Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Umut Sarının İçinde 4. kur eğitimleri Ankara Belediyeleri ile birlikte gerçekleştirildi

STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye’de afet sonrası arama kurtarma çalışmaları konusunda yaşanan sıkıntıları gidermek için 2013 yılında AKUT (Arama Kurtarma Derneği) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Umut Sarının İçinde” adlı projesi kapsamında verilen eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.

SİF İş Makinaları Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Direktörü Esra Temel Vurgun eğitimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada “2014 eğitimlerini İstanbul dışındaki belediyeleri de kapsayacak şekilde planladık ve dördüncü kuru Ankara Yenimahalle ve Çankaya Belediyeleri’nde görev yapan 25 iş makinası operatörüyle gerçekleştirdik.
22 – 26 Eylül tarihlerinde SİF İş Makinaları Ankara Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen teorik eğitimin ardından, 16 Kasım Pazar günü İstanbul Ataşehir’deki AKUT Eğitim Enstitüsü’nde yapılan uygulama eğitiminde kursiyer operatörler, tüm gün boyunca JCB 3CXSM kazıcı-yükleyici ve JS200 Paletli Ekskavatör ile açık alanda kurulan enkaz simülasyon alanında iş makinası kullanma pratiği yaptılar. Eğitime katılan operatörler, Birleşmiş Milletler tarafından verilen Afet Lojistik Uzmanı sertifikası almaya hak kazandılar” dedi. Vurgun, operatörlere arama kurtarma faaliyetlerinde yeni yöntemleri öğreten bu eğitimlerle, kurtarma çalışmalarında iş makinalarının doğru kullanılması ve afet zamanında iş makinalarından en yüksek verimin alınmasının hedeflendiğini ifade etti.
Arama kurtarma çalışmaları esnasında hataları ve kayıpları en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen Umut Sarının İçinde projesiyle, benzeri mücadelelerde teknik kurtarma ve makinaların doğru yöntemlerle kullanımı konusunda bilgi eksikliklerinin tamamlanacağını açıklayan Esra Temel Vurgun eğitimlerle ilgili gözlemlerini şu sözlerle paylaştı: “Gerçekleştirdiğimiz eğitimlere katılan operatörler nerede ve nasıl çalışmaları gerektiğini, farklı senaryolar ve yaşanmış örnekler üzerinden durum analizleri yaparak öğrendiler. Her biri, afet alanında iş makinasının modeline göre ne iş yapabileceğini ve nasıl bir konumda yapabileceğini uygulamalı olarak gördü. Riskli noktalarda, işe müdahale etmenin ise ne kadar tehlikeli olduğunu tespit ettiler. 
Gerek kendi aile yaşamlarında, gerekse mesleki yaşamlarında insanların hayatlarını kurtarmaya yönelik bilgilerle donatılmış olmak, tüm operatörler için de büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Zaten birçoğu mesleki hayatlarında, daha önceden, afet kurtarma çalışmalarında görev almış. O zamanlar yaşadıkları zorlukları samimi bir şekilde eğitimler esnasında dile getirdiler. Bu eğitimi o zamanlar almış olsaydık aynı hataları yapmazdık şeklinde açıklamalarda bulundular. Bu cümleleri birebir onların ağzından duyduğumuzda, SİF İş Makinaları olarak Türkiye için ne kadar faydalı bir projeye imza attığımızı bir kez daha anladık ve şimdi bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Özel sektör, kamu ve STK işbirliğinden doğan Umut Sarının İçinde projesinin, tüm Türkiye’ye güzel bir örnek teşkil ettiğini düşünüyoruz.”
BELEDİYE OPERATÖRLERİNE DÜNYA STANDARTLARINDA KURTARMA EĞİTİMİ
SİF İş Makinaları ve AKUT işbirliğinde hayata geçirilen “Umut Sarının İçinde” projesiyle, belediyelere bağlı iş makinası operatörlerine Birleşmiş Milletler, İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) kılavuzuna uygun olarak AKUT’un deneyimlerinden, tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan doğru ve yanlış örneklerin derlendiği, içerik olarak dünyanın en ileri arama-kurtarma eğitimlerinden biri veriliyor. Eğitimlerin ardından operatörler, “Afet Lojistik Uzmanı Sertifikası” almaya hak kazanıyor. Böylece, bu operatörlerin, can ve mal kaybına, yaralanmaya yol açan doğal afetler esnasında daha bilinçli bir şekilde arama kurtarma yapması ve iş makinalarını daha doğru bir şekilde kullanması bekleniyor.
wEğitim alan operatörler sadece Türkiye için değil, diğer ülkelerde olabilecek herhangi doğal afet durumunda da arama kurtarma ekipleriyle birlikte çalışabilecek.

HEDEF 5 YILDA SERTİFİKALI 1.000 BELEDİYE OPERATÖRÜ
AKUT Ataşehir Eğitim Enstitüsü tarafından verilen eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yaklaşık 30 farklı başlıkta verilen eğitimlerin pratik bölümü için açık alanda bir enkaz simülasyonu kuruluyor ve operatörler bu enkaz alanında iş makinası kullanma pratiği yapıyor.

Eğitimler sırasında SİF İş Makinaları tarafından temin edilen JCB marka iş makinaları kullanılıyor.