Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akıllı ev sistemleriyle iklimlendirme kontrolü ve enerji tasarrufu

Yaşam alanlarımızın önemli fonksiyonlarından biri de iklimlendirme sistemleridir. Isıtma ve soğutma ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamak, konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu yapabilmek en temel isteklerimiz arasındadır. Türkiye dört mevsimin yaşanabildiği, çeşitli bölgelere göre iklimlendirme ihtiyaçların farklılaştığı bir coğrafyada yer alıyor. Güneyde, sıcak bölgelerde soğutma sistemleri ön plana çıkarken, soğuk bölgelerde, özellikle orta ve doğu kesimlerde ısıtma sistemleri çok daha fazla önem kazanıyor.

İklimlendirme sistemleri de geçmişten bugüne ülkemizde çeşitli aşamalardan geçmiştir. Son yıllarda çıkan enerji verimliliği ve kentsel dönüşüm yasaları ile enerji tasarrufunu ön plana alan yeni bir yapılanma sürecine girilmiştir. Artık yeni binalar, konutlar ve lüks rezidanslar çok daha gelişmiş ısıtma ve soğutma sistemleri ile donatılmaktadır. Eski binalardaki merkezi sistem ısıtma sistemlerinde, ölçüm cihazları olmadığı için tüketim toplam bina tüketiminin konut sayısına bölünmesi ile belirlenebilmektedir. Tatilde olsanız dahi fatura ödemek zorunda kalmaktasınız. Eski sistemlerde evinizin sıcaklığını ayarlayamadığınız için de alt kattaki konutlar aşırı ısınırken, üst katta yer alan konutlar yeterince ısınamamaktadır. Bu ısıtma sistemi konfordan uzak, daha fazla ödeme yapılan bir sistemdir. Yeni binalardaki merkezi sistem ısıtma sistemlerinde ise kullanılan kalorimetre ve pay ölçer cihazları ile konutun tükettiği enerji belirlenebilmekte ve tüketilen enerji kadar faturalandırma yapılmaktadır. Termostatik vanalar ile de evin sıcaklık ayarı yapılabilmektedir. Bu yeni sistemle konutta tüketilen enerjinin verimli kullanılması önem kazanmıştır. SmartBS Otomasyon sistemlerinin akıllı ev çözümleri kapsamında sunduğu ısıtma otomasyonu ile enerji tasarrufu ve konfor daha da artırılabilmektedir. Yeni yapılan konutlardaki merkezi sistem ısıtma sistemleri, konut içerisinde radyatörlere veya yerden ısıtma sistemine giden sıcak su borularının kollektör ve vanalar ile dağıtılması şeklindedir. Bu kollektördeki vanalara, elektrikli vana takılması ile ısıtma sistemi akıllı ev sistemine dahil edilmektedir.

Ev içerisinde kullanılan termostatlar ile oda bazlı sıcaklık ayarı yapılabilmekte, istenen sıcaklık derecesine göre elektrikli vanalar otomatik açılıp kapatılmaktadır. Termostatlar ile haftalık programlama yaparak, sıcaklık derecesinin günün belirlediğiniz zaman aralıklarında otomatik ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanda sıcaklık minimum seviyeye alınırken eve gelmeden az önce sıcaklığın artması ile konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Uyku zamanında sadece yatak odanızın sıcaklığını ideal seviyeye getirirken, diğer odaların sıcaklığını minimum seviyede tutabilirsiniz. SmartBS Otomasyon sistemleri, ayrıca ısıtma sisteminizi ve termostatları Android veya IOS akıllı telefon ve tabletler ile kontrol etmenize de imkan vermektedir. Uzaktan erişim ile ofiste çalışırken evinizin sıcaklık değerini her zaman ayarlayabilirsiniz.
İklimlendirme sistemlerinin gelişiminde, doğalgaz tüketiminin artması ile kombili ısıtma sistemleri konutlarda tercih edilir oldu. Merkezi sistem ısıtma sistemlerine kıyasla konutun enerji tüketimine göre faturalandırma yapılabilmesi nedeniyle çok hızlı yaygınlaştı. Aslında kombili sistem, enerji verimliliği açısından diğer sistemlere göre daha verimsizdir. Merkezi bir ısıtma sistemi yerine, her bir konut için ayrı ayrı sistem kurulması anlamına gelmektedir.

Akıllı ev sistemleri kapsamında kombinin kontrolü de aynı merkezi sistem ısıtma sistemlerinde olduğu gibi kombiden çıkan kollektöre takılan elektrikli vanalar aracılığı ile yapılmaktadır. Kombiye her hangi bir ek cihaz takılmadığı için sistem her marka kombi ile uyumludur. Kombinizin sıcaklık değerini bir kere ayarlayıp sonrasında termostatlar aracılığı ile elektrikli vanaların açılıp kapanma kontrolü ile odalarınızın sıcaklığını belirleyebilirsiniz. Haftalık programlama yapabilirsiniz. Uzaktan erişim ile Android ve IOS akıllı telefon ve tablet ile de termostatları kontrol edebilirsiniz.

İklimlendirme sisteminin diğer bir ayağı olan soğutma sistemi ise, yaygın bir şekilde klimalar aracığı ile yapılmaktadır. Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri gibi yazları çok sıcak geçen bölgelerde klimalar yazın soğutma amaçlı kullanıldığı gibi, çok soğuk geçmeyen kış aylarında ise ısıtma amaçlı da kullanılmaktadır. Mevcut durumda klimanızın kontrolünü basitçe uzaktan kumanda ile yapabilirsiniz. Akıllı ev sistemi kapsamında klima kontrolü kumandanızda yer alan tüm özelliklerin sisteme tanıtılması ile yapılmaktadır. Klima için ayarladığınız sıcaklık ayarını tam yapamayabilir, bu durumda odanızı gereğinden fazla soğutabilir, klimanızı devamlı açıp kapatırsınız.

Akıllı ev içerisinde kullanılan termostatlar aracılığı ile odanın istediğiniz sıcaklık seviyesinde kalmasını sağlayacak şekilde, otomatik olarak klimanızın açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Haftalık programlama ile belirlediğiniz zaman diliminde, belirli sıcaklık seviyesinde olmasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Android ve IOS akıllı telefon ve tablet ile klimanızı istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz. Eve varmadan az önce klimanızı istediğiniz sıcaklık seviyesinde açabilirsiniz.

Lüks rezidanslarda her geçen gün daha çok tercih edilen, daha gelişmiş iklimlendirme sistemi olan VRF klima sistemleri ile de ısıtma-soğutma yapılacak her oda için ayrı klima ve dış ünite almak yerine tek bir dış ünite ile birçok klimayı çalıştırabilirsiniz. Çeşitli tipteki iç iklimlendirme üniteleri mimari estetikle daha uyumlu ve daha konforlu kullanım sağlamaktadır. SmartBS Akıllı Ev Sistemlerine aynı şekilde VRF sistemlerini de dahil edebilirsiniz. İklimlendirme sistemlerinizin, belirleyeceğiniz senaryolar doğrultusunda çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Giriş, çıkış, tatil, uyku gibi çeşitli senaryolar oluşturabilir, senaryolara bağlı olarak sıcaklık seviyelerini otomatik ayarlayabilirsiniz.

Akıllı ev kapsamında iklimlendirme sistemlerinizin kontrolünü termostatlar, paneller ve akıllı cihazlar ile sağlarsanız, bu cihazlarının kullanımına bağlı olarak enerji tasarrufunu ve konforunuzu da artırabilirsiniz.