Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Alüminyum sektöründeki yatırımlarına devam ediyor: Saray Alüminyum

Saray Alüminyum ve ürünlerinden bahseder misiniz?
[kutusol=4177]TALİN SARAYLI DİKİCİ: 1980 yılından bu yana, İstanbul ve Tekirdağ’daki toplam 80 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarımızda faaliyet gösteriyoruz. Sektörümüzde ihracat lideri ve “ISO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2013” sıralamasında 247. sıradayız. Alüminyum profil, uPVC profil ve alüminyum kompozit panel üretiyoruz. Nano (kendiliğinden temizlenen / antigraffiti) yüzey kalitesine sahip alüminyum kompozit paneller ile B1 ve A2 yangın sınıfı alüminyum kompozit panellerin Türkiye’de üretimini ilk kez biz gerçekleştirdik.
Alüminyumun inşaatlarda kullanımının avantajları nelerdir?
▶ Alüminyum hafif, sağlam, dekoratif, korozyona dayanıklı bir malzeme olduğundan tüm bu üstün özellikleri ile inşaatçıların tercih ettiği bir ürün.

Alüminyum çevre ile barışık bir ürün mü?
▶ Alüminyum yüzde 100 geri dönüşümlü bir malzeme olduğundan ekonomik ömrünü tamamlamış yapılardan çıkan alüminyum malzeme geri dönüşüme tabii tutularak ekonomiye yeniden kazandırılır. Alüminyum “enerji bankası” olarak nitelendirilebilir. 
Alüminyumun cevherden elde edilmesinde harcanan enerji, alüminyumun kullanıldığı yerlerde yapılan enerji tasarrufu ile geri kazanılır. Alüminyumun geri kazanılmasında ise birincil alüminyum eldesinde kullanılan enerjinin sadece yüzde 5’i yeterlidir.

Alüminyum Türkiye’de inşaatlarda tercih edilen bir ürün mü?
▶ Alüminyum özellikle yüksek binaların, gökdelenlerin, iş merkezlerinin, prestijli yapıların rakipsiz cephe kaplama malzemesi. Konutlarda alüminyum pencere kullanımı gelişmiş ülkelerin seviyesine henüz çıkamadı.
Alüminyum sadece cephe kaplama olarak değil ayrıca yapıların balkonlarında, merdivenlerinde, kış bahçelerinde, cam balkon kapatmalarda tercih edilen malzeme.

Kendi konut projenizde alüminyumu hangi alanlarda kullandınız?
▶ Bugün yurt içi ve yurt dışında pek çok prestijli projede kullanılan ürünlerimizi kendi projemizde de kullanma fırsatımız oldu. Hilton Garden Inn İstanbul Airport Oteli’mizin cephesi kendi alüminyum profil ve yanmaz sınıfı kompozit panellerimizle giydirildi. Aynı proje kapsamında bulunan Greenist Konutları’mızda kapı ve pencere sistemleri, nano kompozit panelleri, cam balkon, küpeşte, güneş kırıcılar, cotta cephe kaplamaları ve özel mimari çözümlerinde kendi ürünlerimizi kullandık.  
AR-GE çalışmalarınız var mı?
▶ AR-GE’ye önem veriyoruz. Bu sayede nano kaplamalı anti-graffiyi yüzeye sahip kompozit paneli, EN 13501–1 standardına göre yangına dayanıklı B sınıfı ve yangına daha dayanıklı A2 sınıfı alüminyum kompozit panelleri Türkiye’de ilk üreten olduk.

Üniversiteler ile ortak çalışmalarınız var mı?
▶ Teknik konularda TÜBİTAK ve üniversitelerin laboratuarlarından yararlandığımız konular olabiliyor.

2015 alüminyum sektöründe neler olacak?
▶ Ekonomi, inşaat projeleri ve sanayi siyasetçilerin sosyal ve ekonomik kararlarından etkileniyor.
Komşu ülkelerde devam eden çatışmaların sona ermesi ve buralarda şehirleşmenin yeniden başlamasının alüminyum sektöründe büyük atılıma neden olabileceğini söyleyebilirim. Bunun ne zaman olacağı maalesef şimdilik belirsiz. Temennimiz en kısa zamanda gerçekleşmesi.

Saray alüminyum 2015’te hangi proje ve yatırımlarla adını duyuracak?
▶ 2015 yılında gerçekleştirilecek projeler için çalışmalarımız ve yatırımlar için etütlerimiz devam ediyor.  Öncelikli olarak mevcut iki adet toplam 4 MW gücündeki rüzgâr enerji türbinlerimize ilave olarak 2,3 MW kapasiteli bir rüzgâr enerji türbini inşa etmeyi ve böylece elektrik enerjisi maliyetlerimizi düşürmeyi planlıyoruz.