Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Prysmian Group Türkiye, “Dikkat! Her kablo aynı değildir…” girişiminin 3.  aşaması kapsamında ETMD ile Mudanya fabrikada buluştu

“Prysmian Performans Testi” ile desteklediği “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimini tüm Türkiye’ye duyurmayı hedefleyen Prysmian Group Türkiye, girişimin 3. aşamasını düzenlediği toplantılarla sürdürüyor. 2012 yılında girişimin temellerinin atıldığı lansmana da ev sahipliği yapan Prysmian Group Türkiye’nin Mudanya fabrikası, 3. aşama kapsamında Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği yetkililerini ağırladı. Seminere Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği’nden yaklaşık 40 kişi katıldı.

Prysmian Group Türkiye Mudanya fabrikasında gerçekleşen seminerde sektöre yön veren ve bu doğrultuda çalışmalarını 2000 yılından bu yana yürüten Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği yetkilileri yer aldı. Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Özekli ile Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği Dernek Müdürü Tanju Akleman da katılan isimler arasındaydı. Deneyim ve birikimlerini gelecek nesillere aktarmayı misyon edinmiş olan Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği gerçekleştirdiği Prysmian Group Türkiye fabrika gezisiyle çalışmalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.
Prysmian Group Türkiye, “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimini lanse ettiği 2012 tarihinden bu yana, birçok farklı çalışmaya imza atarak Türk kablo sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişiminin 1. ve 2. aşamaları kapsamında Prysmian Group Türkiye, 2 ülkede düzenlediği 23 seminere ek olarak, şantiye ziyaretlerini ve 140’dan fazla satış noktasında iletişim çalışmalarını sürdürdü. Prysmian Group Türkiye, girişimin sektöre sunulduğu çalışmaları kapsamında kendi çalışanları da dahil olmak üzere farklı kitlelere eğitimlerini sürdürdü. Girişimin 2. aşamasında sektöre bir yenilik daha getiren şirket, www.prysmianperformanstesti.com web sitesinde ve akıllı telefonlarda erişilebilir olan Kablomatik™ uygulaması ile kablo hesaplamalarının pratik ve kolay bir şekilde yapılmasının yanı sıra doğru kablonun tercih edilmesine de imkan tanıdı.

Aralık 2012 tarihinden bu yana yaptığı çalışmalarla Türk kablo sektöründe büyük bir başarıya imza atan Prysmian Group Türkiye, bugüne kadarki süreçte araştırmalarını sürdürdü ve sektöre yenilikler katmaya devam etti. Türk kablo sektöründe bilincin daha fazla pekiştirilmesi ve sektörde daha güvenli çözümler yaratılmasının gerekliliğine olan inancı ile Prysmian Group Türkiye, çalışmalarını derinleştirerek girişimin 3. aşamasını 2014 Mayıs ayında başlatmıştı.
Kabloların alev altındaki performansını ölçen testler geliştirilirken, sahadaki talepleri karşılaması amacıyla kullanım kolaylığı sunan yenilikler ve maliyet düşürmeyi amaçlayan ekonomik avantajlar, 3. aşamanın da önemli unsurları arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda “Prysmian Performans Testi” ile desteklenen girişimin 1. aşamasında 2645 olan test sayısı 3. aşamada 6288’e ulaştı.

“Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimi ve Prysmian Performans Testi kapsamında, 1. ve 2. aşamalarda gerçekleştirilen testler ve çalışmalar 3. aşamada daha da pekiştirildi. Kabloları güvenlik, yüksek performans ve kullanım kolaylığı ile son maliyette sağladığı avantajlar açısından değerlendiren bir test olan Prysmian Performans Testi kapsamında, 5 farklı test tipi yer alıyor: Geometrik Testler, Elektriksel Testler, Mekanik Testler, Performans Testleri ve İşlevsellik Testleri.

1. ve 2. aşama kapsamında yapılan “Duman Yoğunluğu Testi”, “Sıyrılabilirlik Testi” ve “Gerilim Altında Yanma Testi”ne ilave olarak, 3. aşamada yapılan yenilikler çerçevesinde, panolarda aşırı ısınma sonucunda ortaya çıkabilecek yangınlara dikkat çeken “Aşırı Isınma Testi”, yangın anında darbe ve su etkisi altında kabloların performansını sürdürmesini gösteren “Darbe ve Gerilim Altında Yanma Testi”, boru içinden döşenen kabloların kayganlık özelliğini ön plana çıkaran “Çekme Kuvveti Testi” ve “Kayganlık Testi” bulunuyor. Gerçekleştirilen seminerlerde, Prysmian Group Türkiye’nin Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilen testler, simülasyon uygulamaları ve şantiyelerde montaj anında çekilen videolar katılımcılarla paylaşılırken kabloların hayatımızdaki önemine bir kez daha vurgu yapılıyor.

Seminerler, saha aktiviteleri, şantiye ziyaretleri ve 360 derece iletişim çalışmaları gerçekleştiren Prysmian Group Türkiye, Türk kablo sektörüne “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” olarak tanımladığı misyonu ile değer katmayı ve öncülük etmeyi sürdürüyor.