Venedik’e ait tüm detayları İstanbul’a taşıdığımız projede yalnızca Venedik konseptini, mimarisini değil, kültürünü de getireceğiz. Her yıl Şubat ayında Venedik’te düzenlenen karnavalı İstanbul’da da düzenleyeceğiz” dedi.

VENEDİK 2017’DE METRO İLE GİDİLECEK
İstanbul’da 2013 yılında temelleri atılan ve 2017 yılında hizmete açılacak olan Meciyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın bir durağı Venezia’dan geçecek. Venedik’e metroyla ulaşımın sağlanacağı projede lokasyonun çok önemli olduğunu kaydeden Bayraktar, “İstanbul’da trafik sorunu çözülmez bir hal aldı. İstanbullular yaşam alanlarını ulaşım akslarına göre tercih etmeye başladılar. Venezia projesi, metro hattından direkt bağlantı alacak. Aynı zamanda projemiz Eski Edirne Asfaltı üzerinde, Habipler-Topkapı tramvay hattının yanı başında yükseliyor. Venedik’e artık metro ve tramvayla ulaşım sağlanacak” dedi.


MİMARLAR VENEDİK’E GÖNDERİLDİ

Projeyi Türkiye’de inşa etmeye bir Venedik seyahatinde karar verdiğini anlatan Coşkun Bayraktar, “Venedik kanallarında gondollarla gezinti yapabilme olanağı sunduğumuz projede, meşhur Venedik Sarayları olmazsa olmazdı.
Bunun için mimarlarımızı bu sarayları incelemek için Venedik’e gönderdik. Orada yapılan incelemeler sonunda İtalyan mimarisine bire bir uygun olarak bu etabımızı tasarladık. Saray ihtişamını, dairelerde yaşatacak projemiz, lansman öncesinde yoğun ön talep aldı. Kısa bir süre içerisinde projemizin tamamını satmış olacağız” diye konuştu.

Venedik Sarayları’nda otururken ev sahiplerinin gerçekten Venedik’i yaşayabileceği projede, 1+1’den 3+1 dublekse kadar çeşitli daire seçenekleri yer alıyor. Saray dairelerine sahip olmak isteyenler yüzde 5 peşinatla, taksitlerini ödemeye 1 yıl sonra başlayabiliyor ve yüzde 0,80 faiz oranıyla banka kredisi kullanabilecekleri kampanyadan yararlanabiliyor. Evde saray keyfini yaşatacak olan dairelerin büyüklükleri ise 57 metrekareden başlıyor, 383 metrekareye kadar çıkıyor. 1+1 saray daireleri 329 bin TL’den, 2+1 daireler 499 bin TL’den ve 3+1 daireler ise 699 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla satışa sunuluyor.

Mimari konsepti tam anlamıyla bir Venedik olan Viaport Venezia’da, Venedik’te olduğu gibi dar sokaklar, su kanalları ve büyük meydanlar yer alacak. Genişliği yaklaşık 8 m ve toplamda uzunluğu 1 km yi bulacak su kanallarında gondollarla gezintilerin yapılabileceği, meydanlarında Venedik karnavallarının düzenleneceği Viaport Venezia’da konut sahibi olanlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness salonu, buhar odası, sauna, oyun sahaları ve çocuk parkları gibi tüm sosyal imkânlardan faydalanabilecekler. Projenin içerisinde bulunan AVM’de yaklaşık 200 mağaza bulunacak. Yarı açık yarı kapalı olarak tasarlanan AVM’nin kapalı kısmında, yapay gökyüzü kullanılarak, misafirlere açık havada geziyormuş hissi yaşatılacak. İtalyan restoranlar, sinemalar ve birçok ünlü markalar bu alışveriş merkezinin içinde yer alacak.