Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Teknotel Ofis Projesi

Proje Adı: Teknotel Ofis Projesi
Proje Yeri: Kozyatağı
İşveren: Teknotel Telekomünikasyon / Mehmet Komaz
Proje Tarihi: 2014
Arsa Alanı: 120 m2 (brüt iç mekan)
Toplam İnşaat Alanı: 100 m2 (net iç mekan)
Elektrik, Mekanik, Aydınlatma, Tesisat Projesi ve İç Mekan Tasarımı: EETA
Ana Yüklenici: Teknotel Telekomünikasyon/Mehmet Komaz –EETA/Emir Elmaslar
Fotoğraf: Barış Aşık

Veri  depolama ve internet sağlayıcılığı gibi hizmetler veren Teknotel Telekomünikasyon firması için yaklaşık 19 teknik elemanın çalışacağı bir açık ofis tasarımında; yaklaşık 120 m2 olan ofis mekanın üç cephesi reflekte cam olması nedeniyle, dışarıdan yansıyan ve içeriden cama yansıyıp dönen ve karışan görüntüler bütünüyle içeride daha büyük ve ferah bir mekan algısı yaratıyor. Masalar altı kişilik work station olmak üzere üçer grup halinde mekan içinde yer alıyor. Tüm elektrik kabloları ve UPS’ler üzeri akustik keçe katman halı kaplı ve altında yangına dayanıklı kalsiyum sülfat yükseltilmiş döşeme olan sistemin altından geçip masalara bağlanıyor. Tüm aydınlatmalar ve ekranların kablolamaları ise tavandan açık bir şekilde gidiyor. Tavan’da uçan ahşap paneller ise firmanın yaptığı işe atıfta bulunarak veri akışını ve bu akış anında bunların somut bir madde olmadığını, mekan içersinde boşlukta adeta uçarcasına duran haliyle simgeliyor. Uçan ahşap paneller beyaz pürüzlü boya katmanıyla aynı zamanda akustik emilime katkı sağlıyor.

“MEKAN OFİS OLMAKTAN ÇIKIP DEVİNİM GÖSTEREN BİR MAKİNE OLUYOR ADETA”
Endüstriyel bir iç mekan yaratılmaya çalışıldı ve mekan, işleyen açık bir makine gibi tasarlandı. Tavanın açık olması ve tüm mekanik alt yapının da tavanda gizlenmeden yer alması insanda bir makinenin iç aksamlarını incelediği hissiyatını yaratıyor. Duvardaki gri bant aksında yer alan uçan ahşap paneller, beyaz duvar katmanına bir sınırlama getiriyor. Tüm mekan dururken, tavanda devinim gösteren ahşap paneller makine içinde akan verileri simgeliyor. Mekan artık ofis olmaktan çıkıp devinim gösteren bir makine oluyor adeta. Tavana borularla bağlı uçan altı tane ekran vasıtasıyla burada çalışanlar müşterilere giden ve gelen veri ve sinyallerin akışını kontrol ediyor. Tüm detaylar bu mekandaki problemlere yönelik  olarak tasarlanıp uygulandı. Beyaz uçan ahşap asma tavan panelleri  altından masa aks hizalarında giden ışık kutuları ise devinimi belli bir noktada yumuşatıp işleyen makineyi işleyen bir ofise dönüştürüyor. Üç cephesi cam olup dış mekandan yeterli doğal ışığı reflekte camlar sayesinde kontrollü bir şekilde içeri alan mekan, cam kutu içinde makine, projenin tüm anlamıyla düzgün çalışan bir makine olduğunu ve bu makinenin işleyişini tüm çıplaklığıyla ve cesaretiyle göstermek üzerine kuruldu. Camların ısıcam olması, duvarlarda sağlanan ısı yalıtımları ve aydınlatmada LED tabanlı materyellerin seçilmesi ısıtma-soğutma ve elektrik anlamında enerji tasarrufu sağlıyor.”