Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Antalya 100. Yıl Stadyumu

Stadyum, Antalya’nın bulunduğu enlem ve boylam göz önünde bulundurularak Kuzey-Güney doğrultusunda konumlandırıldı. Üst ve alt tribünlerdeki seyircilerin girişleri birbirinden tamamen ayrılarak bir düzen oluşturuldu. Protokol ve basın -4.50 kotunda farklı yerlerden, VIP seyirci ise +0.00 kotunda standart seyirciden bağımsız olarak girecek şekilde tasarlandı. Engelli seyircilerin seyir alanına ulaşımı kısa mesafade ve hareketlerini sınırlamayacak şekilde düzenlendi. Stadyumda zonlama sistemi ile güvenlik sağlanırken, 1.219 VIP ve protokol olmak üzere 33.032 seyirci kapasiteli stad; futbol, konser, törenler gibi etkinliklerin düzenlenmesine olanak sağlıyor.
Stadyum yönetimi, -4.35 kotunda konumlandırıldı ve bütün stadyum ile direkt olarak bağlantısı sağlandı. Sporcuların güvenliği ve soyunma birimlerine kolay ulaşımı için bütün girişlerden tamamen bağımsız bir giriş yapıldı. Bu sayede sporcu otobüsü park alanından direk olarak soyunma birimlerine bağlantı verildi. Medya girişi diğer girişlerden bağımsız çözüldü. Ayrıca sporcu röportaj alanları ve saha ile de bağlantısı sağlandı. Telekominikasyon merkezi de basının kullanımı için basın tribünü basın fuaye ile ilişkilendirilerek çözüldü.  Yayın odaları sahaya hakim bir konumda düşünüldü. Otoparklar kuzey tarafında -4.35 kotunda 355 araç kapasiteli bir kapalı otopark ile güney kısmında misafir otobüsler için -5.20 kotunda kapalı bir otopark ve bunun yanı sıra protokol ve basın otoparkları çözümlendi.

Sporcu röportajı için saha ile bağlantısı olan ve girişleri diğer girişlerden bağımsız, sahaya hakim konumda bir basın tribünü ayrıldı. Yönetim -4.35 kotunda bütün stad ile bağlantılı bir mekanda konumlandırıldı. Sporcu giriş ve çıkışları sporcu güvenliği gözetilerek ve soyunma birimlerine ulaşımın kolay olması amacıyla bütün girişlerden bağımsız olarak düşünüldü.  Seyirci güvenliği, en üst düzeyde düşünülen stadyumda yangına karşı yangın kaçışları bulunuyor.

Proje Künyesi

Lokasyon: Antalya
İşveren: TOKİ
İnşaat Alanı: 87.331 m²
Proje Tarihi: 2013
Yapım Yılı: 2013-2014
Mimar: AZAKSU Mimarlık
Statik: ALP-EL Mühendislik
Çelik Çatı Projeleri: KINACI Mühendislik
Makina Tesisat: GMD Mühendislik
Elektrik Tesisat: ÖZAY Mühendislik
Yüklenici: AKAY İnşaat
Seyirci: 33.032