Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Optimus Doruk, seçkin otellerin tercihi

Optimus Doruk 2004 yılından bu yana otel yatırımlarının ivmeli olarak arttığı yurt içi ve yurt dışı pazarda birçok inovatif projeyi hayata geçirmiştir. Le Meridien Istanbul otel, Raidsson Blu Ataşehir, Pera, Şişli, Sefaköy, Wyndham Kalamış Marina otel, Sheraton Otel Bursa, Wes Otel İzmit, Ramada Altunizade, Çırağan Palace Kempinski, Point Otel Barbaros, Trabzon Novotel, Kuum Otel Bodrum, Sheraton Ankara, Hilton Kütahya, Shahdag Otel Azerbeycan farklı otel uygulamalarına örnek olarak gösterilebilecek projelerdir.

İzlenebilirlik, genişletebilirlik ve entegrasyona açık altyapı tam yatırımcıların gün geçtikçe artan talepleri haline gelmektedir. Modern teknolojiye sahip ya da günümüz terminolojisi ile yeşil bina etiketine sahip oteller fonksiyon olarak pek çok özelliği barındırmaktadır. Oteller büyüklükleri ve içerdikleri aydınlatma, ısıtma-soğutma, güvenlik, merkezi kontrol, izlenme, perde panjur, güneş koruma gibi fonksiyonlarıyla akıllı bina otomasyonu sistemleri için ideal projelerdir. Yapısal olarak tüm sistemler için tek bir altyapının kullanılması otel teknoloji için önemli avantajlar oluşturmaktadır. İşletmesi, servisi ve kurulumu kolaylaştıran akıllı bina sistemleri yatırımcılar ve teknik ekipler tarafından güvenilir olmakla birlikte tüm yapılarda standart uygulama haline gelmiştir.

Avrupa da akıllı binaların dörtte üçünde kullanılan KNX’in başını çektiği birçok otomasyon sistemi, uzman ekipler ve doğru konfigürasyonlar ile önemli bir yatırım aracıdır. ABB’nin çözüm ortaklığı olarak Optimus Doruk, markanın otellere özgü ürünlerini kullanarak KNX sisteminin tüm avantajlarının projelerine yansıtmaktadır.
Günümüz rekabet koşullarında ve her gün yeni geliştirilen ekonomik cihaz modelleri ile otomasyon yatırım maliyetleri düşmekte, amortisman süreleri 1,5-2 yıl seviyelerine kadar gelmektedir. Ortalama 10-15 yıldan otel rezervasyon süreleri dikkate alındığında, akıllı bina sistemleri fiyat performans değerlendirmelerinde çok verimli kalmaktadır. LEED gibi enerji verimliliği sertifikasyonında otomasyon sistemi önemli bir kalem haline gelmektedir.

Enerji verimliliğini sağlayan en önemli kalemlerinden biri ısıtma-soğutma sisteminin otomasyonudur. Otomasyon sistemine dahil edilmiş bir ısıtma-soğutma sistemi kullanıcıya kişisel kontrol imkânı ve konfor sunarken, merkezi kontrol ile ihtiyaca göre optimizayonu da sağlar.

Aydınlatma kontrolü odalarda konuklara konfor şartları yaşatan kritik bir fonksiyondur. 2-3 gün gibi bir ortalamada odayı kullanan misafirler için kısa sürede adapte olunabilecek, yeterli basitlikte bir kontrolün sağlanması gereksinimi oda otomasyonu sistemleri ile gerçekleştirilir. Tek tuşla aktif edilen senaryolar (TV, uyku, okuma…) ve merkezi fonksiyonlar (master off, master on…) kullanıcıya kolay kullanım imkanı sunarken, otomasyon altyapısı kurulum aşamasında teknik ekiplere kompleks uygulamalar yerine yazılım değişiklikleri ile çözüm imkânı sunar.

Teknik ekipleri tarafından kısa sürede müdahale edilmesi gerek oda arıza durumları, acil çağrı durumları, temizlik ihtiyacı durumlarında otomasyon sistemleri işletmeyi ve takibi kolaylaştırmakta, otelin servis kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Teknoloji her alanda gün geçtikçe kullanması zor cihazlar üretse de, bina sektöründe teknolojinin anlamı, işletme kolaylığı ve ekonomikliği olmaya devam etmektedir. Optimus Doruk ABB işbirliği ile oteller başta olmak üzere inşaat yatırımlarına değer katan projeler üretmektedir.