Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Seramik Tasarım Yarışması’ndan bir ilk çıktı

[kutusag=4034]İhracatta dünya üçüncüsü olan seramik sektörünün Türkiye’de ilk kez düzenlediği tasarım yarışmasının ödülleri, dün kapılarını açan 26. Uluslararası Unicera Seramik, Banyo ve Mutfak Fuarı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İki kategoride sekiz ödülün verildiği ve toplamda 100 bin TL para ödülünün dağıtıldığı Seramik Tasarım Yarışması’nda, sağlık gereçleri alanında Mehmet Oğuz, kaplama malzemelerinde ise Emin Ercan birinciliğe layık görüldü.

Mehmet Oğuz, tek ayaklı lavabo görünümü altında üç farklı bölümden oluşan tasarımı ile seramik sağlık gereçleri alanında bir ilke imza attı. Fonksiyonel yapısı ile dikkat çeken ve kullanım alanı bakımından tasarruf sağlayan lavabo, yetişkin ve çocuklara özel olarak tasarlandı. Ödüllü tasarım, tek ayaklı lavabo görünümü altında yanlara doğru açılan üç ayrı bölümden oluşuyor. Üst lavabo yetişkinlerin kullanımına sunulurken, yana doğru açılan en alt lavabo hem küçük çocukların kolaylıkla erişimine olanak tanıyor, hem de yetişkinlerin ayak yıkamasına uygun bir yapı sergiliyor. Yine yana açılabilen orta bölüm ise çekmece işlevi görüyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu olan ve İtalya’da yüksek lisans yapan Oğuz, sektörde fark yaratan bu çalışması için patent başvurusunda bulunacak.

Seramik kaplama malzemeleri birincisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Emin Ercan’ın karo tasarımı ise sade, şık ve fonksiyonel olması ile öne çıkıyor. Ercan’ın oturma ve yatak odalarına yönelik karo tasarımı, barındırdığı girinti ve çıkıntılarla ışık gölge oyunları oluşturan ve üç boyut algısı yaratan özellikleri nedeniyle ödüle layık görüldü.