Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Şehrin içinde ama kaostan uzakta: Essa Flora Çekmeköy

Şu anda röportaj için bulunduğumuz yer son projenizin örnek dairesi. Bu daireden ve projenin genelinden bahseder misiniz?
[kutusol=4157]Essa Flora Evleri, butik bir proje. Çekmeköy’de yer alan bu proje 59 daireden oluşuyor.
2+1’den 4+1’e bahçe katından çatı dubleksine kadar uzanan çeşitli daire seçeneklerimiz var. Projenin içinde çok fazla ortak alanımız var. İnsanların aileleriyle vakit geçirebileceği, misafirlerini eğlendirebileceği oldukça büyük bir yeşil alanımız bulunuyor. İki tane ortak havuzumuz, çocuk parkımız, kapalı alan sosyal tesisimiz ve spor salonumuz var.

Burada yarattığımız sosyal olanakların dışında konut sahiplerinin doğayla iç içe olmaları da tabii ki bizim için önemli. Etrafımızdaki güzelliklerden faydalanmamız gerektiğine inanıyoruz. İçinde yürüyüş yolları olan yanı başımızdaki orman, doğal bir sosyal tesis. Daire sahiplerini buradan uzak tutmamak için çalışıyor, o yolları kullanmaları için teşvik ediyoruz. Projenin içinden bağlantı yolları kurguluyoruz. Bu şekilde temiz havada spor yapabilir hale gelecekler.

Bize rağbet gösteren insanlar da zaten doğaya yakın olmak isteyen, spora ilgi duyan aileler. Sunduğumuz bu imkanların onlara uygun olduğunu düşünüyoruz.
Orman içinde konumlanan bir yaşam alanı olarak çevredeki diğer projelerden ayrıştığımıza inanıyoruz. Bunun yanı sıra projemizdeki hiçbir ev birbirine bakmıyor. Her ev arasındaki mesafe oldukça makul. Bunun için insanlar gerçekten şehrin içinde ama şehirden uzakta olduklarını hissediyorlar. Şehrin içinde olmak ama ondan uzakta olmak yoğun çalışan profesyonellerin hayali. Zaten hedef kitlemiz de onlar. Ümraniye bölgesinde çalışan üst düzey yöneticiler.
Bu örnek daire çatı dubleksi. Bu evlerin özellikleri nelerdir?
Çatı dubleksinin özelliği çok sayıda terasının olması. Terasların büyüklükleri 22–24 metrekareye kadar çıkıyor. Ev sahipleri bu alanları çok çeşitli şekillerde kullanabiliyorlar. Çatı dubleksin bir özelliği de aşağı kat ve yukarı kat arasındaki ilişki. Çocuklar ve ebeveynler aynı çatı altında kendi yaşam alanlarını şekillendirebiliyorlar.

Aynı zamanda hoş bir manzarası var.
Her penceremizden orman gözüküyor. Bu ağaçların hepsi gerçekten senelerdir burada olan ağaçlar. Biz projeyi yaparken, proje alanının içerisinde duran ağaçlara hiç dokunmadık. Doğanın kıymetini bildiğimiz için böyle bir uygulamaya gittik ve sonunda bunun projemiz için ne denli artı bir değer taşıdığını gördük. Aslında bizim yaptığımız bir şekilde projenin üzerinde bulunduğu araziye adapte olmaktı. Evleri de ona göre şekillendirdik. 

Etrafımızdaki arazi askeriyeye ait. Biz bu alanın bozulmasını beklemiyoruz çünkü özel bir sahibi yok. Bu alan Çekmeköy’ün orman içindeki imara açık son arazisi. Dolayısıyla bir başka eşsiz yönü de bu.

Bankacılık eğitimi almış biri olarak neden gayrimenkul geliştirme alanındasınız?
Üniversiteden mezun olduğumda kariyerime bankacılıkta başlamak istedim. Bankacılık eğitimi almış olmanın iyi bir temel teşkil edeceğini düşündüm. Önce New York, sonrasında Londra ve Hong Kong’da çalıştım. Oradan kazandıklarımı şimdi kullandığımı düşünüyorum. Aile işimize döndüğümde bu eğitimin ne kadar faydalı olduğunu görüyorum. Kendimizi projelendirme safhasında daha da çok geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Tekstilci bir ailenin çocuğu olarak bankacılık eğitimi almanız aslında planlı bir gelişme miydi?
Aslında evet biraz planlı bir gelişmeydi. Her zaman gelip aileme bu konuda yardımcı olacağımı biliyordum. Yurt dışında biraz tecrübe kazanmayı tercih ettim. Şu anda buradayım ve bu işe odaklanmış durumdayım.

