Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gücünü Rockwool yalıtımından alan ikonik bir tasarım

Singapur’un turizm ve ekonomik kalkınma yolunda hırslı hedeflerini masaya koyan bir brifinden hareket eden, Boston merkezli Moshe Safdie Architects firması lüksün sınırlarını fazlasıyla aşan bir oyun sahası yaratmayı başarıyor. Firma anıtsal bir giriş ortamı yaratarak kenti; bir yenilik, kültür ve eğlence merkezi olarak yeniden konumlandırıyor. Çıta bu kadar yükseğe koyulunca da, iklim kontrolü, akustik konforu ve yangın emniyeti denilince, işin hakkını yalnızca dünyanın en iyisi verebilir. Bölme duvarlar, perde duvarlar ve HVAC sistemlerinden sorumlu yüklenicilerle yakın işbirliği içinde çalışarak ROCKWOOL Grup resmin içindeki yerini alıyor.

DÜNYADAKİ EN ÇETREFİLLİ İŞ
Marina Bay Sands’in göz kamaştırıcı tasarımı proje yönünden benzeri görülmemiş zorlukları da beraberinde getirdi. Aslında, projenin mühendisleri olan Arup, Parsons ve Brinkerhoff 1960’lı yıllarda Sydney Opera Evi’nin yapısal bilmecelerine buldukları çözümlerle tanınan mühendisler olup, proje yerinde kullanılan çeşitli teknolojilerin birbiriyle entegre edilmesini tüm dünyada gerçekleştirilmesi en çetrefilli iş olarak tanımladılar.

Bununla birlikte, projenin ana yüklenicileri olan JRP International, Pacific Interiors Supply, Benson Wall Systems ve ROCKWOOL Grup’un verdiği destekle, tasarım ekipleri dayanıklı, akustik yönünden konforlu ve yangına karşı emniyetli mekanlar yaratmak için daha planlama evrelerinin başlarında aranan çözümleri bulmayı başardı.

JRP International Pte Ltd Genel Müdürü
Richard Chia bu konuda şöyle düşünüyor: “Tüm standartlara, şartname unsurlarına ve katı çalışma takvimine uymak zorunda olduğumuz için üzerimizde hep bir baskı hissettik. Çok şükür ki, ROCKWOOL Grup bize kuvvetli destek verdi ve işin en başından çatının tamamlanması aşamasına kadar yanımızda oldu.”

İLHAMINI İSKÂMBİL KAĞIDINDAN ALIYOR
İki iskâmbil kağıdı alıp bir üçgen oluşturacak biçimde birbirine doğru yatırmayı deneyin. Sonra da avuç içinizi üste getirin ve hafif bir baskı uygulayın. Kartlar içeri doğru bükülür, çok değil ama bir miktar dağınık – bir şeyleri dile getirmek isteyen – kavisler oluşur.

Şimdi de iskâmbil kartlarının 57 katlı, 191 metre uzunluğunda kulelere dönüştüğünü düşünün, öyle ki elinizin de 340 metre uzunluğunda çatı terası olarak işgördüğünü hayal edin. Bu kadar yapısal karmaşıklık arzeden binalar çok dikkatli detaylandırmanın yanı sıra modern malzemeler ve ileri inşaat teknikleri alanında da derin bir bilgi düzeyi gerektirir.

İleri HVAC servislerini her mekânla entegre ederken bölme duvarlar, perde duvarlar ve tavanlar için geliştirilen çözümler düzensiz  geometrileri tamamen içine alır. Bunu gerçekleştirmek için de, ROCKWOOL Grup akustik performansı yüksek ve yanmaz tavan sistemleri, duvarlar ve çatı uygulamasını hayata geçirmeye yönelik planlamanın ilk evresinde  bir yüklenici olarak yerini aldı.
İlk evresinden itibaren, Marina Bay Sands üstlenilmesi büyük cesaret gerektiren muazzam bir proje idi. Mimar Moshe Safdie insanı birebir yakalayan ve iç iklimlendirmenin ve gürültü seviyelerinin özenle kontrol edilmesini gerektiren ortak alanlar yaratmak amacı güdüyordu. Üstelik 2,561 odalı beş yıldızlı otelde akustik yalıtım, proje geliştirme kapsamındaki daha küçük ölçekli alanlarda da öncelikli unsurlardan biriydi.

ROCKWOOL yalıtım çözümlerinin tavanlar, bölme duvarları ve dış cephe giydirme unsurlarıyla entegre edilmesi sayesinde sesin geçiş kabiliyetini azaltılarak binanın önemli alanları gündüz serin ve geceleyin de ılık kalır. ROCKWOOL Satış Müdürü Gilbert Kua Seng bu konuda şöyle düşünüyor: “Taşyünü binaya bir kitle eklenmesi anlamına geliyor, bunun sayesinde de değişmez bir iç iklimi sürdürmek için daha az enerji tüketiliyor.”

HERKESE VIP MUAMELESİ
Tanınmış şeflerin yönetimindeki yedi restorandan 500 masalı atrium casinosuna gelinceye kadar, Marina Bay Sands projesinin her unsurunda kendinden emin, hayat dolu, başarılı bir kentin görkemi dile geliyor. Üstelik, kim olursanız olun burada size VIP muamelesi yapılıyor.

Ancak lüksün insanı kavrayan tüm kapanları olmasaydı dahi, bu yine de gerçekleştirilmesi çetrefilli bir projeydi. Çünkü Singapur’da uygulanan imar kuralları her türlü yeni bina yapımı ve malzeme spesifikasyonları yönünden zaten çok zorlayıcı şartlar içeriyordu. Pacific Interiors Supply Pte Ltd. Operasyon Direktörü Daniel Lee bu konuda şöyle düşünüyor: “ROCKWOOL Grup, Singapur ısı ve ses performansı hesaplamalarında bize yardım etti. Biz de tüm performans kriterlerinin yakalandığından emin olmak için ROCKWOOL çözümlerini kullanarak kendi levha, metal çivi ve track malzemeleriminde geniş kapsamlı testler gerçekleştirdik.”
The ArtScience Museum (Sanat-Bilim Müzesi) ve iki tiyatroda alüminyum paneller arasında sandviçlenmiş 50 milimetre kalınlığında taş yünü bloklarından oluşan bir giydirme (cladding) sistemi kullanılır. Dış perde duvar panellerinin köşelikleri için de sistemler geliştirilerek perde duvarlar ile zemin levhaları arasında da taşyünü yangın durdurma elemanı olarak yer alır. Sonuçta, binada yaşayan binlerce insan tehlike anında binadan tam iki saat içinde çıkma fırsatına sahip olur ki bu da Avrupa’daki benzer binalara göre insanların iki misli bir süreden yararlanması anlamına gelir. Marina Bay Sands projesinin neresinde yer alırsanız alın ve ne tür dinlence etkinliği içinde bulunursanız bulunun, konforlu bir ortamda rahatlık neymiş anlarsınız, kendinizi yangına karşı güvende hissedersiniz ve dramatik ortamın, görkemli ölçeğin ve güzel mekânların keyfini dilediğinizce çıkarırsınız. Tüm bunları sağlayan şey ise binanın cildinin hemen altında hayata geçirilen teknoloji ve know-how’dır.