Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Açık sahalar projesi

Açık Sahalar Projesi, Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Cırgalan Mahallesi’nde yaklaşık 500.000 m² alanda yapılan Harikalar Diyarı Projesi’nde yer alan 36.782 m² lik arsa alanına sahip; dokuz tenis kortu, üç basketbol-voleybol sahası, üç mini futbol sahası ve içerisinde bu birimlere hizmet edilmek üzere tasarlanmış soyunma odaları ve dinlenmek için kafe-restoranın bulunduğu bir sosyal tesis binası.

Tenis topunun dinamik hareketlerinden esinlenerek oluşturulan bina kabuğunun çizgisi, yapının işlevselliğine gönderme yapıyor. Bina kabuğunda hissettirmeye çalışılan fonksiyondaki dinamik etkinin iç mekan tasarımında da sürdürülmesi amaçlandı. Bu dinamik çizgiler aynı zamanda yapının fonksiyonuna da ışık tutuyor. Yapı bütün kort ve oyun alanlarını maksimum şekilde görecek düzeyde, ince uzun lineer bir şekilde tasarlandı. Üst kattaki seyir terasından, spor alanlarının yüksekten seyredilmesi amaçlandı.

PROJE KÜNYESİ

Lokasyon: Kayseri / TÜRKİYE
Proje Yılı: 2010
Uygulama Süreci: 2012-2013
Arsa Alanı: 36.782 m² (3 adet futbol sahası: 3672 m², 3 adet basketbol-voleybolsahası: 2140 m², 9 tenis kortu: 6018 m²)
Toplam İnşaat Alanı: 1.952 m²
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Fotoğraflar: Ket Kolektif / BKA-Bahadır Kul Architects