İşleyiş şeklimiz genelde elimizdeki arsa stoğumuzu değerlendirmek yönünde oluyor. Bundan sonra bu şekilde devam edeceğiz. Kat karşılığı proje geliştirmiyoruz. O şekilde çalışan inşaat şirketlerinden ayrışıyoruz. Onun için kendimizi o yönde geliştiriyoruz. “Nasıl insanların değişen ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirebiliriz?” diye düşünüyoruz.
Her yatırım bir fırsatla başlar. Sizin için de bu arsada gayrimenkul geliştirmek bir fırsattı sanıyorum. Sizin yarattığınız proje kullanıcıları için nasıl bir fırsat?
Bence en önemli fırsat, sattığımız bütün evlerde KDV’nin yüzde 1 olması. Buranın projesi birkaç yıl önce yapıldı ve bu nedenle yüzde 1 KDV oranını yakalayan son projelerden. Onunla beraber iyi bir yatırım fırsatı yarattığımıza da inanıyoruz. Çünkü bölgede bize emsal teşkil edecek başka bir proje yok. Bu da şu demek, bizim gibi alçak katlı bloklardan oluşan, ormanın içinde bizi merkeze koyarak çizeceğiniz 5 kilometrelik alan içerisinde başka bir proje bulamazsınız. Bu nedenle kıymetli bir yatırım olduğu aşikar. Varolan projelerin hepsi artık ikinci elde. Dört ya da beş sene önce tamamlanmış projeler. Kazanç için çok da elverişli görünmüyorlar.

Buradan ev sahibi olan biri ne kazanmış olur?
Hem manevi hem de maddi birçok kazanç elde etmiş olacaklar. Bu bölgenin kıymetinin günden güne arttığını düşünüyoruz.
Onun için burada projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Etrafındaki alanlarda daha fazla ofis projeleri geliştikçe Ümraniye gibi bölgelerde buraya olan rağbet artıyor. Aslında insanlarda en çok gördüğümüz şey rağbetin lüks konuta doğru olduğu yönünde. Artık burada daha önceden büyük projelerden ev almış insanlar daha butik projelere biraz daha lüks projelere geçip kendi hayatlarında bazı ayrıcalıklara sahip olmak istiyorlar. Biz de aslında onu biraz sağlamaya çalıştık. Ayrıca biz buranın finans anlamında çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü alçak katlı projeler satın alanlara her zaman için yüksek yatırım değeri sağlıyor çünkü büyük bir arsa payına sahip projemiz. 59 daireyi 12 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirdik. Bir bakıma insanlar burada arsa satın alıyor. Bahçe katı dairelerimizin alanı 232 metrekareye kadar çıkabiliyor. Burada insanlar villa konforunda yaşayabiliyorlar. Biz de buna hitap etmeye çalıştık. Komşuluk ilişkilerinin de önemli bir kazanç olacağını düşünüyoruz. Burada yan komşunuz genelde üst düzey yöneticiler ya da firma sahipleri oluyor.

Dairelerin metrekare fiyatları nedir?
Metrekare fiyatlarımız 4200 liradan başlıyor, 7 bin liraya kadar çıkıyor. Daireler içerisinde en düşük metrekare 148, en yükseği de 326. Bu dairelerin hepsinde yüzde 1 KDV avantajı var.

Burada yaşayacak olan kişiler dairelerin büyük olmasını, ailelerine yetecek evlere sahip olmayı istiyorlar. Bu nedenle bu proje içerisinde 1+1 dairemiz yok. Burası iyi bir yatırım fırsatı çünkü etraftaki arsa fiyatları bile neredeyse bu dairelerin fiyatında. Çekmeköy, alçak katlı bloklardan oluştuğu için yüzölçümü bakımından çok geniş bir bölge. Bizim bulunduğumuz yer Çekmeköy’ün en değerli yeri çünkü hem burada alçak katlı bloklar var hem de Ümraniye’ye en yakın bölüm.

Proje geliştirme tarafında olduğumuz için buradaki arsa fiyatlarının da farkındayız.
İnsanlara kapıdan girdiklerinde ilk söylediğimiz şey de şu ki, isterseniz bir inşaat şirketine sorun ya da isterseniz siz hesabını yapın burada siz bugün bir arsa satın alıp geliştirseniz sıfır kârla 3 sene sonra satsanız ancak bu fiyata satarsınız.

