Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Baymak, İMSAD Gaziantep toplantısına damgasını vurdu

Çevre Mühendisi ve Enerji Yöneticisi Merve Kulbakan yaptığı sunumda enerji tasarrufunun yeni teknolojik ürünlerle artırılmasına dikkat çekti ve şunları söyledi:  “Enerji verimliliği sadece bina kabuğunda yapılacak bir çalışma değildir, enerji verimli ürünler kullanılarak çok büyük oranlarda tasarruf edilebilir.

Türkiye şartlarında bir kişi konvensiyonel kombisi varsa ortalama 1026 m3 doğalgaz tüketiyor bu da yılda 1.150 TL’ye denk geliyor. Oysa yoğuşmalı kombi kullanırsa doğalgaz tüketim miktarı 725 m3 e düşüyor ve bu da yıllık 805 TL’ye denk geliyor. Yani yoğuşmalı kombinin kişiye sağladığı kazanç yılda yaklaşık 345 TL oluyor.
Bu kişi bazında yola çıkarak yaptığımız basit bir hesap, bunu ülke olarak yaptığımızı düşündüğümüzde ise rakamlar inanılmaz boyutlara ulaşıyor ve hem kazanç sağlamış hem de enerji verimli ürünlerle çevreye katkı sağlamış oluyoruz. Bugün ortalama 1 milyon adet yoğuşmalı kombi dönüşümü ile yıllık yaklaşık 345 milyon TL tasarruf etmiş oluyoruz. Türkiye iç pazarında satılan toplam kombi cirosu yaklaşık olarak 1.5 milyar TL’dir. Devlet teşviği ile bireylere kdv muafiyeti uygulanması yapılması halinde devlet yıllık 270 milyon TL  daha az KDV tahsilatı yapacak ancak bunun karşılığında 345 milyon TL enerji tasarrufu sağlanacaktır. Kombinin yararlı ömrünün en az 10 yıl olduğunu düşünürsek sadece bir yıl KDV almamanın devlete kazancı 10 yılda 3,5 milyar TL nin üzerinde olmaktadır.
Tüketici ise yoğuşmalı kombisini ortalama 400 TL daha uygun fiyata alacak, ayrıca her yıl 345 TL daha az doğalgaz bedeli ödeyecek. Yani sadece bir yıl bütün tüketiciler KDV avantajı nedeniyle yoğuşmalı kombi alsa kombinin 10 yıllık ömrü boyunca bir tüketicinin kazancı 4.000 TL nin üzerinde olabilecektir. Daha açık bir ifadeyle neredeyse 4 yıllık gaz tüketimi bedavaya gelecektir.”  Baymak’ın kurumsal firmalara, uyguladığı paket çözümlerden örnekler veren ve kendi üretimlerinde de enerji verimliliği sağlayan projeler geliştirdiklerini ifade eden Baymak Çevre Mühendisi ve Enerji Yöneticisi Merve Kulbakan,  net sunumu ile katılımcıları aydınlattı, enerji verimli son teknoloji ürünlerin kullanılmasının ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları açıkça gözler önüne serdi.