Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeşil Binalar Zirvesi’nin ikinci gününden notlar

‘Yeşil Bina Hareketinde Dünya’da Neler Oluyor’
Oturumda ÇEDBİK Başkanı  Dr.Duygu Erten moderatörlüğünde  Paul King (UKGBC), Bengt Wanggren (İsveç GBC), Micheal Dax (DGNB) ve Corinne Block Raguin (HQE) gibi dünyanın farklı ülkelerinin Yeşil Bina Konseyi üyeleri yeşil binaların geleceğini tartıştı.

Yeşil Binalar Zirvesi’nin en çarpıcı sunumlarından birini ise dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak bilinen Singapur Gardens Bay projesiyle Atelier Ten direktörü Patrick Bellew ve Atelir One direktörü Neil Thomas gerçekleştirdi.  Singapur Marinasında yer alan 30.000 metrekarelik Gardens by the Bay,   yüksekliği 25-50 metre olan yapay ağaçların güneş paneli, vantilatör ve yağmur suyunu filtreleme görevi görerek çoklu çözümler sağlamasıyla sürdürülebilirlik konusunda uluslararası bir örnek olarak gösteriliyor.  Kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Gardens by the Bay, Singapur hükümetinin ülkeyi ‘Bahçe Şehir’den ‘Bahçe içinde bir şehre’ dönüştürme stratejisinin çok önemli bir parçası.

21.yy Kentleri ve Toplumları başlıklı panel Kentsel Stratejist Faruk Göksu moderatörlüğünde , Amplio ‘dan Alaeddin Babaoğlu, Biocity Başkanı Drew Carr-Ellison ve Ege İnşaat ve Gayri Menkul Yatırım A.Ş’den Nihat Kandaloğlu’nın katılımıyla gerçekleşti.

Siemens’in İnovasyon sponsorluğunda Türkiye’ye gelen İtalyan mimar, mühendis, eğitimci ve aktivist Carlo Ratti Akıllı Kentlerle ilgili yaptığı sunumla zirvenin en çarpıcı konuşmacılarından biriydi. MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde) öğretim görevlisi olarak çalışan Carlo Ratti , enstitütü içinde 2003 yılında kurduğu SENSEable City Laboratuvarı’nın ( Akıllı Şehir Laboratuvarı) yöneticisi. Canlılar gibi şehirlerin de hissedebildiğini ve karşılık verdiğini savunan Ratti, laboratuvarında yeni teknolojilerin şehir hayatını, tasarımını ve şehircilik anlayışını nasıl etkilendiği hakkında araştırmalar yapıyor, sensörlerin ve elektroniğin çevre ve mimariyle ilişkisini inceliyor. Amerikan Wired dergisi tarafından dünyayı değiştirecek 50 isimden biri seçilen Ratti yeni sensör ve elektronik araçlarla “kent” kavramına yeni bakış açısını zirve katılımcılarıyla paylaştı.
Yeşil binalar zirvesinde Yenilenebilir Enerji konusu RSB Yapı Mühendislik Mimarlık’tan Ruhi Bayık’ın moderatörlüğünde  Has Mimarlıktan’tan Ayşe H. Erktin,  Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ve Marmara Üniversitesi Yeni teknolojiler  Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın katıldığı bir panelde tartışıldı.  

Yeşil Binalar Zirvesi’nin ikinci gününde Dünya Yeşil Binalar Konseyi  Politikalar Direktörü James Drink Water, Yeşil Bina politikaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Türkiye’nin başarılı yeşil bina projeleri arasında yer alan TMB Binası, TAV’ın Medine Havalimanı Projesi, Maslak 42, Bir Yalı projesi ve NEF Gayrimenkulun  yeşil projeleri tanıtıldı.   Zirvenin kapanış sunumu ise Sürdürülebilir Eğitim Yapıları üzerine Feilden Clegg Bradley Studios Ian Taylor yaptı.

YEŞİL OKULLAR PROJESİ TANITILDI
“Yeşil Okullar” projesinin Türkiye ayağı 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde tanıtıldı.

Türkiye’de yeşil dönüşümün lideri ÇEDBİK bugüne kadar sürdürdüğü bilinçlendirme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve Cape Town Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Kongresi’nde “YEŞİL OKULLAR” anlaşmasına imza atarak Türkiye’yi projeye dahil olan 29 ülke arasına soktu. Yeşil Okullar Projesi, öğrencilerin sağlıklı, güvenli ve daha verimli binalarda eğitim alabilmesi temeline dayanan uluslararası çok paydaşlı bir proje. Projenin amacı, daha sağlıklı binalarda eğitim alan, bu sayede akademik açıdan daha başarılı, daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak. ‘Sürdürülebilir Eğitim Yapıları -Türkiye’de neler yapılabilir?’ başlığı altında Uluslararası Yeşil Okullar Projesi’nin Türkiye temsilcisi olan ÇEDBİK Başkanı Dr. Duygu Erten.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnovasyon Merkezi Direktörü Gökhan Yücel, Çinici Mimarlık’tan Can Çinici ve HATIRLI Mimarlık’tan  Nazan Çapoğlu Yeşil Okulları konuştu. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Duygu Erten, ÇEDBİK olarak uluslararası bu girişimin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve bu konuda Türkiye’de liderlik ederek eğitim sektöründe yeşil dönüşümün önünü açacaklarını belirtti.
ULUSAL YEŞİL BİNA SERTİFİKASI LANSMANI YAPILDI
Zirve’de gerçekleşen bir diğer önemli etkinlik ise, Ulusal Yeşil Bina Sertifikası’nın lansmanıydı. Bina ve yerleşimleri çevresel etkilerine göre değerlendiren sistemler, hedeflenen yeşil dönüşüm sürecinde önemli rol oynuyor.  Geçtiğimiz yıl TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla imzalanan protokol sonrası çalışmalarına hız verilen Ulusal Yeşil Bina Sertifikası, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek vermeyi amaçlıyor. 100’ün üzerinde akademisyen, enstitü temsilcisi, şirket ve STK’nın katılımıyla şekillenen ve pilot proje çalışmaları devam eden Yeşil Bina Sertifika sistemine dair tüm detaylar Zirve’de açıklandı. 

TSE, TMB, TÜSİAD, İNDER , İMSAD , İTÜ, TTDM ve ISKAV gibi önemli birlik, dernek ve eğitim kurumun desteklediği 3. Yeşil Binalar Zirvesi, FORM Ana sponsorluğunda, Avcı Architects, BASF, Nef, Petra, TURKECO İnşaat ve Enerji, Tekfen Holding ve Ytong altın sponsorluğunda, Akçansa, AKG Gazbeton, Alarko Carrier, BIO Istanbul, ÇİMSA, Nurus, OTİS, Penta, Tahincioğlu, Viatrans Meydanbey gümüş sponsorluğunda, Artema , Aktif Group, Anadolu Gayrimenkul, Dome Partners, Eko Tesis Yönetim Hizmetleri, Eko Denge, Sera Construction , Siemens ve TROX’un  desteğiyle düzenlendi.  Zirvenin karbon sıfırlama şirketleri ESCARUS ve ALTENSIS’di.