Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Noxx Apartmanı Yapı Dalı Başarı Ödülü aldı

Mimarlar Odası’nın her iki senede bir düzenlediği 2014 yılı Ulusal Mimarlık Ödülleri, 11 Nisan 2014 tarihinde, Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan bir törenle sahiplerini buldu. CM Mimarlık tasarımı NoXX Apartmanı, bu yıl rekor sayıda projenin başvurduğu Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı’nda ödüle layık görülen dört projeden biri oldu.
NoXX Apartmanı’nın Yapı Dalı Başarı Ödülü’ne layık görülmesindeki temel kriterler, Ulusal Mimarlık Ödülleri Seçici Kurulu tarafından “içinde konumlandığı çevreyle ilişkisi bağlamında yüzyıl başı yapı karakterine göndermede bulunması, alışılagelmiş apartman tipolojisi karşısında malzeme seçimi ve strüktürel elemanlar ile sergilediği yalın tavrı ve oluşturduğu temsil değerler” cümleleriyle özetlendi.
Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi için Mimarlar Odası tarafından 14. kez düzenlenen Ulusal Mimarlık Ödüleri’nde Seçici Kurul, bu yıl toplam 209 eseri değerlendirmeye aldı. Organizasyonda her yıl olduğu gibi bu sene de “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, “Mimarlığa Katkı Ödülleri”, “Anma Programı” ile “Yapı”, “Proje” ve “Fikir Sunumu” kategorilerinde ödüller sahiplerine sunuldu.

CM Mimarlık tarafından projelendirilen, Cihangir semtinin dar ve çıkmaz sokaklarından birinde yer alan Noxx Apartmanı, bulunduğu konumda konvansiyonel yöntemlerle betonarme inşaat yapmanın güçlüğü ve inşaatın kısa sürede tamamlanma zorunluluğu gibi nedenlerle, bölgenin nadir kalan yüzyıl başı yapı karakterine de bir atıf niteliğinde çelik strüktürle inşa edildi. 

Yapının toprak altında kalan kısmı betonarmeden, diğer katları ise çelik konstrüksiyon katmanlar halinde kuruldu. Çelik strüktürle kompozit formatta tasarlanan konstrüksiyon, sıva, boya veya kaplama malzemesi kullanılmayarak hem içerden hem de dışarıdan okunur kılındı. Bir cephesinden yanındaki binaya yapışık olan apartmanın mevzuat gereği sağır duvar olarak inşa edilen ikinci cephesi tamamen çelik konstrüksiyon üzerine -arasında izolasyon malzemeleri bulunan- çift cidar tuğla yanak duvar olarak kurgulandı. Cephede yer yer taşma yapacak şekilde tasarlanan, özel imalatla üretilen ve doğal bir doku yaratarak döşenen tuğlalar, günün değişik saatlerinde yarattığı farklı uzunluklardaki çizgisel gölgelerle yüzeyde yeknesaklığı önleyen unsurlar oldu. Bu çıkmalar aynı zamanda kuşlar tarafından tünek alanı olarak da kullanılmaya başlandı. 

Sokağa bakan ön cephe ve bahçeye bakan arka cephe ışıktan maksimum ölçüde yararlanmak için geniş açıklıkların bırakıldığı, dar, adım balkonlarına açılan yaşam alanlarının konumlandırıldığı bölümler oldu.

NoXX Apartmanı, bölgedeki yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına uygun olarak, ikisi çatı dubleksi, biri bahçe dubleksi olmak üzere, büyüklükleri 60-70 m2 arasında değişen 7 stüdyo daireden oluşuyor.