Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sancaklar Cami’nin dört mevsimi filmleşti

SGMStudio (Sarraf | Galeyan | Mekanik), EAA – Emre Arolat Architects tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin İslam ibadet yapıları stoğu içinde sayılı ve belki de en çarpıcı çağdaş mimarlık örneklerinden biri olan Sancaklar Cami için bir kısa belgesel filme imza attı.SGMStudio’nun ilk kez Prag Mimarlık Haftası’nda prömiyeri yapılan ‘Sancaklar Cami’ filmi, 12 Ekim tarihine kadar EAA sergisinin parçası olarak Prag’da gösterimde kalırken, eş zamanlı olarak internetten de izlenmeye ve paylaşıma açıldı.

1. İstanbul Tasarım Bienali ‘Musibet’ sergisi açılış filmi, Sokak Bizim Derneği ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası videoları ve Beyoğlu Sineması için hazırladığı tanıtım filmiyle adını duyuran medya prodüksiyon ekibi SGMStudio, Sancaklar Cami’nin, temel atımından ziyaretçiyle buluşmasına kadarki tüm biçimlenişini her adımında takip ederek, çelik, beton ve taşın bir ibadet yapısına dönüşme sürecini ‘Sancaklar Cami’ filmiyle görselleştirdi.

Sancaklar Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin tarihselci yapı tipolojileri hükümranlığındaki güncel İslam ibadet yapıları arasından modern bir üretim olarak sıyrılan Sancaklar Cami, SGMStudio tarafından iki yılı aşkın bir süreçte kameraya alındı.

DOĞAL İLE YAPAY ARASINDAKİ UYUMLU GERİLİM
Sancaklar Cami’nin ‘doğal olan ile insan üretimi arasındaki gerilimden’ beslenen mimari yaklaşımını, mimarlığın alışılmış temsil araçlarından farklı bir medya aracılığıyla, ‘film’ ile yeniden üretmeye girişen SGMStudio ekibi, inşa sürecinde yapının tanık olduğu mevsim döngülerini, anlatısının omurgasına yerleştiriyor.

‘Sancaklar Cami’ filmi, yapının iskeletten kabuğa ve bir ibadet mekanına dönüşümünü, proje arazisinin etkileyici peyzajının Sancaklar Cami’ni kucaklayan akışkan yapay peyzajla iç içe geçişini ve yapıyı tanımlayan zarif ve mağrur geometrinin insanla ve ibadetle buluşmasını, akar görüntü üzerinden ve belgelesel niteliklerle izleyiciye aktarıyor. Film, mevsim geçişleriyle birlikte değişen insan hareketliliğini ve caminin konumlandığı peyzajın organik dönüşümünü Sancaklar Cami’ne bir fon olarak değil, onun şekillenişinin bileşeni olarak görselleştiriyor. SGMStudio, Sancaklar Cami’nin alışılmışın dışında ve çarpıcı mekansal hissiyatını, aynı yapının kendisi kadar duyarlıklı bir görsel dille seyirciyle buluşturmayı hedefliyor.