Yabancı yatırımcı ilgisini gördünüz mü? Projeye öyle bir talep oldu mu?
Yabancı yatırımcıya yönelik bir çalışma daha önce yapmadık. Projenin tamamı 59 daire ve projenin başlangıç aşamasından beri büyük bir talep görüyoruz. Bu sebeple oralara gitme ihtiyacı duymadık açıkçası. Çünkü 59 daire bizim hitap ettiğimiz kitledeki çok ufak bir bölümü oluşturuyor. Mesela 2 bin konut satıyor olsanız sizin gerçekten cebinde bütçesi olan herkese ihtiyacınız olur ama 59 dairede böyle bir durum yok. İnsanlar zaten gelip bizi buluyor. Onun için yurt dışında öyle çalışmalar yapıp oradaki kitleye ulaşmaya şu ana kadar ihtiyacımız olmadı.
Tek kelime ile ifade etmenizi istesem,
Türkiye’de yatırımcı olmak?
Kazandırır.

İstanbul’da hangi bölgenin daha karlı olduğunu düşünüyorsunuz?
Biz gayrimenkulün çok lokal bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. İstanbul için de bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Bence konut stoğuna dikkat etmek lazım. Essa Flora’nın etrafında proje yok dolayısıyla bu bizi diğer tüm projelerden ayırıyor. 300 konutluk bir yerden ev alıyorsanız yanınızda iki tane daha site varsa daha dikkatli olmanız gerekebilir. Daha niş projeler daha doğru yatırım araçları olabilir. Biz her zaman için İstanbul’da “A” segmentinin daha hızlı gelişeceğini, daha hızlı değer kazanacağını düşünüyoruz. Bu segmentte yatırımlar uzun dönem için her zaman daha kârlı olur.

Gelecek dönem planlarınızdan bahseder misiniz?
Gelecek dönemde ofis ve konut projelerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Konut sektöründeki rekabet fazlalığının kendimizi daha da geliştirmek için bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. İleride benzer projelerimiz olacak. Biraz daha büyük ölçekli projelerle ilgileniyoruz şu anda. Arsa stoğumuzda 40 bin metrekare kapalı alan yaratmaya uygun yerler bulunuyor, oraları değerlendireceğiz. Bir de Basın Ekspres Yolu’nda eski fabrikalarımızın arazisinde karma bir yapı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu araziler 30 senedir elimizde olan yerler.

Başka şehirde proje geliştirmeyi planlıyor musunuz?
Hayır. İstanbul dışında başka bir şehirde proje geliştirme hedefimiz bulunmuyor.

Eren Sarıoğlu ne diyor?

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
Ulus’ta oturuyorum. Ofisimiz Levent’te. Ofisimize yakın olmak için orayı tercih ettim. Tek başıma yaşadığım için biraz da arkadaşlarıma yakın olmasını istedim.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
Lokasyon çok önemli. Arkadaşlarıma yakın olmak benim için önemli bir etken. Daha ileriki yaşlarımda ise ailemle beraber keyifli vakit geçirebileceğim bir yer ararım.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
Evde konfor benim için keyifli vakit geçirebilmek, temiz bir hava soluyabilmek, iyi komşularla çevrelenmek demek. Elbette güvenlikli bir yer olması da unutulmamalı.

Siz gayrimenkul alırken neye dikkat edersiniz?
Gayrimenkul insanların hayatlarında yapacakları en büyük yatırım. Çoğu insan geçmiş birikimlerini ve kredilerle de gelecek birikimlerini konuta yatırıyorlar. Bu neden birikimlerin yatırıldığı konutun yatırım değeri oluşturup oluşturmadığı önemli. Ben gayrimenkul alıyor olsam ilk önce buna dikkat ederim.

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
Son sekiz senedir yurt dışındaydım. New York’ta, Londra’da ve Hong Kong’da yaşama şansım oldu. Şu anda bulunduğum yerden çok memnunum. Bundan sonra bir başka yere gitmeyi düşünmüyorum. Yaşadığım her şey bana çok şey kattı ve hepsinde yaşamış olmaktan çok memnunum.

Gençken aradığım şeyler hayatın kolay olması idi. Bu nedenle Hong Kong doğru bir adresti. Şimdilerde yaşım biraz daha ilerlediği için aileme yakın olmayı ve yerleşik bir hayat yaşamayı istiyorum. Bu nedenle İstanbul benim için gerçekten benzersiz bir seçim oldu.