Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Münih’i̇n kuzey doğusunda kültürlerüstü konaklama: The Berchtesgaden Youth Hostel

Bavyera Alman Hostel Derneği ile LAVA Mimarlık’ın özgün çalışması olan Berchtesgaden Youth Hostel, aslında bir pilot proje. Münih’in kuzey doğusunda yer alan bu hostel, 5 yıldızlı lüks otellere göre tek tek tasarlanmış basit otellerin çekiciliğinin de arttığının bir kanıtı. LAVA Mimarlık, bu renovasyon çalışması ile  kentsel alanlardaki bu tarz otellerin başarısında kalite unsurlarıyla birlikte, malzeme ve mobilyalar ile canlanan alanların topluluk duygusunu uyandırdığını da gösteriyor. LAVA Mimarlık Yönetmeni Alexander Rieck, bu çalışmanın özgün ve benzersiz bir deneyimle beraber otantik konsept oluşturduklarını söylüyor.
The Berchtesgaden Youth Hostel, var olan yapısal dokusu korunarak, aile ve grup kullanımı için çağdaş ve modern yapılanma hedeflenerek, mevcut oda yapısında yüksek kaliteli odalar tasarlandı. Yeni tasarımla beraber her odaya ayrı banyo ve tuvalet yapıldı. Tavan altında kullanılmayan eski bir restoran yeni bir odaya dönüştürüldü. Her odaya hareket kolaylığı için bagaj yerleştirme alanları oluşturuldu. Yeni ahşap giysi dolapları yerleştirildi. Odaları kullanıma daha da açmak için mobilyalara çağdaş bir yorum katarak ranza yataklar yerleştirildi. Büyük panoramik pencereler ile de dış cephe bağlantısı sağlanarak dinlenme ve seyir alanları oluşturuldu. Renovasyon sırasındaki en önemli çalışmalardan biri de yüksek verimli bu hostelde enerji tasarrufunun sağlanması oldu.

Bina boyunca renkli duvarlar yinelenerek hostele faklı bir yorum katıyor. Giriş salonunda orijinal bir bayrak duvarın yer almasını bu yorumlara örnek olarak gösteriliyor. Karşımıza sık sık çıkan renkli duvarlarda her Avrupa ülkesinin ulusal bayraklarını tespit edebilirsiniz. Günümüz toplumunda bu tarz konaklama alanlarının farklı kültürleri birbirine bağlamada etki yaratığını söyleyen LAVA Müdürü Tobias Wallisser, sürekli gelişen bu süreçte basit ve etkili bir teknoloji ile konforu entegre ederek, günümüzün toplum ve yaşam tarzına uygun  keyifli konaklama alanı oluşturduklarını söylüyor.