Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Symbol 262 Turkmall Projesi’nde İstanbul Teknik’in yerel oturmalara karşı çözümleri

Kavanlar İnşaat tarafından yükleniliciliği üstlenilen Symbol 262 Turkmall projesinin yapılacağı yerin zemini taşıma gücü zayıf özelliğe sahipti. Bu zayıf zeminin güçlendirilmesi ve yeterli mukavemeti sağlayabilmesi için İstanbul Teknik’in mühendis kadrosu tarafından geogrid ve geotekstil çözümleri tercih edildi. Symbol 262 Turkmall projesindeki gibi zayıf zeminler için uygulanan çözüm olan Jet Grout uygulaması arasındaki boşluklardaki yerel oturmalar ortadan kaldırıldı. Bu sayede yerel oturmalardan temel betonuna yansıyacak problemlerin önüne geçilmiş oldu.

TİTİZ ÇALIŞMA VE EKONOMİK ÇÖZÜMLER
Kavanlar İnşaat, Symbol 262 Turkmall projesinin zeminindeki yerel oturma problemlerini konusunda İstanbul Teknik’e başvurduktan sonra; İstanbul Teknik’in mühendislik kadrosu, detaylı ve titiz bir çalışmanın akabinde muhtemel çözüm yollarını belirledi. Bu çözüm yollarından müteahhit için en ekonomik olanı tespit edildikten sonra Kavanlar İnşaat’a, İzoTeknik geotekstil ve ForTex GG 40/40 P çift yönlü polyester örgülü geogrid ile tek kat tabliye oluşturulması bir kesit olarak sunuldu.

İstanbul Teknik İnşaat’ın çözüm önerisi Kavanlar İnşaat yetkilileri tarafından onaylandıktan sonra; granüler dolgu arasına karışabilecek doğal zemin malzemesini engellemek için ayırıcı amaçlı İzoTeknik geotekstili 30 cm bindirmelerle serildi. Bunun akabinde geotekstilin üzerine ForTex GG 40/40 P geogridi yine 30 cm’lik bindirmelerle serilerek uygulandı. Böylece temel altında lokal oturmaları engelleyecek ve uniform oturma sağlayacak ForTex ile bir tabliye oluşturuldu. Projede 32’şer bin metrekare İzoTeknik geotekstili ve ForTex geogridi kullanıldı.

SYMBOL 262 TURKMALL, 2015’TE HİZMETE GİRECEK
185 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Symbol 262 Turkmall projesi, 2015 yılının ikinci çeyreğinde hizmete girecek. Bünyesinde 12 bin metrekarelik 7 yıldızlı otel, 43 bin metrekarelik hastane ve 1.650 kişilik kongre merkezini barındıracak olan Turkmall projesi, 200 milyon dolara mal olacak.