Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sanayi tesislerine Başoğlu Kablo’dan nitelikli silikon kablo çözümleri

Başoğlu Kablo, üretim bölümünde ürünleri ve hizmetlerinin kalitesi için uzmanlaşmış kadrosuyla araştırma, geliştirme, yenileşme ve gelişmiş teknolojilerin kullanımına özen göstermektedir.

• Silikon, PVC ve LSZH-FR Kablolar,
• Kablo Gruplama,
• Baskı Contalar ve Ekstrüzyon Profiller,
• Profil Conta ve Conta Gruplama,
• Sinyal Lambaları,
• Defrost Isıtıcılar,
• Alüminyum Gaz Nakil Boruları,
• Cam Elyaf Örgülü Silikon Empregne
Kablo ve Makaronlar.

Demir Çelik Tesisleri, dökümhaneler, gemi, çimento, seramik ve cam sanayinde gibi alanlar için üretilmiş olan SIMH-O kablosu, kablo izolasyonlarının yüksek sıcaklık dalgalanmalarına maruz kaldığı her yerde kullanılır. Isıya dayanıklı bu kablolar +180ºC sürekli sıcaklıkta ve kısa sürelide 220 ºC’ye kadar kullanılmaktadır.

Türkiye’de ilk yangın esnasında tam anlamıyla “Damlama yapmayan” alev yürütmeyen, halojensiz ve korozif gaz çıkartmayan özel silikon kabloları FE 180/ PH 120 Başoğlu Kablo tarafından üretilmektedir.

BAŞOĞU KABLO’NUN ÇÖZÜM ORTAĞI OLDUĞU SANAYİ TESİSLERİ:

İSDEMİR 
İSDEMİR, 2008 yılında devreye aldığı 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi ile Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisidir. İSDEMİR, 3 Ekim 1970 tarihinde Türkiye’nin güneyinde Akdeniz kıyısında, İskenderun’a 17 km mesafede, Payas (Yakacık) yöresinde kurulmuştur. Kurulduğu tarihte sosyal tesisleri ile birlikte toplam 16,75 milyon m² alan (fabrika alanı 6,8 milyon m²) üzerine yerleşmiştir.

1975 yılında 1,1 milyon ton/yıl çelik blum üretim kapasitesi ile işletmeye alınan İSDEMİR, yapılan I. tevsiatla 1985 yılından itibaren 2,2 milyon ton/yıl üretim kapasitesine çıkarılmıştır. Uluslararası kalite standartlarında Pik, Blum, Kütük, İnşaat Çelikleri gibi uzun mamul üretilmesi amacıyla kurulan İSDEMİR tesislerinde kok – sinter – yüksek fırın – çelikhane – sürekli döküm ve sıcak haddeleme prosesleriyle üretim yapılmaktadır. Ürünler iç piyasa yanında başta Güney Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Yapılan Modernizasyon ve Dönüşüm Yatırımları (MDY) ile uzun ürünlerin yanı sıra Ağustos 2008 tarihinden itibaren yassı ürün üretimine de başlanmıştır. İsdemir’in esas ürün gamında pik, kütük, kangal, slab, sıcak haddelenmiş rulo ve levha bulunmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de elde edilmektedir.

ERDEMİR
Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’dir. İskenderun’da bulunan uzun mamul üreten ve yanı sıra yassıya dönüşüm yatırımları tamamlanmak üzere olan İsdemir, maden sahaları, silisli çelik tesisi , soğuk ürün kesme ve dilme hizmeti vermektedir.

Türkiye ve Romanya’daki sanayi tesisleri ve Türkiye demir cevheri rezervlerinin %80’ine sahip maden sahaları ile demir çelik sektörünün önemli oyuncularındandır.
Grubun biri Ereğli diğeri İskenderun tesislerinde olmak üzere iki limanı bulunmaktadır.

Ülkemizin çelik sektörünün en yüksek bütçeli yatırımlarının gerçekleştiği şirketler arasında Erdemir Grubu şirketleri olmuştur.

KARDEMİR
Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluşudur.

2.000.000 ton/yıl düzeyindeki ham çelik üretim kapasitesi ile uluslar arası kalite standartlarında pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, her türlü ray, kok ve kok yan ürünleri üreten Kardemir, inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörüne temel girdi sağlamaktadır.

Özelleşme sonrası hızla kendisini yenileyen Kardemir, kurduğu yeni Çelikhane Konvertör Sistemi ile çelik üretim prosesini değiştirmiş, modern teknolojisi ile verimlilik ve karlılığını artırmıştır. 2007 yılında devreye alınan yeni Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün gamını genişleten ve 72 m boya kadar rayın yanı sıra 550 mm genişliğe kadar ağır profillerin Türkiye ve bölge ülkeler arasındaki tek üreticisi haline gelen Kardemir, bu yatırımla ülkemizde başlatılan demiryolu seferberliğinde de Devlet Demiryollarımızın stratejik iş ortağı olmuştur.

MAKİNA KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu; kalkınma planları ve yıllık programlar çerçevesinde, imalat sanayi alanında, her çeşit silah, mühimmat, patlayıcı madde, makina, teçhizat ve malzeme imalat kapasitelerini karlılık ve verimlilik esasları göz önüne alarak, savunma ve sivil savunma ihtiyaçlarına göre planlama ve ekonomik bir şekilde üretmek ve pazarlamak amacıyla kurulmuştur.

Merkezi Ankara olan kurum, ana statüsünde tanımlanmış olan bu görevinin yanında, ayrıca ülkemiz Savunma Sanayi’nde, yerli katkı payını artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünleri üretmekle de kendini görevlendirmiştir.

Bu hedefler doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren MKE Kurumu; demir-çelik, kimya ve makina imalat gibi pek çok sektöre de öncülük ederek, ülkemiz sanayisinin gelişmesinde bir ekol oluşturmuş ve sanayimizde lokomotif rolü üstlenmiştir.

Bu kapsamda;
• Türkiye’de demiryolu haddelemesi, demir-çelik sac mamulleri ile pirinç üretimi ilk defa Makine Kimya Endüstrisinde başlatılmıştır.
• 1940’lı yıllarda dünyanın en kaliteli namlu çeliğini ve namlularını üretmiştir.
• Yine 1950’li yıllarda ilk uçak imalatını gerçekleştirerek ihracatını yapmıştır.
• Takım tezgahı, zirai mücadele aletleri, tekstil makinaları, çelik çekme boru, pil dişli ve dişli kutusu, bandaj ve monoblok tesisleri, elektrik sayaçları gibi üretimler ilk olarak Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nda gerçekleştirilmiştir.