Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaat sektöründe BoardeX devrimi

2011 yılında inşaat sektörünün hizmetine sunulan boardeX, üç yıl gibi kısa bir sürede jenerik bir marka haline dönüşerek ustaların, uygulama firmalarının, bayilerin, mimarların ve proje sahiplerinin vazgeçemediği bir ürün haline geldi. Yapı sektöründe dış cephe kaplama levhası olarak çığır açan boardeX, Dalsan Alçı çatısı altında tek başına bir marka olmayı başardı ve hedeflerinin üzerinde bir performans göstererek kullanım alanlarını genişletti. Bugün dış cephe kaplamasında; metal kaplama, yalı baskı, ahşap kaplama, dekoratif tuğla gibi her türlü kaplama altında; ıslak hacimlerde; tüm saçak altı uygulamalarında; seramik altı kaplamalarda; balkon, teras, çatı uygulamalarında sıkça kullanılan boardeX ile inşaat teknolojisi değişime uğradı. BoardeX dış cephe kaplama levhası, kullanıcılarına  önemli avantajlar sağlamaya devam ediyor. Bir ceket gibi ısı yalıtım malzemelerini sarmalayan dış cephe levhası boardeX’in suya dayanıklı oluşu, A1 sınıfı yanmaz levha oluşu, küf oluşturmaması, hafifliği, özellikle kesiminin ve işlenmesinin son derece kolay olması gibi getirdiği çok sayıda avantajla ustaların, uygulamacıların sevdiği bir ürün. Sadece ustaların ve uygulamacıların değil; proje üreticileri ve sahiplerinin de zaman, işçilik maliyeti avantajı sağlayan bu ürüne karşı pozitif yaklaşımları her geçen gün artıyor.

BoardeX NEDİR?
Son yüzyılın en performanslı dış cephe kaplama levhası olarak tanımlanan boardeX, su ve neme karşı güçlendirilmiş çekirdeği ve özel turuncu renkli cam elyaf şilte kaplaması ile dış duvar imalatında kullanılan dış cephe levhası. Üzerindeki cam elyaf şilte kaplamanın, levha çekirdeğine iyice işleyip bütünleşmesi sayesinde yüksek dayanıma sahip mükemmel bir levha olan boardeX; dış cephe duvar sistemlerinde, her türlü kaplama altında, havalandırmalı cephe sistemlerinde, ıslak hacimlerde, şaft duvarı imalatlarında, tüm saçak altı uygulamalarında, seramik altı uygulamalarında, teras çatı kaplamalarında kullanılıyor.

BoardeX uygulayıcılara tasarım kolaylığı sağlarken kullanıcılara daha sağlıklı yaşam alanları sağlıyor. En önemlisi, inşaat sektörünün boardeX ile beraber, dış cephe kuru duvar sistemleri ile tanışmış olması. Dış cephe duvarlarının kesitlerini küçülterek emsalden kazandıran,  ısı yalıtımında yüksek performans sağlayan bina yükünü azaltan kuru duvarlar ile yangına dayanıklı, şakul ve terazisinde duvarlar yapılabiliyor. Tek iskeletli, Çift İskeletli, Ceket Omega, Ceket Max ve Ceketleme olarak isimlendirilen bu yeni kuru duvar sistemlerinin artan bir grafikle tercih edilmeye geleneksel harçlı duvar sistemlerinin yerine projelerde kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Bugün boardeX’in Türkiye’de birçok özel ve önemli projede binlerce metrekare kullanılıyor. Öyle ki Türkiye’nin son yıllarda yapılmış en önemli AVM, hastane, okul, iş merkezi, otel, villa ve konut projelerinde boardeX adıyla isteniyor ve kullanılıyor. Artık üçüncü yılını doldurduğu bugünlerde boardeX için Çevre Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığınca, boardeX’i tarif eden İnşaat ve Tesisat Analiz ve Birim Fiyatı 2014 yılı için yayınlanmış olması bu kitapta poz numarasının 04.743/04 olarak geçmesi ürünün kolaylıkla kamu projelerinde yer alması sağlayacak.