Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ozon dostu üretim – ODE

Çalışmalarını daha yaşanılabilir bir dünya hedefine yoğunlaştıran, markasını “Insulates the future” söylemiyle özdeşleştirerek dünyanın geleceğini korumayı bir misyon haline getiren ODE, bu anlayışını somut çalışmalarla ortaya koyuyor. 2009 yılında T.C. Çevre Bakanlığı ve UNIDO iş birliği ile Türkiye’de başlatılan Umbrella projesine 2010 yılında dahil olan ODE, projeyi başarıyla sonuçlandıran ilk şirketlerden biri oldu. Proje kapsamında köpük sektöründe ozon tabakasının inceltilmesine yol açan HCFC gazının kullanımının sonlandırılması için 2 yıl süren AR-GE çalışmasını tamamlayan ODE,  2010 yılından itibaren kademeli geçiş yaptığı yeni üretim sistemi sayesinde şu anda %100 Ozon Dostu üretim yapıyor.

ODE’nin böyle bir projeyi tamamlayarak sektöre öncülük etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Genel Müdür Ali Türker, “Dünyanın geleceği için hepimize büyük görevler düşüyor. Başta da elbette sanayi sektörü geliyor. İnsan yaşamının bulunduğu her ortamı daha korunaklı hale getirmeye çalışan yalıtım sektörünün de bu konuda ciddi önlemler alması gerekiyor. Biz ODE olarak Umbrella projesini tamamladık diye durmayacağız ve bu konudaki çalışmalarımız artarak devam edecek. AR-GE ekibimizin 2 yıllık çalışması sonrasında HCFC22/142b gaz karışımını kullanmayı bırakıp HFC 152a/DME gaz karışımında dönüş sağladık. Bu çalışmalarımızdan dolayı UNIDO’dan 842 bin 570 dolar hibe aldık. Bu gelişme sevindirici olduğu kadar bize yeni sorumluluklar da yükledi. ODE olarak attığımız her adımın dünyaya katkısını da hesaplayarak yol almaya devam edeceğiz” dedi. 

2013 yılında ürün ambalajlarında değişikliğe giden ve yeni ambalaj tasarımlarıyla 2 ödül birden alan ODE, ambalajlarında kullandığı yeşil yaprak simgesiyle tüm sosyal paydaşlarında da çevreci çalışmalara karşı farkındalık yaratmaya çalışıyor.