Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Teknoloji ihracatı 7 ayda 7.1 milyar dolar oldu

[kutusag=4114]Temmuz ayında 1 milyar 12 milyon dolarlık ihracata ulaşan elektrik elektronik sektörünün en önemli pazarlarını Avrupa ülkeleri oluşturdu. İngiltere, Almanya ve Fransa en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak sıralandı. Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, İtalya, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan ve Rusya ilk 10’da yer alan diğer ülkeler oldu. Bu dönemde elektrik elektronik sektörü için Avrupa önemini korumaya devam ederken yaşanan son gelişmeler Irak’a yapılan ihracatı olumsuz etkiledi. Temmuz ayında ülkeye gerçekleştirilen ihracatta yüzde 50’lik bir düşüş meydana geldi. 
Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Temmuz ayı ihracatını değerlendirerek şunları söyledi: “Elektrik elektronik ihracatımızda Avrupa önemini koruyor. Diğer yandan Irak’ta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ülkeye olan ihracatımızda yüzde 50 oranında bir düşüş yaşandı. Bu kaybı telafi etmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyor.”

[kutusol=4115]
Ortadoğu ve komşu ülkelerde yaşanan kaos ortamının bir an önce son bulmasını dilediklerini de ifade eden Ebiçlioğlu, “İhracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek adına yoğun çaba harcamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde ticaret heyetlerimiz kapsamında ihracatçılarımızı Kamerun, Kazakistan-Azerbaycan, Kolombiya-Venezuela ve Paraguay-Uruguay pazarları ile buluşturmaya hazırlanıyoruz.” dedi.