Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mersin Stadyumu

UEFA kriterlerine uygun, ulusal ve uluslararası futbol müsabakalarına da ev sahipliği yapması beklenen, 25.000 seyirci kapasiteli Mersin Stadyumu, büyüklüğü, kapsamı ve mimari tasarımıyla kentin simgesel bir yapısı olarak düşünüldü.

Mersin’in Yenişehir ilçesinde inşa edilen ve 55.000 m² ye yayılan Mersin Stadyum’u, karayollarıyla olan bağlantısı ve kullanıcıların alanla etkileşimini sağlamasına yardımcı olan peyzaj düzenlemesi sayesinde seyirciler için sosyal bir merkez oluyor. Planlamada temel ulaşım altyapısı geliştirilerek, futbol nedeniyle oluşabilecek trafiğin en alt düzeyde tutulması hedefledi. 1.295 araçlık otopark ve 46 araçlık otobüs parkı ve toplu taşıma kolaylığı sağlamak için yeni otobüs durakları da projeye dâhil edildi.
FIFA ve UEFA kriterlerine uygun olarak tasarlanan futbol sahasının, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çimler ile kaplanması öngörüldü. Sahanın üzeri, teknik özellikleri yüksek pitch cover gibi malzemelerle kaplanabiliyor. Kale arkaları dâhil olmak üzere, tüm izleyicilerin sahaya hâkim olduğu bir oturma düzenine ve mimari yapıya sahip olan stadyum tüm bu özellikleri sayesinde, futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması planlanıyor.
Kuzey-Güney doğrultusunda uzanan stadyumun ana formu elips. Geometrisi kendini yapının kabuğunda gösteriyor. Yapı kabuğu, yapının bulunduğu çevre ile sınırını oluşturan ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayan, kurgulanan yaşantıyı sembolize eden bir üst kimlik. Aynı zamanda, oluşturulan dinamik form, seyirci tribünlerinin üstünün de tamamen örtülmesini sağlıyor. Kabuk malzemesi olarak kullanılan geçirgen tente Akdeniz iklimindeki Mersin’in iklimsel özelliklerine uygun seçildi; hava geçirgenliği özelliği sayesinde sporcular ve seyirciler için konforlu bir ortam sağlıyor. Stadyumda, polis merkezi, sağlık merkezi, restoran ve mağazaların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcut. İki tribün kısmı arasında loca alanları, VIP alanları, stadyum yönetimi, UEFA kulüp ağırlama alanı, kurumsal misafir alanı, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren iki kat yerleştirildi. Bunun dışında engelli, bay, bayan soyunma odaları ve WC’ler bulunuyor.

Proje Künyesi

Lokasyon: Mersin / TÜRKİYE
Proje Yılı: 2012
Uygulama Süreci: 2012-2013
Kapasite: 25.000 kişi
Arsa Alanı: 111.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 75.000 m²
Proje Tipi: Spor
İşveren: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
Fotoğraflar:  Ket Kolektif