Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay

[kutusag=4184]Geride bırakmaya hazırlandığımız 2014 yılında Doka Kalıp-İskele firması olarak öngördüğümüz iş hacmini gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bağlı olduğumuz inşaat sektöründe 2014 senesinde gerçekleşen birçok kamu ve özel sektör yatırım projelerine katkıda bulunduk.

İnşaat sektöründe köprü, baraj, enerji santralleri, entegre sağlık kampüsleri gibi birçok kamu yatırımı ve kentsel dönüşüm projeleri, nitelikli konut ofis ve yaşam alanları, üniversiteler hava alanları gibi birçok özel yatırım projesi hayata geçti. Hem alt yapı ve üst yapı niteliğindeki projeler sektörde profesyonel iş yapma alışkanlığını da beraberinde getirdi.
2014’ün kalıp ve iskele sektörü açısından en önemli gelişmesi iş güvenliği konularında yaşandı. Maalesef yaşanan iş kazaları, inşaatlarda iş güvenliği konularının öneminin anlaşılmasına neden oldu. Bu noktada kalıp ve iskele sistemlerinde de yeni standartlar geliştirilen ve uygulanan bir yıl yaşadık.

Doka Kalıp İskele A.Ş. olarak 2015 yılı için öngörümüz kamu ve özel sektör yatırımlarının artacağı yönünde. Nitelikli projelerde kalıp sistemleri için mükemmele yakın bir planlama, koordinasyon ve uygulama bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Uzun yıllardır Türkiye’de faaliyetine devam eden firmamız hem kazandığı iş tecrübesiyle hem de Doka’nın tüm dünya genelinde gerçekleştirdiği referans projelerin katkısıyla özel projelerde mutlaka müşterisine elle tutulur bir fayda ve kazanç sağlamaya, çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de güçlü, çift haneli büyüme gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Global ölçekte Kuzey Amerika, Asya- Pasifik ve Afrika ülkelerinde güçlü, çift rakamlı büyüme olacağını bekliyoruz. Avrupa ülkelerinde ise zayıf, tek haneli büyüme olacaktır. Rusya ve Ukrayna’da yaşanan krizin boyutlarının derinleşebileceği endişesi de bölgede istikrarı negatif etkileyen bir unsur.
Doka’nın 2014 yılında satın aldığı Lubeca firmasının bünyemize katılmasıyla Avusturalya ve Doğu Asya ülkelerinde etkinliğimizi artırdık. 2014 senesinde artık kriz dönemlerinin geride bırakılmaya çalışıldığı yoğun ve hareketli bir dönem geçirdik. 2015 yılında inşaat sektöründe kalite, hız, iş güvenliği ve iş ahlakının artık daha önemli hale geleceği bir dönem yaşayacağımızı düşünüyorum. Bu çerçevede yeni yılda iç dinamiklerimizi daha fazla harekete geçirerek sektöre daha fazla katkıda bulunacağız. Türkiye’de inşaat sektörü güçlü, tek haneli büyüme gösterecektir. Global bazda ise orta derecede tek haneli büyüme olacaktır. Global bazda bölgeler arasında güçlü ayrışmaların olduğunu göreceğiz. 2014 yılına kadar inşaat sektörünün yıldızı olan Rusya bu konumunu kaybedecek yerini Asya ve Afrika ülkelerine bırakacaktır.